Ana SayfaPazarlamaE-mail pazarlamada yapılan hatalar neler?

E-mail pazarlamada yapılan hatalar neler?

-

Markalar hedef kitlelerine ulaşabilmek için birçok pazarlama stratejisi kullanırlar. TV reklamları, broşürler, billboardlar gibi farklı yollar izlerler. Verilmek istenen mesaj ister geniş kitleye isterse daha belirli bir kitleye ulaştırılabilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hedef kitleye ulaşmak, dijital pazarlamayla günümüzde daha kolay bir hale gelmiştir. E-mail pazarlama da bunlardan biridir. 

E-mail pazarlama nedir?

E-mail pazarlama internetin hayatımıza girmesiyle ortaya çıkmış bir pazarlama türüdür.

E-mailler genellikle tanıtım veya eğitim içerikli olur. İnsanları bir ürün veya hizmeti satın almaya teşvik eder. Pazarlamacılara göre, e-mail pazarlama mevcut müşterileri kaybetmemek adına yapılan bir pazarlama türüdür.

E-mail pazarlama faaliyetleri, e-ticaret firmalarına yüksek oranda geri dönüş sağlamaktadır. Kullanıcıların ilgi alanlarına, satın almak için beğendikleri, sepetlerine ekledikleri ürüne, yaş aralığı ve mesleklerine göre gönderilen e-mailler, indirim ve ürünlerden haberdar etmek için oldukça etkili bir yöntem. 

E-mail pazarlama nasıl yapılır?

Öncelikle bir e-mail hesabı oluştumakla işe başlamalısınız. Ürün veya hizmeti önceden satın almış müşterilerin kaydıyla temiz bir liste oluşturmalısınız. İletmek istediğiniz mesajları belirlenen listeye göre göndermelisiniz. Gönderilen maillerden sonra ise analiz etmeli ve bir rapor çıkarmalısınız. Bu rapora göre e-mail pazarlamanızı geliştirebilirsiniz.

E-mail pazarlamada yapılan hatalar neler?

E-mail pazarlamanın avantajları

Düşük Maliyet

Markalar düşük maliyetle yüksek gelir elde etme amacı güderler. Pazarlama yöntemleri ise genel olarak yüksek maliyetlidir. Ancak e-mail pazarlama, pazarlama avantajları içerisinde en uygun maliyete sahip olan yöntemdir. Bu yüzden tercih edilme oranı yüksektir.

Hedef Kitleye Ulaşım ve Analiz kolaylığı

E-mail pazarlama ile hedef kitlenizi kendiniz belirlersiniz ve direkt iletebilirsiniz. Yaş, meslek, eğitim, cinsiyet, yaşadığı bölge gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunlar sayesinde analiz etmeniz daha da kolaylaşır ve ona göre e-posta atabilirsiniz.

Özel Hissettirme

Her müşteri kendini özel hissetmek ister. Markalar da bunu dikkate alarak mail atabilir ve markaya bağlılığı arttırabilir.

E-mail pazarlamada yapılan hatalar neler?

E-mail pazarlamada yapılan hatalar

E-mail pazarlamada yapılan hatalar hem marka itibarını zedeleyebilir hem de zamanınızdan çalar. Hedef kitleye ulaştırmak istediğiniz mesajın anlaşılmamasına ya da yanlış anlaşılmasına dikkat edilmelidir. E-mail pazarlamada yapılan bu hatalardan kaçınmalısınız.

Başlık ve Konunun Uyumsuzluğu

Başlıklar içeriği yansıtmalıdır.  Bir e-mailde ilk dikkat çeken şey başlıktır. Bu nedenle başlıklar içerikle uyumlu olmalı içeriği yansıtmalıdır. E-mail başlığı yazarken abartı ya da asılsız başlık kullanılmamalıdır. Aynı şekilde uzun ya da fazla kısa da olmamalı, içeriğe uygun dikkat çeken bir yazı olmalıdır.

CTA Kullanmamak

CTA kullanmamak, yine e-mail pazarlamada yapılan hatalardan biridir. CTA (Call to Action) harekete geçiren, satın almaya hemen cevap veren mesajlara denir. Bir pazarlama terimidir. CTA kullanmamak e-mail pazarlamada durağanlığa sebep olabilir.

Abone Olmayan Kullanıcılara E- Posta Yollamak

Listenizde kayıtlı olmayan, aboneniz olmayan kullanıcılara e-mail atmanız durumunda mailiniz spam kutusuna düşecektir. Aynı  zamanda markanız tarafından e-mail almaya izin vermemiş, bu durumu onaylamayan kişilere karşı olumsuz bir izlenim bırakırsınız. Bu da yine marka imajını zedeler

Müşterinin ile Empati Kurmamak

Her müşteri özel hissetmek ister. Marka tarafından önemsendiğini görmek müşterinin markaya olan bağlılığını artırır. Şimdilerde ise e-mail pazarlama makineleşmiş bir durumda. Bu yüzden empati kurarak, müşterinin ihtiyaç ve zevkini de gözeterek hazırlanmış mailler her zaman daha iyi bir geri dönüş sağlamaktadır.

Uzun ve Karmaşık E-postalar  Kullanmak 

E-mailler her zaman yeterli uzunlukta ve net olmalıdır. Karmaşık mailler hedef kitleye verilmek istenen mesajın iletilmemesine, yanlış anlaşılmasına olanak sağlar. Bu yüzden e-mail pazarlamada dikkat edilmesi gerekilen en önemli unsurlardan biri de budur.

Abonelik İptali İşlemini Zorlaştırmak

Marka için kullanıcıların, abonelik iptalini zorlaştırmak markaya olan güvenin sarsılmasına neden olur. E-mail pazarlamada sıkça karşılaşılan bu hata sebebiyle aboneler bir daha e-mail pazarlama için alınan onayı kabul etmemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...