Ana SayfaSosyal MedyaSosyal Medya Reklamcılığına Giriş

Sosyal Medya Reklamcılığına Giriş

-

Dijital dünyanın yoğun kalabalığını fırsata çevirerek her bir kullanıcıyı potansiyel müşteri sayan, ürünlerini hedef kitleye kesintisiz şekilde ulaştırmak ya da tanıtımını milyonlara göstermek isteyen şirketler, bu sorunu reklamcılık ile çözerler.

Sosyal medya reklamcılığı akıllara durgunluk veren ulaşım gücüyle sektörün en önemli yapı taşı konumundadır.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya Web 2.0 ile beraber hayatımıza giren karşılıklı içerik paylaşım platformudur, insanlar zaman ve dijital alanda mekanı önemsiz kılarak sosyal medyada tartışma ve paylaşma içerisinde bulunabilirler.

Sosyal medya, kullanım çeşitliliğinin oldukça zengin olduğu bir alandır ve içeriklerin bir kategori sınırlaması bulunmaz.

Katılımın milyarları bulduğu ve inanması güç bir akışa sahip olan sosyal medya platformları her türden içeriğe ev sahipliği yapabilirler. Başlıca sosyal medya platformları ve aktif kullanıcı sayıları ise şunlardır: 

 • Facebook – 3.03 Milyar Kullanıcı
 • YouTube –  2.5 Milyar Kullanıcı
 • İnstagram – 2.4 Milyar Kullanıcı
 • Whatsapp –  2.2 Milyar Kullanıcı
 • Tik Tok – 1.5 Milyar Kullanıcı
 • WeChat  – 1.3 Milyar Kullanıcı

Listemizde de görüldüğü üzere bu denli kullanıcı hacmine sahip olan sosyal medya platformlarını tanımak, incelemek ve takip etmek özellikle reklamcılık sektörü adına hayati önem taşımakta.

Sosyal Medya Reklamcılığına Giriş

Sosyal Medya Reklamcılığının Sağladığı Avantajlar

Maddiyat ve süre planlamasının oldukça önemli olduğu bu sektörde avantajlar genel olarak şu başlıklar altında sıralanabilir:

 • Gerçek hayata göre çok daha düşük bütçe ile reklam oluşturmak
 • Görece kısa sürede reklam geri bildirimleri edinmek
 • Reklam çeşitliliğini arttırabilmek ve hedef kitleye göre revize edebilmek
 • Verilen reklamların anlık olarak performans analizlerini yapabilmek
 • Oluşturulan marka değerini desteklemek
 • Sosyal medya etkileşimini yüksek tutarak reklam sahasına elverişli hale getirmek

Sosyal Medyadaki Reklam Türleri

Sosyal medya reklamlarının hedef alacağı kullanıcı profili o reklamın türünü de belirler, bu bağlamda sosyal medya reklamlarını üç ana başlığa ayırabiliriz:

 • Facebook Reklamları
 • İnstagram Reklamları
 • Youtube Reklamları

Facebook Reklamları

Facebook, sosyal medyanın en eski platformlarından birisi olmakla beraber kullanıcı sayısı bakımından yıllardır listenin zirvesindeki yerini korumaktadır, Facebook reklamları maliyetten tasarruf ederek ulaşım potansiyelini arttırmayı hedefler.

İnstagram Reklamları

Facebook’un reklam algoritmasına benzer şekilde çalışan İnstagram, reklam pazarının yoğun olarak bulunduğu ve güncel tutulduğu bir başka reklam kategorisidir, kullanıcı kitlesi genel anlamda Facebook’a göre daha gençtir ve bu kullanıcıların aktiflik süresi daha fazladır

Youtube Reklamları

YouTube, video tabanlı bir sosyal medya platformudur ve buradaki kullanıcılar yoğun olarak video arasında, girişinde ya da sonunda reklamlarla karşılaşırlar, reklam algoritması diğerlerine benzer olsa da platformun video tabanlı olması sebebiyle kullanılacak reklamlar da video niteliğini taşımalıdır.

1 Yorum

 1. Çalıştığım şirkette sosyal medyaya çok önem veriyorlar. Benim de kendimi geliştirmem gerekliydi. Sosyal Medya Reklamcılığına Giriş yazınız çok faydalı oldu. Ellerinize sağlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

0
İçeriklerde kelimelerin ifade ettiği anlam kadar, miktarı da önemlidir. Kısa metinlerle verilmesi gereken mesajı karşı tarafa yansıtmak mümkün olmayacağı gibi, binlerce kelimeden oluşan metinleriniz...