Ana SayfaSEOGoogle arama sonuçlarında sizi öne çıkaracak 5 ipucu

Google arama sonuçlarında sizi öne çıkaracak 5 ipucu

-

Google hem ülkemizde hem de dünyada en fazla kullanılan arama motorudur. Sadece internet sitesi açarak Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak mümkün değildir. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %80’i çok kritik bir bilgi aramıyorsa, ilk sayfada da bulamadıysa ikinci sayfaya bakmıyor. Google’ın ülkemizde pazar payı %90’dan fazla ve ülkemizde de en çok kullanılan arama motoru olduğunu söyleyebiliriz.

Google

Google’da ön plana çıkmak için ne yapılmalı?

1.İpucu:

Google’da üst sıralarda yer almak istiyorsanız,  web sitenizin kullanıcı deneyimi çok iyi olmalıdır. Web siteniz hızlı açılmalıdır ve mobil uyumlu olmalıdır. Bunun yolu SEO’dan geçer. Google web sitelerini doğru sıralayabilmek ve arama yapan kullanıcılara en doğru bilgileri en kısa sürede sunabilmek için düzensiz aralıklarla güncellemeler yayınlar.  Google’In yeni yayınladığı güncellemelere ve mobil cihazların ve mobil trafiğin artmasıyla site içi SEO çok önemli bir yere geldi.

Sitelerin kod yapısında bulunan ve kullanıcılara Google sayfamız hakkında bilgi sunan etiketlere meta etiketler denir. Meta etiketler, unique bir şekilde kurgulanmalıdır. 

Meta etiketler en başta başlık(Title), sayfa açıklaması (Meta Description) ve akıllı etiketler (Rich Snippets) den oluşur. Google arama sonuçlarında başlık ve açıklama doğrudan görüntülenir ve bir sıralama faktörüdür. 

2.İpucu:

Mobil çağı geldi çattı.Mobil aramalar, masaüstü aramalardan tam dört kat daha fazla olmaya başladı. Bu da web sitenizin ziyaretçilerinin büyük oranda mobil cihazlardan girdiğini gösterir. Bu nedenle sitemizin mobil tasarımının ve kullanıcı deneyiminin çok iyi olması gereklidir AMP denilen hızlandırılmış mobil sayfalar da son yıllarda önem kazanmış durumda. AMP sayesinde sayfalarınızın çok hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Sitenizin hızı da bir sıralama faktörüdür.

3.İpucu:

Sitenizin organik trafik kaynağı sitenizde yayınladığınız içeriklerdir. İçerikleri oluştururken kullanıcıların sorularına gerçekten cevap verip vermediğine odaklanın. Sitenizi SEO uyumlu anahtar kelimelerle geliştirin. Anahtar kelime araştırmalarınızı çok iyi yapanız gerekir. 

4.İpucu:

Kullanıcı deneyimleri çok önemlidir. Sitenize gelen kullanıcıları elinizde tutmalısınız. Sitenize gelen ve gidenleri takip edebileceğiniz ücretsiz bir takip cihazı var. Bu uygulama Google Analytics. Bu uygulama sayesinde yıllık, aylık, haftalık, günlük hatta anlık olarak web sitenizde nelerin olduğunu, kimin nereden geldiğini, gittiğini görebilirsiniz. 

5. İpucu:

Markalaşmaya dikkat etmelisiniz. Sitenize girmiş olduğunuz içerikler, kullanıcılarınıza sunduğunuz deneyim ve avantajlar markanızı öne çıkarabilmek için çok önemli. İnternetin bu kadar gelişmesi, kullanıcılara çok fazla seçenek sunar. Markalaşma sayesinde rakiplerinizden sıyrılmanız mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...