Ana SayfaSEOGoogle, Sıkça Sorulan Sorular'da yapılandırılmış verilerinin tekrarlı kullanımını önermiyor

Google, Sıkça Sorulan Sorular’da yapılandırılmış verilerinin tekrarlı kullanımını önermiyor

-

Google, SSS yapısal verilerinin tekrarlı kullanımına ilişkin değişikliklerin bulunduğu yönerge güncellemesini gerçekleştirdi.

SSS yapılandırılmış verileri için Google’ın geliştirici belgesine aşağıdaki satır eklendi:

“Sitenizde tekrarlanan SSS içeriğiniz varsa (yani, aynı soru ve cevap sitenizdeki birden çok sayfada yer alıyorsa), sitenizin tamamı için bu SSS’nin yalnızca bir örneğini işaretleyin.”

SSS’te yapılandırılmış veri sorunu

Bu değişiklik, Kenichi Suzuki tarafından tespit edildi. Suzuki, tespitlerini twitter üzerinden paylaştı.

Google muhtemelen, sitelerin arama motoru sonuç sayfalarında çok fazla nokta atlamasını önlemek için, tekrarlanan içeriği işaretleme hakkında yeni bir satır ekledi. Suzuki, yaptığı Twitter paylaşımında, Expedia’nın SSS yapısal veri kullanımının şüpheli olduğunu belirtti.

Yapısal Veri (Structured Data) Nedir?

Kenichi Suzuki鈴木謙一

@suzukik

Google has updated the guidelines of FAQ: “If you have FAQ content that is repetitive on your site (meaning, the same question and answer appear on multiple pages on your site), mark up only one instance of that FAQ for your entire site.”

https://developers.google.com/search/docs/data-types/faqpage?hl=en#content-guidelines 

cc: @rustybrick

Google, SSS yönergelerini güncelledi: “Sitenizde tekrar eden SSS içeriği varsa (yani, aynı soru ve cevap birden fazla sayfada görünüyorsa) SSS örneklerinden yalnızca birini sitenizin tamamı için işaretleyin.” 

Kenichi Suzuki鈴木謙一

@suzukik

e.g. Expedia looks suspicious.

“Mesela, Expedia şüpheli görünüyor.”

 

Bu örneklerde, Tokyo ile ilgili aynı soruların birkaç farklı sayfada nasıl işaretlendiğini görebilirsiniz. SSS yapılandırılmış verilerini bu şekilde kullanmak ise, Google’ın yeni yönergelerine aykırı. Bunun yerine, Tokyo ile ilgili bu sorular sadece bir kez işaretlenmelidir. İdeal olan ise, Tokyo hakkında sorulara özel bir sayfada bulunmalarıdır.

Aynı sorunun birden fazla farklı sayfaya eklenmesi gerekiyorsa, site sahipleri her seferinde bu soruyu işaretlemekten kaçınmalıdır.

Google’ın yapılandırılmış veri yönergelerinin tekrar tekrar ihlal edilmesi, bir sitenin sıfırıncı sırada görünmeye uygunluğunu kaybetmesine neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...