Ana SayfaSEODünyada Mart 2017'de Google En Çok Yapılan Aramalar

Dünyada Mart 2017’de Google En Çok Yapılan Aramalar

-

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar en çok ne arıyor tahmin edebilir misiniz? Mart ayından yeni verilerimizi canavarca anahtar kelime veritabanımıza yeni yükledik ve doğal olarak bugünümüzde hangi Google aramalarının en popüler olduğunu bilmek istedik. Google en Çok yapılan aramalar heyecan verici ve yol gösterici sonuçlar ortaya çıkartıyor.

Ahrefs’in anahtar kelime veritabanının toplam boyutu şimdi 4.3 milyar anahtar kelimelerdir (1,68 Milyar ABD’de tek başına Google arama sorgularıdır). Bu da Ahrefs veritabanını sektörümüzün en büyüğü haline getiriyor.

Birleşik Devletler için iki liste çıkardık:

  • ABD’de en çok aranan anahtar kelimeler – bugün itibariyle aylık en yüksek arama hacmine sahip terimlerin bir listesi;
  • Mart ayında ABD’de yeni anahtar kelimeler – Mart ayına kadar görmediğimiz en popüler arama sorgularının bir listesi.

Ve daha sonra, “Mart ayında dünyada en iyi yeni anahtar kelimeleri ” veritabanındaki tüm ülkelerde de çektik ve bu da oldukça ilginç çıktı.

ABD’de ilk 100 Google arama sorgusu

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu liste neredeyse tamamen marka aramalarının hakimiyeti altındadır. Ancak resmi tam olarak görebilmeniz için listeyi olduğu gibi bırakmaya karar verdik.

Anahtar kelime eğilimlerin bir sonraki listesine geçmeden önce, gösterdiğimiz anahtar kelime ölçümlerini anlamak önemlidir.

Arama hacmi

Arama hacmi, belirli bir anahtar kelimenin ayda Google’a kaç kez girildiğini gösterir. Birçok anahtar kelime üzerinde arama talebi aydan ayağa değişme eğilimi gösterdiğinden, size verdiğimiz sayı yıllık bir ortalamadır.

NOT: Burada Ahrefs’te, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan tıklama akışlı verilere karşı verileri modelleyerek arama hacimleri hesaplıyoruz. Bu yöntemin oldukça doğru olduğu kanıtlanmıştır ve daha iyi sonuçlar elde etmek için modelimizi ayarlamaya devam ediyoruz.

Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranı, bir kişinin o anahtar kelimeyi tekrar ne sıklıkla aradığını gösterir. Bu göreceli bir metriktir, bu nedenle dönüşüm oranı 3.55, insanların aynı aramayı ayda ortalama 3-4 kez gerçekleştirdiği anlamına gelmez.

Fakat dönüşüm oranı iki anahtar kelimeyi karşılaştırırken çok yararlıdır.

Örneğin, “iTunes” anahtar kelimesi döüşüm oranı 1.21’dir. Bu oran kullanıcıların nadiren bu anahtar kelimeyi tekrar aradığı anlamına gelir. (Muhtemelen sadece bu uygulamayı indirmek ya da ne olduğunu öğrenmek isterlerken.)

Öte yandan, “ebay” dönüşüm oranı 2,88, yani insanlar oldukça sık aradığı anlamına gelir. (İnsanlar sıklıkla bir şeyler satın almak zorunda oldukları için Amazon bunun için iyi bir yerdir.)

Mart ayındaki en yeni 100 yeni Google araması

Bu liste çok daha ilginç, çünkü ABD’deki kişilerin mart ayında aniden ilgilenmeye başladığı şeyleri gösteriyor.

İlginç olan nokta bu yeni anahtar kelimelerden bazıları arama talebinde büyük artış görüldü ve daha sonra arama talebi çok çabuk zayıflamadı. Bazı anahtar kelimeler kesintisiz bir arama talebine sahip gibi görünse de arama talebinde zayıflama belirtileri görülmemektedir.

“Sushi leaks” ve “tad cummins” iki büyük örnek:

Dünyada Mart 2017'de Google En Çok Yapılan Aramalar

Ve “komodo dragon”un ne olduğunu merak ediyorsanız, bunun sebebi Google doodle yüzünden.

Neden günün Google Doodle’ı?
Koruma alanı 37 yılında olduğu için Komodo ejderi (komodo dragon) ve Komodo Milli Parkı günün Google Doodle’ında yer aldı.
Google’ın neredeyse her şeyde arama talebi oluşturabilmesi büyüleyici, değil mi?

Dönüşüm oranını eklemedim, çünkü bu Google aramaların büyük çoğunluğu 1’e çok yakıntı.

Ancak, bu listedeki hemen hemen tüm anahtar kelimeler için süper düşük olan Anahtar Kelime Zorluğu metriğini ekledim (yeni oldukları için).

Anahtar Kelime Zorluğu

Anahtar Kelime Zorluğu (Keyword Difficulty) skoru, belirli bir anahtar kelime için ilk 10 arama sonuçlarında sıralamanın ne kadar zor olacağını gösterir. Zaten burada arama sonuçlarında sıralama elde eden sayfaların boyut ve kalitesine dayanmaktadır.

Bu anahtar kelimelerin çoğunun Anahtar Kelime Zorluğu puanları çok düşük olduğu için bu çok makalenin bazıları için geçerli olup olmayacağını merak ediyorum? ABD için de öyle.

Mart ayında Dünya’daki insanlara hangi anahtar kelimelere baktığına bir göz atalım.

Dünyada Mart ayındaki en yeni Google aramaları

Ahrefs’in dünyanın her yerinden bir sürü müşterisi olduğunu biliyorum ve umarım herkes bu listede ülkelerinden eğlenceli bir anahtar kelime bulacaktır.

 

BONUS: Türkiye’de Mart 2017’de Google En Çok Yapılan Aramalar – Konulara Göre

BONUS: Türkiye’de Mart 2017’de Google En Çok Yapılan Aramalar – Arama Sorgularına Göre

KAYNAK: https://ahrefs.com/blog/top-google-searches/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?