Ana SayfaSEOGoogle karşılıklı linkleri doğal görebilir mi?

Google karşılıklı linkleri doğal görebilir mi?

-

Sitelerden birbirine karşı link verilmesinin doğal olmadığı ve Google tarafından uygun bulunmadığı düşünülse de Google belirli şartlarda karşılıklı linkleri doğal olarak kabul edebiliyor.

Google Arama Merkezi etkinliğinde ele alınan konulardan birisi olan karşılıklı bağlantılar, Google Arama Bölümü Sorumlusu John Mueller tarafından değerlendirildi. Kullanıcılardan gelen geri bağlantıları ve karşılıklı bağlantıları yanıtlayan Mueller, açıklamalarında bu tür bağlantılarda sonuçların neler olabileceğine değindi.

Google açıkladı: Backlink sayısı ne kadar önemli?

“Karşılıklı bağlantılar her zaman kötü değildir”

Karşılıklı bağlantılar ile ilgili Google Web Yönergeleri’nde olumsuz pek çok detaya dikkat çekiliyor. Buna karşın bazı durumlarda Google bu ilişkileri farklı yorumlayabiliyor. Web sitelerinden karşılıklı olarak link verilmesine yönelik Mueller’in açıklaması ise şöyle;

“Bu gayet iyi. Aynı zamanda biraz doğal. İşletmeyseniz, komşularınızla bağlantı kurarsınız. Ya da bir yerde haberlerde sizden bahsediliyorsa, web sitenizde ‘Burada haberlerde yer aldım’ gibi bir şeyden bahsediyorsunuz. Aslında bir tür ileri geri bağlantı kuruyorsunuz.”

Karşılıklı Bağlantı (Reciprocal Link) Nedir?

Birbirine bağlanan iki site, teknik olarak karşılıklı bağlantı sağlamış oluyor. Ancak, Google doğal bağlantı ile manipülasyon için yapılacak bağlantıyı ayırt edebiliyor. Bu duruma vurgu yapan Mueller ise bağlantıyı “Aslında bu bir tür karşılıklı bağlantı. Ancak doğal bir bağlantı türü. Eğer doğal olarak bir şeyler yapıyorsanız, perde arkasında tuhaf anlaşmalar yapmıyorsanız, o zaman bu konuda gerçekten endişelenmenize gerek yok.” diyerek açıklıyor.

Aşağıdaki videoda bu konuyla ilgili yapılan değerlendirmeyi izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...