Ana SayfaUncategorizedGA4 kurulumunda yapılan hatalar

GA4 kurulumunda yapılan hatalar

-

GA4 web sitesi ve mobil uygulama verilerini tek bir görünüm altında toplayarak bir analiz yapısı sunmaktadır. Aynı zamanda GA4, müşterilerin yolculuğunu uygulama üzerinden ve web sitesinden daha iyi bir şekilde anlamamıza yardımcı olur. GA4 paneli Universal Analytics’e göre kullanıcı dostu olsa da yapılmaması gereken hatalar bulundurmaktadır.

Veri Eksikliği:

Sorun: GA4 panelinde zaman zaman veri eksikliği görülmektedir.

Çözüm: Website takip kodunun eksik veya yanlış kurulması olabilir. Aynı zamanda kullanıcı ayarındaki engel de buna sebep olabilir. GA4 takip kodunu (tracking ID) kontrol ederek ve doğru şekilde kurulduğundan emin olarak hatayı düzeltebilirsiniz.

GA4 kurulumunda yapılan hatalar

Veri Çakışması:

Sorun: GA4 panelinde veri çakışmaları da çoğu zaman görülmektedir.

Çözüm: Bu durumun oluşmasının sebebi birden fazla takip kodu ve etiket kullanılması olabilir. Bu yüzden tek bir takip kodu kullanılması gerekmektedir.

Verileri Yanlış Yorumlama:

Sorun: GA4 panelinde veri yorumlaması sıklıkla görülen hatalar arasında yer almaktadır.

Çözüm: Farklı metrik ve boyut oluşturmak veya raporları anlamaya çalışırken meydana gelebilecek bir durumdur.

Geçersiz Veri Filtreleri:

Sorun: GA4 panelinde geçersiz veri filtreleri de görülen bir başka yaygın hatadır.

Çözüm: Filtrelerin yanlış bir şekilde kurulması ve yanlış verileri filtrelediğinde ortaya çıkmaktadır.

GA4 kurulumunda yapılan hatalar

Veri Analizi Hatası:

Sorun: GA4 paneli veri analizlerinde yanlış yorumlamalarla sebebiyet vermektedir.

Çözüm: Analiz işlemlerinin karmaşık olması ve çok sayıda veri bulundurması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu hatalarla karşılaşmamak için çok fazla veri ve çok fazla analizin yapılmasını gerektiriyorsa, bu durumda veri analizini BigQuery üzerinden gerçekleştirmek önemlidir.

Hedeflerin Belirlenmesi ve Eksikliklerin Takibi:

Web sitenizin veya uygulamanızın başarı metriklerini ayarlamak ve izlemek hedeflerle yapılabilir. GA4’te hedeflerin doğru şekilde belirlenmesi ve izlenmesi çok önemlidir. Dönüşüm izleme etiketinin doğru şekilde uygulanması da ayrı bir öneme sahiptir.

Aynı zamanda GA4’ün yapısı önceki yinelemelerden farklıdır. Kullanıcıların yeni güncellemeler ve özellikler hakkında bilgi edinmek için Google’ın sunduğu kılavuzları ve diğer materyalleri kullanmamak, raporlama ve veri analizi becerilerinin geliştirilmesine engel olabilir. Bunların yanında, GA4 özelleştirilmiş raporlama seçenekleri sunar. Ancak kullanıcılar sıklıkla bu işlevleri kullanmakta başarısız oluyor. Özel rapor ve analizler yardımıyla şirketin gereksinimlerine tam olarak uyan veri görünümleri tasarlanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...