Ana SayfaSEOGoogle, Alışveriş Aramalarında Eşit Şartlarla Rekabet Etmeye Başlayacak

Google, Alışveriş Aramalarında Eşit Şartlarla Rekabet Etmeye Başlayacak

-

Geçtiğimiz haziran ayında Avrupa Komisyonu’nun Google uygulayacağı yaptırım haberi güdeme bomba gibi düşmüştü. Avrupa Komisyonu’ndan Google’a Astronomik Ceza! Verilen cezanın rekabet kurallarının ihlal edilmesi sebebiyle olduğu açıklanmıştı. Verilen 2.42 milyon avroluk astronomik ceza sonrası Google eşit şartlarla rekabet etmeye başlayacak gibi görünüyor. Cezanın sebebi kendi alışveriş karşılaştırma hizmetinde diğer arama motorlarına kıyasla kendi ürünlerini ön plana çıkarması, kendi ürünlerine daha fazla teşvik etmesiydi.

Google Eşit Şartlarla Rekabet Etmeye Başlıyor

Avrupa Komisyonu tarafından Haziran ayında 2.42 milyar avroluk cezanın ardından Google, Avrupa’da alışveriş hizmetindeki karşılaştırma algoritmasında değişikliğe gitmeyi kabul etti. Google’ın kendi alışveriş hizmetini diğer arama motorlarının ürünlerinin önünde gösterdiği yönündeki iddialara tepki olarak, eşit şartlarda rekabet etmeye başlayacaklarını söylüyor.

Google bu değişiklikler için hazırlık yaparken Avrupa Komisyonu tarafından verilen kararın yani Google Alışveriş‘in arama sonuçlarında aynı algoritma ile hizmet sunmakta ısrar ediyor. Bununla birlikte Google, Avrupa Komisyonu’nun iddiasının doğru olup olmadığına sorgulamaksızın algoritmasında değişiklikler yapmak zorunda. Avrupa Komisyonu, Google’a algoritmasında değişiklilik yapmaması halinde daha fazla ceza verebileceğini ve değişiklik yapmak için 90 gün verdi. Şu an 90 günlük son başvuru süresi bitti.

Google Neleri Değiştirecek?

Daha önce, Alışveriş aramalarında gösterilen ürün reklamlarının tamamı Google’dan gelecekti. Şimdi, ürün reklamları teklif şartlarına bağlı olarak gösterilmeye başlanacak.

Ürün reklamlarının görünümü de biraz değişti; açık en iyi teklifi kimin verdiği yani artırmayı kimin kazandığına işaret etmek için her bir reklam biriminin altına bir metin satırı eklendi.

Google’ın reklam karuselinde hala çok daha fazla görüntülenmesine neden olabilir. Bundan sonra açık artırmada bağımsız işletme olan diğer satıcılarla yarışacaktır.

Avrupa Komisyonu’nun İstediği mi Olacak?

Bu değişikliklerin eşit şartlarda rekabeti sağlayıp sağlamayacağını söylemek için henüz erken. Google’ın güncellediği algoritmasının da şirkete avantaj sağlayıp sağlamayacağı yine tartışma konusu olmaya devam edecek. Google, bir reklam açık artırmasında hemen hemen tüm rakiplerini pasif konuma getirecek argümana sahiptir.

Google, özellikle agresif bir teklif veren olursa, işletmelerin artık reklam vermeyi göze alamayacakları bir noktaya kadar fiyatları üst seviyelere taşıyabilir. Avrupa Komisyonu bu değişikliklerin etkilerini izleyecek ve önümüzdeki bir kaç ayda konu hakkında daha fazla bilgi edineceğimizi söylemek yanlış olmayacaktır.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-start-competing-equal-terms-shopping-search/216755/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...