Ana SayfaSEOE-Ticaret siteleri sayfa içi SEO önerileri

E-Ticaret siteleri sayfa içi SEO önerileri

-

E-ticaret siteleri kurulduktan sonra sayfa için SEO çalışmaları yapılmalıdır. Böylece sitenin daha otoriter olması sağlanacağı gibi sayfaların Google aramalarında çıkma ihtimali de artar. E-ticaret sitelerinde kategori ve ürün olmak üzere iki farklı sayfa vardır. Bu iki sayfa türü de trafik ve satış için e-ticaret sitelerindeki en kritik sayfalardır. Başlıklar, açıklama ve içerik olarak bu sayfalarda 3 ana konuya dikkat edilmelidir.

E-ticaret site mimarisi ve SEO ilişkisi

E-ticaret sitelerinde sayfa başlığı

Başlıklarda ziyaretçilerin dikkatini çekecek şekilde satın alma, ucuz, fırsat, kampanya gibi kelimeler kullanılabilir. Sadece anahtar kelime ya da kategori yapısını kullanma, fırsatların kaçırılmasına neden olabilir. Zira kullanıcılar bir ürün ile ilgili arama yaparken, “En iyi, ücretsiz kargo, fırsat, kampanya” gibi kelimelerle anahtar kelimeleri kullanmaktadır. Başlıklarda bu tür ifadelere yer vermek iste siteleri aramalarda daha fazla öne çıkarabilir.

Böyle bir yapının kullanılması, daha yüksek TO’ya ulaşılmasını sağlar. Bu da daha fazla tıklama ve satışa teşvik eder.

E-ticaret sitelerinde açıklama

Açıklama bölümü, Google arama sonuçlarında başlığın hemen altında yer alır ve bu nedenle kullanıcı çekmek için bir fırsat olarak da değerlendirilebilir. Açıklamalarda sayfa TO’yu yükseltmek için en iyi seçim, en çok satan, ücretsiz kargo, indirim gibi kelimeler ile destekleme yapılabilir. Daha fazla tıklama alabilmek için açıklama bölümünde kullanabileceğiniz bazı önerileri şöyle;

____ tarihinde en iyi fiyatları bugün alın.

____ tarihinde %X indirim kazanın.

Tüm ____ şu anda satışta.

Bugün tüm ____ ürünlerinde ÜCRETSİZ gönderimden yararlanın.

_____ ile ilgili tüm özel fırsatlarımızı görmek için buraya tıklayın.

En düşük fiyata harika ____ seçimi.

E-ticaret sitelerinde kategori ve ürün içerikleri

Son aşamada ise ürün ve kategori sayfalarında doğru içerikler ile besleme sağlanmalıdır. İçeriklerde +1000 kelime kullanılması, anahtar kelimelerin doğru kullanılması, istenen sonucun alınmasını kolaylaştıracaktır. Google bir web sayfasında doyurucu, kullanıcıyı bilgilendirecek içeriklere değer verir. Bu nedenle ürün ve kategori sayfalarında ana anahtar kelime ile ilişkili anahtar kelimeleri kullanarak doyurucu bir içeriğe yer vermek siteye değer kazandırır. Türkiye’de popüler e-ticaret sitelerinde yapılacak incelemelerde de ürün ve kategorilerdeki bu durum net olarak görülebilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...