Ana SayfaPazarlamaDomain ve SEO İlişkisi

Domain ve SEO İlişkisi

-

Arama Motoru Optimizasyonu konusunda tartışmaları uzun süredir süregelen ve sonlanacakmış gibi görünmeyen konulardan bir tanesi domaindir ve özellikle ülkemizde olması gerekenden çok daha fazla itibarlı konumlandırılmıştır. Çeşitli platformlarda domain ve SEO İlişkisi farklı açılardan ele alınmış ve doğru veya yanlış pek çok bilgiler paylaşılmıştır, hatta SEO için domain seçiminin önemini olmazsa olmaz seviyesinde görenler ve içeriğin daha önemli olduğunu ve domainin çok önemli olmadığını söyleyenleri pek çok defa gördük. Bu yazımızda SEO kriterlerinden bir tanesi olan domain ve SEO İlişkisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Her iki bakış açısını destekleyen bilgileri incelersek birinin doğru birinin yanlış olduğunu söylemeyiz. Domaininiz ne kadar jenerik olursa olsun içeriği doğru kurgulayamazsanız potansiyeline ulaştıramazsınız yine paralel şekilde içeriğiniz ne kadar sağlam olursa olsun doğru domain seçilmezse yine potansiyelinin altında kalabilir. Doğru kurgulanmış içerik ve doğru seçilmiş domain ile birlikte daha kısa zamanda ve organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Domain ve SEO İlişkisi Hakkında Sorular Sorular

1- Alan adı kaç karakterden oluşmalıdır?
Google domaindeki karakter uzunluğu ve kelime sayısını arama sonuçlarını etkileyen bir kriter olarak değerlendirmemektedir. Kullanıcıların aklında kalabilmesi için 2 kelimeden fazla olmaması ve 15 karakterden uzun olmaması önerilir.

2- Anahtar kelimenin domainde yer alması önemli midir?
Domain içerisinde anahtar kelime veya kelimelerin bulunması SEO açısından faydalıdır. Alacağınız backlinkleri de ön plana alırsak domain ve site açıklamalarında bulunan anahtar kelime ve doğal olarak uyumlu içerik alaka düzeyini arttıracak ve arama motoru sıralamalarınız olumlu yönde değişecektir.

3- Farklı alan adı uzantıları SEO’yu etkiler mi?
Aslında genel kanı yakın zamana kadar .com .net .org gibi tercih yoğunluğu yüksek uzantıların daha ön planda olduğu ve tercih edilen alternatif domain uzantısının olumsuz etki sağlayacağı yönündeydi. Kısa bir süre önce “Yeni Uzantılar Sıralamada Nasıl Rol Oynuyor?” başlıklı yazımızda bu konu ile ilgili güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmıştık. Google şu an eski veya yeni tüm uzantıları .com .net .org domain uzantılarını algıladığı gibi algılıyor.

4- Domainde kelimeler arasında tire (-)gibi ayraçlar kullanmak SEO’yu etkiler mi?
Alan adında kullanılan tire Google tarafında spam içerik üretebilme ihtimali yükse sayfa olarak nitelendirilir. Örnek: arama-motoru.com. Domainde tire kullanımı SEO açısından sitenizi olumsuz etkiler.

SEO Uyumlu Domain Seçimi Nasıl Yapılmalı?

  • Kısa ve akılda kalıcı olması önceliklidir.
  • İçerisinde anahtar kelime yer almalıdır.
  • Tire gibi ayraçlar kullanılmamalıdır.
  • İki kelime ve on beş karakterden daha uzun olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Mümkünse önceden kullanılmamış olmalıdır.
  • Daha önce kullanılmış bir domain tercih edilirse daha önceki kullanım amacı uyumluluğu ve arama motorları tarafından cezalandırılıp cezalandırılmadığı kontrol edilmelidir.
  • Türkçe karakter tercih edilmemelidir.
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...