Ana SayfaPazarlamaGoogle varsayılan arama motoru olabilmek için ne kadar ödeyecek?

Google varsayılan arama motoru olabilmek için ne kadar ödeyecek?

-

Teknoloji dünyasının en bilinen şirketlerinden olan Apple ve Google rakip olarak görülseler de, birçok önemli anlaşma ve iş birliğine imza atıyorlar. Google, Apple’ın hem rakibi hem ortağı gibi gözüküyor. CNBC’nin. Bernstein analistine göre Google varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için Apple’a her yıl önemli miktarlarda para ödüyor.

Google varsayılan arama motoru olabilmek ne kadar ödüyor?

Kesin bir miktar bilinmiyor, fakat yılda 3 milyar dolar civarında olabileceği ön görülüyor. CNBC, Bernstein analisti bu konuyla ilgili haberi yapan ilk kişiydi.

Rapora atıf (gönderme) yapılan bir mahkeme belgesine göre, Google’ın 2014’te, iOS’taki varsayılan arama motoru olmak için yılda 1 milyar dolar ödediği kesin olarak biliniyor.

Bernstein analisti Toni Sacconaghi, bu anlaşmanın çeşitli faktörlerden dolayı 3 milyar dolara çıktığını söylüyor.

Mobil kullanımı ve iOS cihazlarının satışları o zamandan beri büyük bir artış gösteriyor. Apple, akıllı telefon pazarının %18’ini yönetiyor ve bu oran onu dünyanın en iyi akıllı telefon satıcısı haline getiriyor. Bunlara ek olarak, Apple’ın lisans alma geliri ve Google’ın trafik edinme maliyetleri de arttı.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, Google, Safari’nin varsayılan arama motoru olmak için 2017 yılının sonuna kadar Apple’a 3 milyar dolara kadar para ödeyeceğine inanılıyor.

Bununla birlikte, Google’ın öngörülebilir bir gelecek için varsayılan arama motorunda kalması için Apple’ın büyük paralar ödemeye devam etmesi muhtemel. Business Insider, bu miktarın her yıl büyümeye devam edeceğini söylüyor. Google bakılırsa diğer arama motorlarına hiç yerini vermeyi düşünmüyor. Business Insider’ın dediği gibi bu rakam artmaya devam ettiği sürece Google’da bu parayı ödeyecek gibi gözüküyor.

Google, Safari’nin varsayılan arama motoru olabilmek için Apple’a servet ödeyecek
Mobil/tablette kullanılan arama motorları – Kaynak: Netmarketshare

Google’ın bize göre bir servet olarak görünen bu parayı ödemesi kabul edilir mi? Bilmiyoruz. Fakat anlaşmaya bakacak olursak, Apple’ın güçlü taraf olduğu açıkça ortada.

1 Yorum

  1. Zaten İnsanlar İnternet diyince hemen google diyorlar. varsayılan arama motoru olmak içinde 3 milyar dolar para ödemeleri Bence Onlar için büyük bir sorun değildir. Bu Arada Çok Açıklayıcı Bir Makale Olmuş Keyifle Okudum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Birinin Viber’ına Nasıl Erişilir? En Yeni Yöntemler 2024

0
Viber günümüzde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından. Mükemmel bir whatsapp alternatifi olan Viber ile mesajlaşabilir, yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Durum...