Ana SayfaSEOGoogle Search Console'daki tüm veriler indirilebilecek

Google Search Console’daki tüm veriler indirilebilecek

-

Google, kullanıcılara raporlardan eksiksiz veri setleri indirme imkanı sağlayacak şekilde, Search Console’u geliştiriyor.

Daha önce Search Console, kullanıcıların yalnızca belirli tablo görünümlerini indirmesine izin veriyordu. Daha fazla ve daha işe yarar verileri dışa aktarmaya ek olarak, Search Console raporları indirildikten sonra okunması daha kolay olacak. Bu değişiklik Search Console kullanıcılarından gelen isteklere cevap olarak getirildi ve şu anda kullanılabilir durumda.

Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Search Console’dan daha fazla ve daha kullanışlı veriler

Bir geliştirme raporundaki verileri dışa aktarırken Search Console, kullanıcılara yalnızca ayrıntılar tablosuna kıyasla grafiklerin arkasında tam veri sağlar.

Search Console artık, geliştirme raporu verilerini dışa aktarırken, kullanıcılara grafiklere anlam katacak şekilde daha detaylı bilgi sunan veri tabloları sağlayacak. Bu ise, kullanıcıların aşağıdakileri görmelerine imkan tanıyor:

  • Sorunlar listesi ve bu sorunlardan etkilenen sayfa sayısı.
  • Sayfaların günlük dökümü, durumları ve Google Arama sonuçlarında aldıkları gösterimler.
  • Belirli bir ayrıntı görünümünden dışa veri aktarımı yapılıyorsa, bu görünümü açıklayan ayrıntılar.

Search Console’daki veriler; Google E-Tablolar veya Excel formatında dışa aktarıldıkları zaman, “Grafik” ve “Tablo” olmak üzere iki sekmeyle birlikte gelirler. CSV formatında indirilmeleri durumunda ise, içinde iki dosyanın bulunduğu sıkıştırılmış bir dosya halinde bulunur.

Google Search Console AMP durum raporundan indirilen bir veri seti örneği:

 

Bu rapor, Google’ın örnek olarak sunduğu bir rapordur. Gerçek bir rapor; başlığın alan adını, raporun adını ve dışa aktarıldığı tarihi içerecektir.

Performans raporlarından veri indirme de geliştirildi. Artık, tek bir tıklamayla tüm sekmelerden içerik indirmek mümkün hale geldi. Bu sekmeler şu şekilde:

  • Sorgular
  • Sayfalar
  • Ülkeler
  • Cihazlar
  • Arama görünümleri
  • Tarihler

Yukarıdaki verilerin yanında, Google Search Console ayrıca, veriler dışa aktarılırken hangi filtrelerin uygulandığını gösteren “Filtreler” adlı ek bir sekme sağlıyor.

Google Search Console Performans raporundan indirilen bir veri seti örneği:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Google Search Console üzerinde yapılan bu geliştirmeler şu anda, herkes tarafından kullanılabilir durumda.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...