Ana SayfaSEOGoogle Arama mobil hikayelerde BERT kullanmaya başladı

Google Arama mobil hikayelerde BERT kullanmaya başladı

-

Google BERT bir kaç ay önce terim olarak hayatımıza girdi ve bir kaç gün önce de uygulamaya alınmasıyla yeni bir dönem bizi bekliyor. Google BERT modeli canlıya geçince hemen arkasından açıklanan ilk değişiklik Google Arama mobil hikayelerde BERT kullanmaya başladı.

Google BERT modeli 70’den fazla dilde aktif

Google Arama mobil hikayelerde BERT kullanmaya başladı

Google, BERT modelini diğer makine öğrenme teknikleriyle birlikte değerlendirerek ilgili haber makalelerini karusellerde gruplama yapmak için kullanıyor. BERT tarafından tercih edilecek yeni karuseller, Google Arama’nın en önemli öyküler bölümünde görünecek. İnsanların belirli bir haberle ilgili en iyi makaleleri kolayca bulmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmış olan bu özellik mobil deneyimi ciddi katkılarda bulunmaya hazırlanıyor.

Google Arama ürün müdürü Duncan Osborn bir duyuruda:

“Önceden bir konuyla ilgili bilgi ararken – son zamanlarda yapılan bir sportif bozgun veya en yeni bilimsel buluşlar – arama sonuçlarınızın en üstünde, ilgili haberleri vurgulayan bir makale grubu görüyordunuz. Şimdi, aramanızla ilgili birden fazla hikaye olduğunda, sonuçları hikayeye göre de düzenleyeceğiz. Böylece neyin en alakalı olduğunu anlamak daha kolay olacak ve hangi makaleleri araştırmak istediğiniz hakkında daha bilinçli bir karar verebilirsiniz. ”

En yeni kapsama alanını ortaya koymanın yanı sıra, Google’ın yeni en önemli hikayeleri karuselleri, belirli bir hikaye için daha fazla bağlam ve perspektif sunmaya yardımcı olacak diğer içerikleri ortaya çıkarır.

Örneğin, “NASA haberleri (NASA news)” için yapılan aramalarda, öne çıkan hikayelerdeki haberlerde “NASA ay teklifine beş şirket ekledi” ve “NASA, Jüpiter’in ay Europa’sındaki su buharını tespit etti” gibi gruplanmış sonuçları geri getirebilir.”

Google Arama, mobil hikayelerde BERT kullanmaya başladı
Google Arama, mobil hikayelerde BERT kullanılmadan önce

Google Arama, mobil hikayelerde BERT kullanmaya başladı
Google Arama, mobil hikayelerde BERT kullanıldıktan sonra

Google, makine öğrenmenin bu sonuçları üretmek için nasıl kullanıldığını da açıklar:

“Bu yeni deneyimi güçlendirmek için, bir haberde yer alan insanları, yerleri ve şeyleri haritalandırmak için yeni bir hikaye anlama teknolojisi geliştirdik ve aralarında bağlantılar kurmaktayız. Bu teknoloji bize farklı haber grupları oluşturmamızı sağlıyor. Bu grupları oluşturmak için, ilgili makaleleri incelemek ve bir hikayenin nerede bitip diğerinin nerede başladığını belirlemek için BERT modelleri de dahil olmak üzere çeşitli makine öğrenme teknikleri kullanıyoruz. ”

Google’ın araştırmasına göre, sonuçları net bir şekilde tanımlanmış öyküler halinde kümelemek, insanların haberler için arama sonuçlarında gezinmelerine ve en alakalı içeriği bulmalarına yardımcı oluyor.

Son olarak, en çok okunan haberler (top stories) karuselleri şimdi kayda değer alıntılar ve parçalar üzerinde ilgili tercihler gibi yardımcı bilgiler içerecektir. Google, bu değişikliklerin kullanıcılara arama sonuçlarında gösterdiği haber kapsamı türlerini genişletme çabalarının uzun süredir bir parçası olduğunu belirtiyor.

Bu güncellemeler ABD’de mobil cihazlarda yapılan arama sonuçlarında kullanılıyor. Önümüzdeki aylarda daha fazla dil ve ülkeye yayılmasını bekliyoruz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...