Ana SayfaE-TicaretE-ticaret İçin 5 Instagram story fikirleri 2022

E-ticaret İçin 5 Instagram story fikirleri 2022

-

Eğer bir e-ticaret sitesi işletiyorsanız ve online satışlarınızı artırmak istiyorsanız sosyal medya en iyi araçlardan biridir. Sosyal medya, ürünlerinizi tanıtmak için en ulaşılabilir yöntem. Özellikle son zamanlarda ürün satışlarını artırmak için en sık tercih edilen sosyal medya platformu Instagram, e-ticaret sitelerinin vazgeçilmezidir. Ürünlerinizi kolayca tanıtabileceğiniz içerikler paylaşarak potansiyel müşterilerinize erişebilme imkanınız oluyor.

Instagram, e-ticaret satışları için son derece önemli bir rol oynuyor. Fakat satıcılar, sosyal medyayı etkili bir şekilde kullanabiliyor mu? Bunun en önemli faktörlerinden biri Instagram Story özelliğidir. Hikayeler sayesinde anlık ve hızlı bir şekilde hedef kitle ile etkileşime geçilebiliyor. Özellike ürünlerin pazarlanması ve anlık gelişmeler (indirim, kampanya vs) Instagram story üzerinden kolaylıkla paylaşılabilir. 

işletmeler için ınstagram hikaye fikirleri

Düzenli bir şekilde story paylaşımı yapmak için elinizde bolca fikir ve tasarım olması gerekir. Biz de sizlerle bugün Instagram hikayelerinizi renklendirecek ve hazırlamanızı kolaylaştıracak fikirler sunacağız. Dilerseniz hemen başlayalım:

Sticker kullanın

Instagram story tasarımlarında takipçilerinizle etkileşim içerisinde olmanızı sağlayacak en temel faktör onları harekete geçirmektir. Hikayelerinize takipçilerinizi harekete geçirecek sticker butonları ekleyin. Soru sorma, anket, testler ve link stickerları kullanıcıların etkileşime geçmesini sağlayacaktır. Instagram algoritmasına göre her bir story etkileşimi, içeriklerinizin, etkileşimde bulunan takipçilerinizin akışına çıkmasını sağlar. Bu sayede daha çok kullanıcı tarafından görülmüş olursunuz ve bu da satışlarınıza otomatik olarak yansıyabilir.

instagram Sticker Kullanın

Ek olarak Instagram hikaye stickerları sayesinde takipçilerinizin ne düşündüğünü de öğrenebilirsiniz. Sorularınıza ve anketlerinize verdikleri tepkilere göre nelerden hoşlandıklarını veya neleri sevmediklerini kolayca öğrenebileceksiniz. Bu da, içerik üretimi konusunda oldukça yararlı bir bilgi olacaktır.

Markanızın kamera arkasını gösterin

Instagram kullanıcıları artık daha canlı ve hayattan karelerin paylaşıldığı bir platform haline gelmiştir. Özellikle kullanıcılar, kimliği belli olan, yani üretenin kendisini gösterdiği dürüst ve samimi içerikler beklemekte. Kamera arkasını göstererek takipçilerinize aradıkları samimiyeti ve dürüstlüğü rahatlıkla sunabilirsiniz.

Markanızın Kamera Arkasını Gösterin

Özellikle markanın arkasında yaşanılan komik anları takipçilerinizle paylaşmayı deneyebilirsiniz. Ek olarak markanın büyümesi için arka tarafta verilen emeği de samimi bir şekilde paylaşabilirsiniz. Kamera arkası görüntüleri her zaman en merak edilen kısım olduğundan bu tür içerikler oldukça ilgi çekecektir.

Ürünlerinizin özelliklerini gösterin

E-ticaret sitelerinde sergilenen ürünler çoğu zaman net ve anlaşılır olmayabiliyor. Bu durumu düzeltmek ve satışları artırmak için Instagram story paylaşımlarınızda ürünlerinizi detaylı bir şekilde tanıtan ve nasıl kullanıldıklarını gösteren içerikler üretebilirsiniz. Hikayelerinizde videolu içerikler kullanarak ürünleri daha canlı ve gerçekçi bir şekilde potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz. Tüm bunları yaparak ürün hakkında akıllarda kalan tüm soru işaretlerini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Müşterilerinizden gelen yorumları paylaşın

Instagram içerik paylaşımında bir diğer önemli unsur güvenilirlik. Özellikle bir e-ticaret sayfası işletiyorsanız takipçilerinizin size güvenmesini sağlamak oldukça önemlidir. Bu güveni sağlamanın en kolay yolu müşterilerden gelen yorumlardır. Onlardan gelen yorumları Instagram hikayelerinizde paylaşarak samimi ve güvenilir içerikler üretebilirsiniz. 

Müşterilerinizden Gelen Yorumları Paylaşın

Özellikle eğer bir influencer çalışması yaptıysanız bunu mutlaka kendi Instagram hesabınızda da paylaşmalısınız. İş birliği yaptığınız influencerların, ürünlerinizle olan görsel veya videolarını story içeriklerinizde kullanın. Bu, hem Instagram hesabınıza hem de web sitenize oldukça çok etkileşim ve trafik çekecektir.

Öncesi ve sonrası içerikleri

Sattığınız ürünlerin kullanımı sonucunda edinilen başarıyı takipçilerinizle mutlaka paylaşın! Ürünlerinizi Instagram hikayeler üzerinden pazarlıyorsanız, içerik olarak “Öncesi ve Sonrası” konseptinde paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu tür içerikler ürünü olduğundan daha büyüleyici ve tam anlamıyla bir gereklilikmiş gibi yansıtacaktır. Bu sayede yapılan satışlarda artış gözlemlenebilir. 

Instagram story olarak paylaşılacak olan öncesi ve sonrası içeriklerine bir de sticker eklerseniz etkileşimi iki katına çıkarabilirsiniz. Kullanıcılar hem ürünü neden alması gerektiğini görecek ve sonunda bir ihtimalle ikna olacak, hem de sizin ekleyeceğiniz sticker ile etkileşimde bulunacak.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...