Ana SayfaPazarlamaGoogle Alakalı Reklam Gösterimleri İçin Yeni Özellikler Ekledi

Google Alakalı Reklam Gösterimleri İçin Yeni Özellikler Ekledi

-

Arama motoru piyasasının lokomotifi Google kullanıcı deneyimine ne kadar önem verdiğini üst üste yaptığı değişikliklerle hissettirmişti. Bir kaç kritik nokta belirtmek gerekirse mobile friendlyAMPGoogle Phantom 4 Algoritma Güncellemesi, Google mobil reklam güncellemesini gösterebiliriz. Bu değişiklikler gelişen mobil internet kullanımı ile birlikte önceliği mobil olan ama arama motoru aramalarının tamamında kullanıcı dostu olan hamleler. Bunlara paralel olarak kullanıcı deneyimine pozitif katkı sağlayacak yenilikleri duyuran Google alakalı reklam gösterimleri için yeni özellikler ekledi.

Google alakalı reklam gösterimleri hamlesi ile kullanıcılarının web üzerinde karşısına çıkan reklamların alaka düzeyini daha da arttırmayı hedefliyor. Google kullanıcılardan topladığı verilerinin ve bu kişisel verilerin kullanımını daha fazla kontrol edilebilir hale getirdiğini duyurdu. Bununla birlikte kullanıcı hesaplarına yeni özellikler ekledi. Yeni özellikleri aktifleştirildiğinde kullanmaya başlayabileceksiniz, aktifleştirildiği zaman herhangi bir Google aracını açtığınızda pop-up ile size bildirecek.

Google Alakalı Reklam Gösterimleri İçin Yeni Özellikler Neler Getirecek?

  1. Google hesabı üzerinde kolay erişilebilir ve önceye göre çok daha fazla bilgiye ulaşma imkanı olacak.
  2. Google arama (Google search), Chrome ve haritalar gibi Google hizmetlerini kullanıldığında, kullanıcılar tarafından arama sonuçlarından ve yol sorgularından oluşturulan veriler “hesabım” alanından ulaşılabilir olacak. Hesabım sayfası açıldığında en alt kısımda “Etkinliğim” alanında karşınıza çıkan “Etkinliğime Git” tıklayarak Web ve Uygulama Etkinliği sayfasında oluşturduğunuz verilere ulaşabilirsiniz. Belirli tarihleri seçip oluşturduğunuz verileri görebilir, detaylarına bakabilir ve isterseniz tek tek veya belirli tarihler arasını silebilirsiniz.
    Google Alakalı Reklam Gösterimleri İçin Yeni Özellikler Ekledi
  3. Web ve Uygulama Etkinliği sayfasında Chrome tarayıcısında oluşturduğunuz verileri görebilirsiniz. Aynı zamanda Google ile iş ortaklığı yapan sitelerden ve/veya uygulamalardan (Spotify, Whatsapp vb) gelen verileri de görebileceksiniz.
  4. Google alakalı reklam gösterimlerini geliştirebilmek için yukarıda bahsi geçen verileri kullanarak size daha faydalı ve daha ilgili reklamları karşınıza çıkartılmasını sağlayacak.
    Google Alakalı Reklam Gösterimleri İçin Yeni Özellikler Ekledi
  5. Güncelleme bildirimi sonrasında Hesabım > Kişisel Bilgiler ve Gizlilik > Google etkinliğinizi yönetin > Etkinlik kontrollerine git yönergesi ile etkinlik kontrolleri altında hangi verilerinizin paylaşılacağını seçebiliyorsunuz. Düzenleme yapabileceğiniz veriler sırasıyla web ve uygulama etkinliği, konum geçmişi, cihaz bilgileri, Google Voice ve ses etkinliği, Youtube arama geçmişi ve Youtube izleme geçmişi şeklindedir.
  6. Güncelleme bildirimi sonrası (daha önce herhangi bir değişiklik yapmadıysanız öncesinde de) yukarıda bahsettiğimiz kullanıcılar tarafından oluşturulan verilerin kullanımına izin vermiş olacaksınız. Google alakalı reklam gösterimleri için bu verileri kullanarak karşınıza daha verimli olmasını ön gördüğü reklamları çıkartacak.

Kullanıcılar Google hesaplarına giriş yaptıkları tüm cihazlar ve kullanılan tüm Google hizmetleri için saydığımız maddeler geçerli olacak. Oluşturduğunuz verilerin tamamını veya bir kısmını kullanıma kapatabilirsiniz, değişiklik yapmak için etkinlik kontrolleri sayfasına gitmeniz ve değişiklik yapmanız gerekmektedir.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...