Ana SayfaSEOSSS şemasının Google aramalarında görünmemesinin 3 nedeni

SSS şemasının Google aramalarında görünmemesinin 3 nedeni

-

Google arama sonuçlarında özel şema işaretleri destekleniyor. Bu işaretler arasında en yaygın kullanılanı ise SSS. Ancak tüm işaretlemeleri doğru bir şekilde yapılandırmış sitelerde dahi Google arama sonuçlarında zaman zaman SSS sonuçları yer alamayabiliyor.

Google’ın Arama Birim Bölümü Sorumlusu John Mueller, kullanıcılardan gelen SSS şema işaretleri sorularına yanıt vererek hata alınmasına neden olabilecek 3 etkene dikkat çekti. Yaşanılan sorunda herhangi bir teknik hata ve Google Search Console uyarısı yer almaması dikkat çekerken, Mueller yaptığı açıklama ile bu konudaki soru işaretlerini gidermeyi başardı.

Google, Sıkça Sorulan Sorular’da yapılandırılmış verilerinin tekrarlı kullanımını önermiyor

Google aramada neden SSS şeması gösterilmiyor?

Mueller, SSS şeması başta olmak üzere zengin sonuçlar ile aramalarda yer almak isteyen site sahiplerinin yönergelere dikkat etmesini öneriyor. “SSS sonuçları, arama sonuçlarında diğer şema işaretlemelerine benzer. Bu nedenle de bir dizi teknik incelemeden geçer.” diyen Mueller, benzer sorun yaşayan kullanıcıların 3 detaya dikkat etmesinin yararlı olacağını söyledi.

Teknik kontrol

Mueller’e göre SSS işaretlemesinde öncelikle teknik olarak tüm işlemler doğru bir şekilde yapılmalı. Yapılan işaretlemelerin ise Search Console aracılığı ile kontrol edilmesi öneriliyor. Eğer teknik bölümde herhangi bir sorun bulunmuyorsa, kullanıcıların işaretlemeler ile ilgili politikaları kontrol etmesi gerekiyor.

Şema işaretleme politikaları

İşaretlemenin teknik olarak doğru olmasının yanı sıra Google’ın yapılandırılmış veri politikalarına da uyması gerekiyor. Bu kapsamda ise soruların ve cevapların arama sonuçlarına uygun olması ve sayfada görünür bir şekilde yer aldığından emin olunmalı. Mueller bu konuda ise “Öte yandan bizim politikalarımıza uymaları gerekiyor. SSS zengin sonuçlarının ilgili sayfada görünmesi dışında herhangi bir önemli politikamız olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Güvenilirlik

SSS işaretlemelerinde Mueller’in ön plana çıkardığı bir diğer etken ise güvenilirlik. “Google içeriğe güveniyor mu?” diyerek bu duruma dikkat çeken Mueller, Google’ın web sitesinin kalitesine güvenmemesi halinde arama sonuçlarında bu tip işaretlemelere yer veremeyebileceğini söyledi.

Mueller’in açıklamalarına göre Google’ın arama sonuçlarında SSS snippet’lerini göstermemesinin olası üç nedeni şöyle;

  1. İşaretleme, teknik açıdan doğru şekilde yapılmadı.
  2. İşaretlemenin hedefi ve kullanımı Google’ın politikalarıyla uyumlu değil.
  3. Google, web sitenizi kaliteli olarak görmüyor.

Mueller’in konuyla ilgili yaptığı açıklamayı videodan izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google Güncellenmiş Tatil Reklamcılığı Kılavuzu'nu Yayınladı

Google’da sıralamanızı yükseltmek için 5 ipucu

0
Dijital pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez bir unsuru olan arama motoru optimizasyonu (SEO), işletmelerin online görünürlüklerini artırmalarına katkı sağlamaktadır. Google'da daha üst sıralarda yer almak için...