Ana SayfaSEOGoogle Ads Google sıralama kriteri mi?

Google Ads Google sıralama kriteri mi?

-

Web sitelerinde ya da çeşitli dijital alanlardaki içeriklerin reklam verilerek Google arama sonuçlarında ve diğer Google servislerinde gösterilmesi için Google Ads kullanılmaktadır. Google Ads üzerinden yapılan çalışmalar ile sitenin organik aramalarda daha yüksek seviyelere ulaşıp ulaşmayacağı ise merak edilmektedir. Yıllardan beri SEO alanının en çok tartıştığı konulardan birisi olan Google Ads kampanyaları gerçekten sitelerin organik aramalarda yükselmesini sağlıyor mu?  Google Ads Google sıralama kriteri mi?

Aramalarda en önemli 8 Google sıralama kriteri

Google Ads ile arama sonuçları arasında bir bağlantı var mı?

Google uzun süredir reklam servisi ve organik arama arasında hiçbir bağlantı olmadığını savunuyor. Matt Cutts, Google Ads’in (o zamanlar AdWords’ün) sıralamalara hiçbir etki etmediğini belirterek “…birçok SEO efsanesi var. Bu yüzden her zaman duyduğumuz en büyüklerden biri, ‘Reklam satın alırsanız Google’da daha üst sıralarda yer alırsınız’. Bir de karşıt bir komplo teorisi var, ‘Reklam satın almazsanız, Google’da daha iyi sıralanırsınız.’ Ancak biz bu iki komplo teorisini de çürütebiliriz.” dedi.  Gelinen noktada Google, 2021’de de bu görüşten uzak değil.

Bir kullanıcı tarafından Google’ın 2021 yılındaki etkinliğinde bu durum John Mueller’e soruldu. Google Ads’i yayınlamaya başladıklarında belirli bir anahtar kelimede sıralama düşüşü fark ettiklerini ve reklamları durdurduklarında sıralamalarının geri döndüğünü söyleyen web site yöneticisinin bu sorusu, John Mueller tarafından değerlendirdi. Açıklamalarda iki sistem arasında hiçbir bağlantının bulunmadığı yeniden vurgulandı. Mueller konuyla ilgili “…bu sistemler bizim tarafımızda tamamen ayrı. Reklamlardaki sıralama, aramadaki sıralama tamamen ayrı sistemler ve esasen aralarında gerçek bir bağlantı yok. Yani gördüğünüz sıralama değişikliği, reklamlarla tamamen alakasız bir şeye benziyor.” dedi.

Google, iki servisi birbirinden ayıracak teknik altyapıya sahip ve bunu çok kolay bir şekilde yapabilir. Reklam harcamalarının organik sıralamaları etkilemesine izin vermek, kesinlikle daha az yararlı sonuçlara ve daha kötü bir kullanıcı deneyimine yol açacaktır. Google’ın arama sıralamalarında bugüne kadar önemsediği ve uyguladığı tüm stratejilerle de aksi bir durumun ortaya çıkmasına neden olacak. Tüm bunlar Google’ın Google Ads’i bir arama sıralaması sinyali olarak kullanmadığını gösteriyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...