Ana SayfaSEOE-posta pazarlama: Her markanın bilmesi gereken en iyi uygulamalar

E-posta pazarlama: Her markanın bilmesi gereken en iyi uygulamalar

-

E-posta pazarlaması klasik ancak etkili bir pazarlama teknolojisidir. Müşterilerin yaklaşık %30’u şirketten bir e-posta alarak ürün almaya veya siteyi ziyaret etmeye karar verdiklerini itiraf etti. E-posta bültenleri, bilgilendirme, geri bildirim toplama, duyuru, trafik çekme ve doğrudan satış için etkilidir. Bültenler sihirli birer “değnek” değildir fakat pazarlama stratejisinde önemli rol oynar. Bir işletme için e-posta bülteninin nasıl hazırlanacağını ve sürdürüleceğini düşünelim.

Reklamcılığın Tarihini Keşfedin ve İşinizi İnternet Reklamları İle Büyütmeyi Öğrenin

Bülten hazırlığı: Kilometre taşları

E-posta göndermeyi bir iş aracı olarak düşünün. Bu bakış açısıyla, mesajlarınız aşağıdaki işlevleri gerçekleştirebilir:

 • Satışa yönelik
 • Eğitici;
 • Bilgilendirici;
 • Eğlendirici.

Buna dayanarak, e-posta pazarlamasının görevlerini tanımlayabilirsiniz. Bunlar:

 1. Potansiyel müşteri yaratma (sipariş vermek isteyen müşterileri çeker). Belki de birçok e-posta gönderiminin temel amacı budur.
 2. Kitle sadakatini artırmak. Posta yoluyla tüketicilerle diyalog kurmak, aktif destek sağlamak, anlaşmazlıkları çözmek. 
 3. Geri bildirim. Siteye trafik sağlamak: postalara ekli bağlantılara tıklama almak. Bağlantılar ürün sayfalarına veya bilgilendirme içeriğine yönlendirebilir.

Bu hedeflerden bir veya daha fazlasına ulaşmak için doğru şekilde hazırlanmanız gerekir.

E-posta Kampanyanızın Ulaşmasını İstediğinız Hedeflere Karar Verin

Birkaç hedefe ulaşmak için e-posta gönderimi yapılabilir – örneğin, her hedef alıcı grubu için bağımsız bir hedef. Mesela:

 • Satış artışı (birincil, tekrar);
 • İletişime katılımı artırmak;
 • Ortalama kontrolün boyutunu artırmak;
 • Site trafiğinde artış;
 • Sadakat göstergelerinin iyileştirilme.

Hedef net ve gerçek olmalıdır – örneğin, “yenilenen satışları %30 artırın”. Göstergeleri abartmayın: şirket için gerçek görevler belirleyin.

Kitlenizi segmentlere ayırın

Bu, tüm abonelerinizi hedef gruplara ayırmak ve her biri için alakalı teklifler oluşturmak için gereklidir. Segmentasyon gerçekleştirmek için aboneler hakkında bilgi toplamanız gerekir. Veri toplamak için bazı seçenekler şunlardır:

 • Kısa bir anket biçiminde kayıt formu (şehir, cinsiyet, yaş, vb.);
 • Kayıtlı ziyaretçiler için sitede yapılan anketler;
 • CRM aktivite verileri.
CRM aktiviteleri
CRM aktiviteleri

CRM kullanarak, RFM segmentasyonu (yenilik, sıklık ve parasal) gerçekleştirebilirsiniz. Müşterileri segmentlere ayırabilirsiniz: örneğin, son 60 gün içinde 5’ten fazla sipariş vermiş ve ilk segmentte belirli bir tutardan fazlasını harcayanları dahil edebilirsiniz. Bunlar VIP müşteriler: bunlara e-posta bültenlerinde bonuslar ve indirimler sunulabilir. Aynı mantıkla diğer alıcıları da segmentlere ayırabilirsiniz.

Bir kitle araştırması yapın

Alıcının kim olduğunu, kimin için çalıştığınızı belirleyin. E-postaların içeriği ve tasarımı, gönderim sıklığı ve yazım tarzı bile bu sorulara verilen cevaplara bağlıdır. Abonenin bir portresini oluşturmanız gerekir (ideal olarak, her hedef segmentin temsilcilerinin portreleri). Muhtemelen, bu görevin bir öncekiyle yakından ilişkili olduğunu zaten fark etmişsinizdir.

E-posta adresleri satın almayın

Tabii ki, az miktarda bir para karşılığı birkaç bin adres almak çok kolaydır. Fakat bunun hiçbir faydası olmayacak. Neden “soğuk” (hedeflenmemiş) veri tabanıyla çalışmayı önermiyorum:

 • Kitle markanıza ve ürününüze aşina değildir;
 • İnsanlar(en iyi ihtimalle) sizi görmezden gelecektir;
 • İletişim oranı düşük – neredeyse sıfır;
 • Eğer kullanıcılar şikayet ederse, adresiniz gereksiz veri tabanına taşınacak.

Kendi kitlenizi oluşturun

Yasal olarak gönüllü aboneleri elde etmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayın:

 1. Kayıt formunu doldururken veya sipariş verirken abonelik Kayıt formlarına istek içeren onay kutusunu ekleyin.
 2. Tüm site sayfalarındaki abonelik formu. Dikkat çekici olmalıdır, dikkat dağıtıcı değil.
 3. Pop-up abonelik penceresi. Etkili bir seçenektir, ancak takıntıdan kaçınmak önemlidir. Örneğin, sayfada 60 saniye geçirdikten sonra ortaya çıkacak bir pop-up form planlayın.

  Kendi kitlenizi oluşturun
  Kendi kitlenizi oluşturun
 4. Abonelik sayfası. Oluşturun ve e-posta almanın tüm avantajlarını açıklayın. (örneğin, abonelere özel düzenli “gizli indirimler”).
 5. Butonlar “Fiyat indiğinde beni bilgilendir ” veya “Ürün stoğa girdiğinde beni bilgilendir”. Bu butonları kullanarak müşteri olmaya hazır müşterilerden önemli adresler alacaksınız.

Kaliteli bir hizmet seçin

Özel bir e-posta hizmeti, yalnızca farklı müşteri segmentlerine mesaj grupları göndermenize değil, aynı zamanda test gerçekleştirmenize ve analitik veriler almanıza da olanak tanır. Bu hizmetlerin örnekleri makalenin sonunda verilmiştir.

Bir plan yapın

Her hedef grubuna, kendi ihtiyaçlarına özgü bildirim gönderimi amacına uygun olacaktır. Bunu yapmak için mevcut abone bilgilerini kullanın. Örneğin, 30 günde bir tekrarlanan alışveriş yapan müşteri segmenti için, siparişten sonraki 20. günde yeni teklifler içeren bir e-posta gönderebilirsiniz.

A / B testi yapın

Hangi tarz bir postanın müşteriyi daha çok çekeceğini nasıl anlayabilirim? Her birini test edin. Postanın tamamını veya öğeleri tek tek test edebilirsiniz: konular, harekete geçirici mesajlar ve gönderilecek tarihler ve zaman aralıkları. Herhangi bir modern e-posta dağıtım hizmeti bu tür testlere izin verir.

E-postaları kontrol edin

Göndermeden önce e-postaların her alanını kontrol edin. Bilgisayarların ve mobil cihazların ekranlarında doğru bir şekilde görüntülenip görüntülenmediklerine bakın.

E-postaları kontrol edin

Yanıtlama ve abonelikten çıkma fırsatı verin 

Abonelerinize özgürlük verin. Mesajlarınızı cevaplamalarına izin verin. Bu oldukça önemlidir: hedef müşterinin soruları olabilir ve bunları cevaplayabilirsiniz.

Abonelere her bir postada gönüllü olarak abonelikten çıkma fırsatı verin (ve kişileri veritabanından dürüstçe kaldırın). Ama hiç kimse insanların sizinle kalmasını sağlamak için yöntemler kullanmanızı engelleyemez. Örneğin, itiraz sayfasında indirim kuponu sunun.

E-posta Haber Bülteni Türleri

En iyi e-posta bültenleri hedefli olanlardır. Yani, işletmelerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olanlar. Farklı işlevleri yerine getirebileceklerinden zaten bahsetmiştik. Buna bağlı olarak, 4 çeşit e-posta bülteni vardır:

 1. Tetik (onlar da otomatik, olay). Uygun bir durum oluştuğunda, örneğin abonenin doğum gününde, kayıt gününde, siparişin teslim durumunu değiştirirken, vb. otomatik olarak gönderilen önceden hazırlanmış e-posta şablonları. Servis siteleri, mağazalar ve servis şirketleri için tavsiye edilir.
 2. Satış veya tanıtım. Bunlar ticari e-postalardır. Örneğin: satış başlangıcı, özel tekliflerin başlangıcı, indirimlerle ilgili mesajlar. Bunlar online mağazalar için uygundur.
 3. Bilgilendirici (manuel). Yararlı bilgilendirici anlam taşıyan içerik barındırırlar. Ürün incelemeleri, çalışmalar ve talimatlar bunlara tipik örneklerdir. Bunlar servis siteleri ve servis pazarında çalışanlar için uygundur. Şirkete olan güveni artırır.
 4. Reaktivasyon. Uzun zamandır aktif olmayan aboneleri geri çağırmak için kullanılırlar. Tüm şirketler için evrensel bir seçenektir. Bu tip e-postalar eski aboneleri geri çağırmanıza veya adreslerinin pasif olduğunu tespit ederek veri tabanınızdan kaldırmanıza imkan verir.

Posta İçin Şablon Nasıl Oluşturulur?

Bir e-posta bülten şablonu, her e-postanın temelidir. Abonelerin, alınan her mesajı markanızla hızlı bir şekilde ilişkilendirebilmeleri için tanınabilir, kullanışlı ve güzel hale getirin. Şablonun varlığı sizi rakiplerden farklı kılar ve yeni postaların hazırlanmasını kolaylaştırır.

Şablon yapısı:

 1. Ön başlık. Bu, üstbilgi veya banner’ın üzerinde bulunan en üst satırdır. Duyurulan bilgi, postayı ayrı bir sekmede açmak için bağlantı ve diğer teknik ayrıntıları içerir. En ince ve dikkat dağıtıcı olmayan unsurdur.
 2. Başlık. En belirgin yerde, solda şirket logosunu ve şirket adını bulundurur. Ayrıca iletişim bilgilerini, sitenin bağlantısını ve şirketin sosyal ağlardaki sayfalarına gitmek için kullanılan butonları da içerir. Parlak, fark edilir olmalı, ancak özünde rahatsız edicilik olmamalıdır.
 3. Ana kısım. Buradaki bilgiler her e-posta için farklı olacaktır. Tanımlamayı kolaylaştırmak için tüm e-postalarda aynı yazı tiplerini, çizgileri, çerçeveleri ve simgeleri kullanın.
 4. Altbilgi. Servis verileri ve ret düğmesi içerir. Altbilgi genellikle iletişim bilgilerini tekrarlar.

Bir e-posta şablonunun geliştirilmesi birkaç aşamada gerçekleştirilir. İlk önce bir prototip oluşturmanız gerekir: manuel olarak veya grafik düzenleyicide bir diyagram çizin. Teknik gereksinimlerle birlikte tasarımcıya iletin. Oluşturulan düzen, yeni bir e-posta oluştururken tasarımcı tarafından kullanılacaktır.

Ayrıca, bir tasarımcı hizmetinden tasarruf ederek kendiniz bir şeyler de yapabilirsiniz: örneğin, yazı için bir logo bir başlık oluşturun. Bunu yapmak için kurumsal sembol üreteçlerini kullanın. Örneğin Logaster servisinde, bir mail şablonu için birkaç tıklamayla bir logo ve diğer grafik sembolleri oluşturabilirsiniz.

TOP 5 En İyi E-posta Hizmeti

İşletmeler için en popüler servisleri seçtim. Belirtilen fiyatlar 2019 aralık ayı sonu itibarı ile olan fiyatlar.

Constant Contact

Özellikle küçük işletmelere yönelik en ünlü projelerden biridir. Kişiselleştirilebilen çok sayıda e-posta şablonu içerir. Her endüstri için özelleştirilmiş fikirler sunar. Yüksek kaliteli teknik destek ve geniş bir kaynak kütüphanesine sahiptir. Ayrıca 60 gün boyunca tüm özelliklere tam ücretsiz erişim sağlar. Sunulan en ucuz plan aylık 20$ fiyatla 50 aboneye kadar kapasiteye sahiptir. 

Sendinblue

Basit bir programdır. E-posta ve SMS ile nasıl bülten gönderileceği konusunda tam bir anlayışa sahiptir. İlk kez e-posta pazarlaması yapan kullanıcılar için uygundur. Fiyatlar gönderilen posta sayısına bağlıdır. Toplam e-posta miktarı günde 300’den azsa, hizmeti ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. 40,000 e-posta, günlük gönderim limiti olmaksızın, aylık 25$ karşılığında sunulmaktadır.

Drip

Ticari siteler için hizmet (öncelikle online mağazalar). Ziyaretçilerden abone kazanmaya yardımcı olur ve pazarlama süreçlerinin akıllı otomasyonunu sağlar. Ayrıca, davranış ve niyetleri doğrultusunda, müşterilere e-postaları en uygun zamanda otomatik olarak gönderir. Servis 14 günlük ücretsiz bir deneme süresi sunmaktadır. En düşük tarife planı, veri tabanında kayıtlı 2500 abone için 49$’dır.

ConvertKit

Yayıncılar, podcast ve blog yazarları için tasarlanmıştır. Kişiselleştirilmiş e-postalar hazırlamaya da yardımcı olur. Hizmet, otomatik görsel çözümler oluşturmak için bir kurucu içerir. Hedeflerinize ulaşmanızı sağlar. 14 günlük ücretsiz deneme süresi mevcuttur. Ayda 29$ karşılığında, 1000 aboneye kadar olan veritabanıyla çalışma işlevi mevcuttur.

AWeber

Küçük bir işletmelere potansiyel müşteri üretmek için popüler bir projedir. Haber bültenleri ve online formlar oluşturmak için gerekli araçlara sahiptir. Hizmet WordPress siteleriyle bütünleşiktir. 30 günlük ücretsiz premium erişimi vardır. 500 aboneye kadar taban ile çalışmak için minimum tarife 19$ ‘dır.

İçerik Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Sonuç

Toplu e-posta gönderimi nasıl yapılır? Kitlenizi inceleyin ve segmentlere ayırın, e-posta türlerini ve stilini belirleyin, şablonları özelleştirin. Yasal abone veritabanlarını kullanın. Kitlenin dikkatini manipüle etmeyin. Yararlı ve ilginç olun – böylece sadık bir tutum kazanabilir ve müşteri etkinliğini arttırabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...