Ana SayfaSEOGörüntülenme (Impression) Nedir?

Görüntülenme (Impression) Nedir?

-

Dijital pazarlamada gösterim, bir reklamın potansiyel bir tüketiciye gösterilmesi, duyurulması veya etki yaratmasını temsil etmektedir.  Impression olarak da bilinen görüntülenme nedir ya da nasıl ölçülür?

Görüntülenme (Impression) Nedir, Ne İfade Eder?

Günümüzün dijital dünyasında gösterimler, bir web sitesine, arama motoru sonuç sayfasına (SERP) veya bir sosyal medya beslemesinde yer alan reklamlar veya bağlantılardır. Bu tür pazarlama etkinliğinde tıklamalar veya dönüşümler gibi acil eylemler gerekmez. Ancak tipik olarak, marka veya konsept bilinirliği oluşturmak amaçlanır. Bu bakımdan temel işlev bir ürün satmaktan çok daha fazlası olarak markanın hedef kitleye ulaşması esas alınmaktadır. Görüntüleme (gösterim olarak da bilinir), kullanıcının bir reklam gördüğü zamandır. Kullanıcı, bir uygulamayı veya web sitesini her açtığında ve bir reklam görünür olduğunda gösterim oluşur.

Görüntülenme Nasıl İzlenir?

Görüntülenme, her zaman dönüşümle sonuçlanmayabilir. Ancak görüntülenmeyi izlemek, bir reklam verene reklam ve reklam stratejisi ile ilgili çok fazla veri sunacaktır. Bu veriler, arama motoru pazarlaması (SEM) ve tıklama başına ödeme (PPC) kampanyaları gibi diğer dijital pazarlama kampanyalarını oluştururken büyük fayda sağlar. Üstelik reklam dışındaki arama motoru optimizasyonunda dahi bu bilgiler son derece değerlidir. Bir reklam kampanyasının kaç gösterim oluşturduğunu bilmek, pazarlamacıların Tıklama Oranları (TO olarak bilinir) gibi bir dizi diğer pazarlama metriği oluşturmalarına da yardımcı olur. Tüm bu metrikler, bir kampanyanın etkinliğini hesaplamak için kullanılır. Ancak başarılı bir şekilde ölçülmesi için doğru bir gösterim sayısı gerektiği ve tüm bu süreçlerin manipüle olmadan gerçekleşmiş olması kesinlikle unutulmamalıdır.

Görüntülenme Verileri Neden Önemli?

Görüntülenme, reklamın başarısını doğrudan göstermektedir. 10 kişi ile sınırlı kalan bir reklam ile 1000 kişiye ulaşan reklam arasında fark oldukça fazladır. Bu nedenle de reklamın başarılı olup olmadığı, firmaların reklam stratejilerini doğru bir şekilde yönlendirebilmesi adına görüntülenme verilerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Çoğu reklam veren için bu sayıların anlamı; reklam bütçelemede sağladığı verimdir. Reklamların hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığı, reklamların kullanıcılar tarafından ilgi çekici bulunup bulunmadığı gibi pek çok farklı çıkarım ve veri, görüntülenme verileri ile elde edilebilir durumdadır. Bu nedenle sadece sayı olarak değerlendirilmemeli, kapsamlı bir analiz ile bu rakamlar incelenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?