Ana SayfaSEOGoogle Anında Arama Özelliğini Sonlandırıyor!

Google Anında Arama Özelliğini Sonlandırıyor!

-

SEO uzmanları tarafından beğenilen ve gayet işe yarayan anında arama özelliği (Google Instant), Google tarafından devre dışı bırakıldı. Anında arama özelliğinin ne olduğunu bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. Anında arama özelliği, o anda aradığınız kelimeyle ilgili popüler aramaları alt tarafta gösteriyordu. Çoğu Google kullanıcısı tarafından umursanmayan anında arama özelliği, ilk kelime yazıldığında, aslında kullanıcının aramak istediği şey ile alakasız öneriler gösteriyordu. Kullanıcıların arama eğilimleri çoğunlukla 2 kelimeden oluştuğu için, gereksiz bir özellik olarak kalıyordu.

Google Anında Arama Özelliği
                                                                            Anında Arama Özelliği

Google Anında Arama Özelliği Neden Kaldırılıyor?

Google, mobil çağın bir sonraki seviyesi için ön hazırlıklar yapıldığına dair ipuçları vererek, özelliğin devre dışı bırakıldığını bir yazıyla açıkladı. Google yazdığı yazıda anında arama özelliğini aslında masaüstü kullanıcılarının işlerini kolaylaştırmak amaçlı aktif ettiğini fakat kullanım eğrilerinin mobilde fazlalaştığını açıkladı. Bu sebepten ötürü bir yenilik yapmaları gerektiğini açıklayan Google, yenilikler için bu özelliği devre dışı bıraktı.

Mobilde ekran boyutu ve diğer kısıtlamalardan ötürü anında arama özelliğinin gereksiz ekran kapladığını söyleyen Google, getirdikleri yenilikten sonra daha akıcı ve kolay bir arama yapabileceklerini açıkladı.

2010 yılında anında arama özelliğini aktif ettiklerini açıkladıkları yazıda, Google aramalarının ortalama 2,5 saniye arttığını yazmışlardı. 2010’da yaptıkları açıklamaya rağmen daha hızlı ve akıcı bir çözüm arayışına girdiklerini belirttikleri yazıda, 2010’da başlattıkları bir devri, 2017’de bitirdiler. Bunların yanında, kullanıcıların yaptıkları aramalarda, onları yönlendiren akıllı tahminlerde bulunacaklarını da açıklamışlardı fakat yaptıkları bu yeni açıklayama baktığımızda bundan da ümidi kestiğimizi belirtelim.

Bu Değişim Mobil Çağını Etkileyecek mi?

Nisan 2015’te başlayan Mobil Çağı, son hızla gelişimine devam ediyor. Bu hızlı gelişimle doğru orantılı olarak da Google eğilimini tamamen mobile vermiş durumda. Kısa bir durum raporu oluşturduğumuzda gelen yeniliklerin çoğunun mobil tarafta olduğunu söylemek zor değil. Bu da organik aramaları doğal olarak etkiliyor. Mobil uyumlu bir sitenin, masaüstü aramalarda da etkisini reddetmek artık imkansız. Gelecek bir yeniliğin önünde engel olarak duran anında arama özelliğinin kaldırılması, yeni bir özelliğin yakında geleceğine dair bir sinyal olabilir.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...