Ana SayfaSEOGoogle Mobil Ana Sayfasının Tasarımını Değiştirdi

Google Mobil Ana Sayfasının Tasarımını Değiştirdi

-

Geçtiğimiz günlerde gelen güncelleme ile Google mobil ana sayfasının tasarımını değiştirdi. Eskiden sadece bir arama çubuğundan ibaret olan ana sayfa, gelen güncelleme sayesinde artık daha işlevsel.

Ana sayfa düzeninde yıllardır böyle büyük bir değişiklik yapılmamıştı. Yeni tasarım ile daha işlevsel bir görünüme kavuşan ana sayfa, Google’ın Arama uygulamasına çok benziyor.

Eskiden Google Feed olarak bilinen Google Discover , arama çubuğunun hemen altında kendine yer bulmuş. Bu bölüm, kullanıcının web etkinliği, cihaz bilgileri, konum geçmişi ve konum ayarlarını kullanarak ilgisini çekecek içerikleri gösterecek.

Google’ın yeni mobil ana sayfa tasarımı bu şekilde. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ana sayfa, kullanıcının ilgi alanlarına göre düzenleniyor. Ana sayfa görüntüsü kişiden kişiye değişir.

google-yeni-mobil-ana-sayfa-tasarimi

(Ekran görüntüsü Search Engine Journal yazarı Matt Southern‘e aittir.)

İlk bakışta tamamen mobil uygulamaya benzese de, Google Discover’in mobil tarayıcıya özel bir kaç özelliği var. Bunlardan biri içeriğin üzerindeki konu başlığı. Kullanıcı ilgisini çeken bir başlığa dokunduğunda, o konuyla ilgili daha fazla içerik ile karşılaşıyor. Böylece hem etkileşim hem kullanıcı deneyimi artıyor.

Ayrıca kullanıcılar ilgilerini çeken belirli konuları takip edebilir.

google-yeni-mobil-ana-sayfa-tasarimi-konulari-takip-etme-ozellegi
Discover’in mobil tarayıcılara özgü başka bir özelliği ise karşınıza çıkan içerik türlerini, ‘daha az göster’ ‘daha fazla göster’ gibi sınır koyabilmeleri.

google-yeni-mobil-ana-sayfa-tasarimi-daha-az-goster-ozelligi

Google geçen ay yapmış olduğu açıklamada, bu büyük değişikliğin yolda olduğunu, ancak şu anda sadece ABD’de kullanılabileceğini açıklamıştı. Umuyoruz bu güncelleme ile daha geniş bir kitleye kullanım imkanı verilir.

Eski Mobil Tasarıma Nasıl Dönülür?

  • Mobil tarayıcınızda Google.com.tr adresini açın.
  • Yukarıdaki üç çizgiye dokunun.
  • Ayarlar >> Keşfet sekmesini açın.
  • Ana sayfada gösterme seçeneğini işaretleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...