Ana SayfaSEOE-ticaret site mimarisi ve SEO ilişkisi

E-ticaret site mimarisi ve SEO ilişkisi

-

E-ticaret sitelerinde, sayfaların ve altyapının SEO için önemi yüksektir. Üstelik e-ticaret siteleri için bu durumun çok daha kritik olduğu düşünülür. Zira online alışveriş için açılmış olan sitelerde, kategorilerden ürün sayfalarına kadar çok fazla sayfa yer alır ve her biri için doğru yapılandırmalar olmalıdır.

E-ticaret siteleri için anahtar kelime nasıl bulunur?

E-ticaret site mimarisi için 2 altın kural

E-ticaret site yapısında genel kabul görüş 2 altın kural vardır.

  1. Her şeyi basit ve ölçeklenebilir tutun
  2. Her sayfa, ana sayfadan en fazla üç (veya daha az) tıklama ile ulaşılabilir olmalıdır.

Bu kuralların uygulanmadığı bir site yapısı;

Yukarıdaki örnekte yanlış olan nedir?

Öncelikle basit değil hangi menüde ne olduğunun mantığını anlamak zor. Aynı zamanda ölçeklenebilir de değil. Her yeni kategori eklemek istediğinizde, yeni bir katman oluşturmanız gerekir…. Böyle bir kategori mimariniz varsa mevcut kategorilerinizi ve alt kategorilerinizi yeniden düzenlemelisiniz.

Ama aynı zamanda çok derin bağlantılara sahip. E-ticaret sitelerine yönlendiren bağlantıların çoğu ana sayfalarına işaret eder. Derin bir site mimariniz olduğunda, bu etki ürün ve kategori sayfalarınıza ulaştığında azalır.

Yukarıdaki örnekte ürün sayfasına ulaşmak için altı tıklama gerekir. Tüm ürün sayfalarının ana sayfanızdan üç veya daha az tıklama olmasını öncelikli olarak planlamamız gerektiğini söylmiştik.

Bu tür sitelerde doğru bir yapılandırma olmaması, ziyaretçiler için de kullanıcı dostu olmayan bir siteyi ortaya çıkarır. Bu tür sitelerde alt sayfa ve kategorileri öne çıkarmak çok daha zordur. Bunun yerine doğru bir yapıya sahip e-ticaret sitesinde görünüm şöyledir;

Bu tür yapılandırma, Google’ın her sayfayı bulmasını ve dizine eklemesini kolaylaştırır. Bu sadece SEO için değil, aynı zamanda kullanıcılar için de idealdir.

E-ticaret sitesinin kurulma aşamalarında bu yapılandırmaya göre bir planlama yapılması, ilerleyen dönemlerde işleri kolaylaştırır. Yeni sayfalarda, kategori ve alt kategorilerde bu plana göre kolayca yenileri eklenebilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...