Ana SayfaTasarımEn İyi Stok Fotoğraf Siteleri

En İyi Stok Fotoğraf Siteleri

-

Teknolojinin gelişmesi ve dijital yayıncılığın popülerleşmesi ile birlikte, bir çok alanda olduğu gibi bu alanda da daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulmaya başlandı. Oluşturdukları içeriklerin kullanıcıya daha çok hitap etmesini isteyen yayıncılar, ajanslar, freelance çalışanlar, haber editörleri v.b, dertlerini stok fotoğraf siteleri yardımıyla çözüyorlar.

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok fotoğraf kısaca; yaşanılan anı, durumu, fikri, mesajı, anlatan çeşitli lisanlar ile korunan hazır görsellerdir.

Ücretli Stok Fotoğraf Siteleri

 1. Adobe Stock

  ucretli-stok-fotograf-siteleri-adobe-stock
  Adobe Stock, dünya çapında bir stok fotoğraf sitesidir. İçinde toplamda 90 milyondan fazla resim, grafik, video ve şablon bulundurmaktadır. Adobe programlarını kullananlar için, program içinden erişim desteği vardır.

 2. Shutterstock

  ucretli-stok-fotograf-siteleri-shutterstock
  Dünya çapındaki en büyük kütüphaneye sahip stok fotoğraf sitesi olarak adlandırılabilir. Bunun nedeni ise kütüphanesinde 200 milyondan fazla stok fotoğraf bulunmasıdır. Shutterstock, fotoğrafların haricinde, video, müzik ve içerik olarak ta büyük bir kütüphaneye sahiptir.

 3. Depositphotos

  ucretli-stok-fotograf-siteleri-depositphotos
  Shutterstock’a en büyük rakip stok fotoğraf sitesidir. Kütüphanesinde 75 milyondan fazla tok fotoğraf, grafik, vektör ve video bulundurmaktadır. Kullanıcılarına sunduğu kategoriler arasında daha geniş çaplı olanlar vardır. Örneğin; sadece sağlık kategorisinde 2 milyondan fazla fotoğraf vardır.

 4. 123RF

  ucretli-stok-fotograf-siteleri-123rf
  En geniş çaplı arama motoruna sahip olan stok fotoğraf sitesidir. Kütüphanesinde 103 milyondan fazla telif ücretsiz fotoğraf, vektör, görüntü ve ses bulundurmaktadır.

 5. iStock

  ucretli-stok-fotograf-siteleri-istock
  Google’ın görsel aramalar için birlikte çalıştığı Getty Images şirketine ait stok fotoğraf sitesidir. Kütüphanesinde 50 milyondan fazla fotoğraf bulundurmaktadır.

  İlgili Yazı; Google, görsel aramalar için Getty Images ile anlaştı!

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

 1. Freepik


  Freepik,stok fotoğraf konusunda ismini duyurmuş bir sitedir. Fakat Freepik’in en büyük özelliği kütüphanesinde illustrasyonlar (çizimler), vektörler ve PSD gibi dosyalarda bulunmasıdır. Bu yüzden grafikerlerin ve grafikle uğraşanların en çok tercih ettiği sitedir. Ücretsiz içeriklerin yanında, premium içeriklerde yer almaktadır.

 2. Pexels


  Ücretsiz kategorisindeki en büyük kütüphaneye sahip stok fotoğraf sitesidir. Teknoloji dünyasından, tarım sektörüne kadar pek çok konuda yüksek çözünürlükte fotoğraf bulabilirsiniz.

 3. Pixabay


  Çok detaylı kategoriler olmasa da bir çok kategoride ücretsiz stok fotoğraf sunan bir diğer sitemiz ise Pixabay. Önemli avantajlarından biri, kullanıcısına istediği anahtar kelimelerde arama yaptırabiliyor olması. Medium boyuttaki görselleri üye olmadan indirebilirsiniz fakat XL boyuttaki görseller için üyelik gerekli.

 4. Gratisography


  Daha çok şen şakrak fotoğrafların bulunduğu Gratisograph her hafta kütüphanesine yeni fotoğraf ekleyerek, içeriğini büyütüyor. Site içerisinde arama yapamamamız en büyük eksikliklerinden.

 5. Unsplash


  Arayüz açısından hiç ilgi çekici olmayan site, içerik bakımında iş görecek derecede. Unsplash kütüphanesine her 10 günde bir 10 yeni fotoğraf ekleniyor. Burası da Gratisograph gibi her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...