Ana SayfaTasarımEn Başarılı Kadın Tasarımcılar

En Başarılı Kadın Tasarımcılar

-

Grafik tasarım dünyasına zarafetleriyle iz bırakan en başarılı kadın tasarımcıları tanıyor muyuz?

Gelin hep birlikte onları tanıyalım…

En Başarılı Kadın Tasarımcılar

Susan Kare

5 Şubat 1954 New York, ABD doğumlu olan sanatçı, hemen hemen her yerde karşımıza çıkan bilgisayar ikonları dünyasındaki en başarılı tasarımcılardan biri. Kariyer hayatına 1982 yılında Apple’da grafik tasarımcı unvanıyla font tasarlayarak başlayan Susan Kare, uzun yollardır birçok popüler firma için ikon tasarımı yapıyor. Kare, Tasarımlarında fazla detaya yer vermekten kaçındığını ve yalın ve şık olmasına özen gösterdiğini vurguluyor. 

Paula Scher

Amerikalı grafik tasarımcısı, 6 Ekim 1948 Washington doğumlu. Dünyaca ünlü tasarımlarının en başında Windows 8 logosu olduğu söylenebilir. Netflix, Swatch gibi birçok popüler şirketin de afiş, poster gibi tasarım işlerinde imzası bulunuyor. Tasarımcı’nın ilham veren bir TED konuşması da bulunuyor.

Louise Fili

Louise Fili, 12 Nisan 1951 Amerika doğumlu. Art Directors Club Hall of Fame ödüllerine sahip olan tasarımcının birçok kitabı da bulunuyor. En dikkat çekici kitabı ise Steven Heller ile ortak çalışması olan yazı tiplerinin kılavuzu niteliğindeki “Stencil Type” oldu. Ambalaj tasarımlarıyla da hayranlık uyandıran tasarımcının çalışmalarına Pinterest’ten göz atabilirsiniz.

Jessica Walsh

32 yaşındaki tasarımcı, 30 Ekim 1986 New York doğumlu. Hikayesi ise 25 yaşındayken Apple’dan aldığı iş teklifini reddedip ortağı olduğu şirketinde kendi işini yapmasıyla başlıyor. Snapchat, BMW gibi ünlü markalarla çalışan gen tasarımcı, renkli Instagram profiliyle de dikkatleri çekiyor.

Gail Anderson

New York doğumlu tasarımcı Anderson, şu anda 56 yaşında.  Steven Haller ile kaleme aldığı “The Typography Idea Book” isimli kitap tipografi dünyasının önde gelen çalışmaları arasında yer alıyor.

Elaine Lustig Cohen

2016 yılında 89 yaşındayken hayatını kaybeden Cohen, tasarımcı ve eğitmen olan eşi Alvin Lustig ile birlikte grafik tasarımın ekollerinden biri olarak tanındı. Özellikle de yaşadığı dönemin az rastlanan bir kadın figürü olmasıyla tasarım dünyasında iz bırakanlardan biri oldu.

Irma Boom

Irma Boom, 15 Aralık 1960 doğumlu, Hollandalı bir kadın tasarımcı. Özellikle kitaplar ve tipografiyle adından söz ettiren tasarımcı, gittikçe küçülen puntolar, her baskısının farklı kâğıt katlama yöntemiyle kurgulanması gibi farklı fikirleriyle tam bir ilham kaynağı.

Tasarım Bölümlerinde Okuyan Öğrenciler İçin Fark Yaratacak 9 Öneri

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...