Ana SayfaSEODeepCrawl'da Backlink Alan Sayfalarınızı Nasıl Yönetebilirsiniz?

DeepCrawl’da Backlink Alan Sayfalarınızı Nasıl Yönetebilirsiniz?

-

Baclinkler diğer web sitelerinden kendi web sitelerine bağlantılardır. Kullanıcıları, PageRank’i sayfanıza getirirler ve web sitenize link değeri verirler ayrıca web sitenizin mimarisi aracılığıyla yavaş yavaş yükselmenizi sağlayabilirler. Backlink alan sayfaların yönetimi oldukça önemli bir konudur.

Bir web sitesinin diğer web sitelerinden harika backlinkler aldığını ancak Google güncellemeleri etkisiyle yıllar geçtikçe bu web sitelerini değiştiren vakaları düzenli olarak görüyoruz. Ürünler kaldırılıyor, platformlar taşınıyor, hepimiz daha güvenli URL’lere geçiyoruz ve backlinkleri unutuyoruz. Bu birçok web sitesi için büyük bir problemdir. Bazıları için, otoritelerinin büyük bir kısmı artık varolmayan sayfalara bağlıdır.

Bugün, sorunlarınızı belirlemenize ve geri döndüğünüz sayfaların sağlığını izlemenize yardımcı olması için altı yeni geri arama raporu yayınladık.

Yeni Backlink Raporları

Backlink Alan Kırık Linkler

Backlink alan kırık linkler potansiyel olarak en ciddi ve potansiyel olarak backlink sorununu düzeltmek için en kolay yöntemlerdir. Bu normalde geçmişte canlı sayfalara bağlanan URL’lerden kaynaklanır, ancak bu hedef sayfalar artık mevcut değildir. Bu birkaç nedenden ötürü oluşur:

 • Kaldırılan ürünler
 • Site taşıma sırasında kaybolan eski URL yapıları
 • Yeniden adlandırılan veya site çevresinde taşınan sayfalar

Bu sayfalarda PageRank tamamen kaybolmakla kalmaz, aynı zamanda bu acklinkleri takip eden kullanıcılar da kaybolur.

Bu rapor, size geri döndürülen her URL’yi gösterecek 4xx / 5xx durum kodunu döndürür. Bu sorunu ilgili bir sayfaya yeniden yönlendirme oluşturarak veya sayfayı yeniden canlandırmak için geri yükleyerek ele almalısınız.

Açılış Sayfası Uyarısı Ekleme

Bir hata sayfası döndürmeye başlayan herhangi bir geriye dönük URL’den anında haberdar olabilirsiniz. Bu rapor için bir görev oluşturun ve bir sonraki sefer web sitenizi taradığımızda bu rapordaki herhangi bir değişikliği size bildireceğiz. Tek bir yerde, eklenen, kaldırılan veya eksik olanları öğrenin.

Reddedilen URL’lerin Backlinkleri

Bu raporda, backlinkleri olan ancak robots.txt dosyanız nedeniyle engellenen URL’ler gösterilir. Hata sayfalarında olduğu gibi, arama motorları gelen backlinkin PageRank katkılarını bu tür sayfalarda geçiremiyorlar. Bu rapor, en iyi backlinklerinizin yanlışlıkla engellenmemesi için sıralamanın fırsatlarını kaçırmanıza neden olan hızlı bir yoludur.

Yönlendirilmiş URL’lerin Backlinkleri

Backlinkleri olan yönlendirilmiş URL’leri mutlaka negatif etki yapmaz. Bunun doğru kurulumla pozitif olabileceği birkaç örnek var. Ancak kullanıcıları gönderdiklerinden ve doğru sayfalara link verdiklerinden emin olmak için bu yönlendirme sayfalarını gözden geçirmeniz önemlidir.

İndeklenmeyen Sayfaların Backlinkleri

Backlink alan sayfalarınızın bazıları dizine eklenemez nitelikte olabilir – başka bir URL’ye kanonik olarak veya ‘noindex’ robot yönergesine sahip olabilirler. Bu sayfalar kesinlikle bir sorun değil hatta genellikle bir fırsattır.

Kanonikal yönlendirme yapılmış sayfalar çok amaçlı kullanıcılar oldukları halde geri aramaları kazanmış olabilir ancak aramada bulunmazlardı. Bu sayfaların dizine eklenip eklenemeyeceğini yeniden düşünmek gerekli. Örneğin, “İpek Elbiseleri” sayfanız ana “Elbiseler” sayfanıza yönlendirilmiş ancak web siteleri bu sayfaya bağlanıyorsa, arama motorlarının da oraya kullanıcıları göndermek isteyebileceğini düşünmüyorsunuz.

URL’si Olmayan Sayfaların Backlinklerin Nofollow Yönlendirmeleri

Bu rapor, diğer sayfalara hiçbir bağlantısı olmayan veya meta nofollow etiketini içeren backlink alan sayfalarınızı takip eder. Kullanıcıların web sitenizin diğer bölümlerini bulmalarına ve arama motorlarının PageRank değerine katkıda bulunmasına izin vermek için backlink alan sayfalarınız diğer sayfalara bağlantılar içermelidir. Bu sorunu çözmek ana sayfanıza bağlanma kadar basit olabilir veya asıl gezinme çubuğunuz da dahil olmak üzere kapsamlı olabilir. Meta nofollow etiketi, hiçbir bağlantıya sahip olmamasına rağmen aynı etkiyi yaratır. Arama motorları, sitenizin geri kalanına PageRank değerini aktarmaz.

Raporlara Backlink Datası Ekleme

Backlink raporlarından yararlanmak için, “Tarama Kaynakları(Crawl Sources)” sekmesinde geri bağlantılarınız hakkında bilgi yüklemeniz gerekir.

 

 

Yalnızca CSV’leri tek bir biçimde destekliyoruz: varsayılan Google Arama Konsolu CSV.

Google Search Console’a gidin ve ‘Tüm Bağlantılı Sayfalar’ raporunu bulun. “Arama Trafiğini”> “Sitenize Bağlantılar” ı seçin ve ardından “En çok backlink alan içeriğiniz” başlığının altındaki “Daha Fazla>” bağlantısını seçin (veya yalnızca burayı tıklayın ve site profilinizi seçin) “Bu tabloyu indir” i tıklayarak CSV’yi edinin

 

Bu CSV’yi doğrudan DeepCrawl’deki Tarama Kaynağı Ayarlarının Geri Bağlantı sekmesine yükleyin. Birkaç geri bağlantı CSV’si yükleyebilirsiniz, bu işlemi, Google Search Console’da doğruladığınız her alt alan için tekrarlayın.

Diğer Kaynaklardan Raporlara Backlink Datası Ekleme

Google Search Console’taki veriler normal olarak örneklenir; bu da, verdikleri resimden tam bir resim elde edip etmediğinizi anlamayı zorlaştırır. Majestic, Ahrefs veya OpenSiteExplorer gibi üçüncü taraf bir bağlantı aracına erişebiliyorsanız, bu verileri de yükleyebilirsiniz.

Tek şart, verilerin “Sayfalarınız, Bağlantılarınız, Kaynak alanlarınız” sütunlarıyla bir CSV e-tablosunda düzenlenmesidir. Uygulamanızı biraz daha kolay hale getirmek için, bunu otomatik olarak sizin için yeniden organize edecek bir Excel makrosu hazırladık:

 

Majestic

Sitenizi Majestic’de bulun “Sayfa” raporunu seçin ve bu verileri bir CSV’ye dışa aktarın.

 

Aşağıdaki sütunları yeni bir e-tabloya kopyalayın ve sütun başlıklarını yeniden adlandırın:

 • URL – Sayfalarınıza yeniden adlandırın
 • Yönlendiren ExtBackLinks – Bağlantıları yeniden adlandır
 • Yönlendiren ExtDomains – alan adlarınıza yeniden adlandırın

Bu çalışma sayfasını bir CSV olarak kaydedin ve DeepCrawl’a yükleyin.

Ahrefs

Ahref’te, Sayfalar> Bağlantıya göre en iyi raporu seçin ve bu verileri bir CSV’ye dışa aktarın.

 

Aşağıdaki sütunları yeni bir e-tabloya kopyalayın ve sütun başlıklarını yeniden adlandırın:

 • Sayfa URL’si – Sayfalarınıza yeniden adlandırın
 • Dofollow Backlinkler – Bağlantıları yeniden adlandır
 • Yönlendiren Alan Adları – Alanlarınıza göre adlandırın

Bu çalışma sayfasını bir CSV olarak kaydedin ve DeepCrawl’e yükleyin.

Open Site Explorer

OSE’de, En Popüler Sayfalar raporunu seçin ve verileri CSV olarak dışa aktarın.

 

Aşağıdaki sütunları yeni bir e-tabloya kopyalayın ve sütun başlıklarını yeniden adlandırın:

 • URL – Sayfalarınıza yeniden adlandırın
 • Toplam Bağlantılar – Bağlantıları yeniden adlandır
 • Backlink Alan Root Domain Sayısı – Etki alanlarınıza yeniden adlandır

Bu çalışma sayfasını bir CSV olarak kaydedin ve DeepCrawl’e yükleyin.

KAYNAK: https://www.deepcrawl.com/blog/releases/monitor-your-backlinked-pages/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...