Ana SayfaSEOEmojilerin SEO’ya etkisi var mı?

Emojilerin SEO’ya etkisi var mı?

-

Sayfa başlıklarında ve meta açıklamalarda emoji kullanımı giderek yaygın hale gelirken bu duruma Google arama botlarının nasıl yaklaştığı belli oldu. Emojilerin SEO’ya etkisi var mı? sorusunu merak eden bir kullanıcının sorduğu soru üzerine yapılan açıklamalarda emoji kullanımının SEO’ya etkisi ile ilgili açıklamalarda bulundu

Kullanıcılardan gelen emojilerle ilgili sorularına yanıt veren Google Arama Bölüm Sorumlusu John Mueller, yaptığı açıklama ile emoji kullanmaktan çekinen kullanıcılar için risk olmadığını vurguladı. Emoji kullanımı Google arama sonuçlarında herhangi bir risk içermese de herhangi bir değer de katmıyor. Bu nedenle emoji kullanımı için SEO açısından endişe duyulmasına gerek yok.

Emojilerle Arama Yapmaya Hazır mısınız?

Google emojileri göz ardı edebilir

Web sitelerinin başlıklarında, meta açıklamalarında veya ana içeriklerinde emoji kullanılmasında Google açısından herhangi bir sakınca bulunmuyor. John Mueller tarafından yapılan açıklamalarda da bu duruma vurgu yapılırken dikkat çekilen bir detay var. Google kullanılan emojileri arama sonuçlarında göz ardı edilebilir. Zira pek çok başlık ve meta açıklamasında olduğu gibi zaman zaman Google istenilenden farklı sonuçlara arama sayfasında yer verebiliyor. Bu nedenle emoji kullanımında da istenilen sonuçların elde edilememesi söz konusu.

Google’ın böyle davranmasında iki farklı etkenin olduğunu söyleyen Mueller ise rahatsız edici olmaları veya meta açıklamalarının yanıltıcı görünmesine neden olmaları halinde emojilerin görüntülenmeyeceğini belirtti.

“Sayfalarınızdaki başlıklarda ve açıklamalarda kesinlikle emoji kullanabilirsiniz. Bunların hepsini arama sonuçlarında göstermiyoruz. Arama sonuçlarını bozduğunu, yanıltıcı görünmesinde neden olduğunu y da bu tür şeyler olduğunu düşünürsek bunları göz ardı edebiliriz.”

Google, düz metinden daha renkli oldukları için emojili başlıklara ve açıklamalara daha fazla ağırlık vermiyor diyerek sözlerini sürdüren Mueller Emoji konusunu şu sözlerle noktaladı.

“Ama renkli bir gösterim istiyorsanız başlıklarınızda ve açıklamalarda emojileri kullanabilirsiniz. Emoji kullanmak istemiyorsanız da sorun değil. Emojilerin SEO’ya zarar ya da yarar verdiğini düşünmüyorum.”

Mueller’in konuyla ilgili açıklamalarının tamamını videodan izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...