Ana SayfaSEOGörsel Optimizasyon için Yapılması Gerekenler 

Görsel Optimizasyon için Yapılması Gerekenler 

-

Günde yüzlerce web sayfasını ziyaret ediyoruz. Bu web sayfalar içerisinde binlerce hatta milyonlarca görsel barındırıyor. Bu görseller sayesinde kullanıcıların dikkatini çekmeye ve bilgilerin daha kolay anlaşılmasında fayda sağlıyor. İyi bir görsel optimizasyonu, 500 kelimelik SEO odaklı bir metine eşdeğer olarak görülür. Bu yüzden görsel optimizasyonu iyi yapılması gerekir. Görsel optimizasyon için yapılması gerekenler: 

İçerik İle Alakalı Doğru Görsel Kullanımı

İçerik ile alakalı ve web sayfası ile alakalı doğru görsel kullanımı oldukça önemlidir. Görsel ve içerik arasında bir bağlam olmalıdır. Görsel seçiminde bağlamı dikkat etmeden özensiz bir seçim yapmak optimizasyon bakımından oldukça hatalı olacaktır. Doğru görsel seçimiyle kullanıcıların içerikte veya web sayfasında daha fazla vakit geçirmesi sağlanabilir. 

Tüm Cihazlarda Görselleri Doğru Görüntüleme

Web sayfalarının içerisinde bulunan görsellerin tüm cihazlarda doğru görüntülenmesi oldukça önemlidir. Cihazlarda doğru görüntülenmeyen görseller kullanıcılar tarafından web sayfasından ve içerikleri hemen terk etme isteği uyandırır bu yüzden cihazlarda doğru görüntüleme oldukça önemlidir. 

İçeriğe Özgün ve Kaliteli Görseller 

Kullanıcılara web sayfasında kaliteli ve özgün içerikler sunmak kadar kaliteli ve özgün görseller sunmakta önemlidir. Sadece kullanıcılar için değil arama motoru optimizasyon performansını da oldukça etkiler. Kaliteli ve özgün görseller kullanıcılar tarafından güvenilir intibasını uyandırır ve özgün ve kaliteli görsellerle web sayfanız ve içerikleriniz akılda kalır. 

XML Site Görsel Haritası Kullanılması

Birçok eklenti XML görsel haritaya eklenmesinde fayda sağlamayabilir. Ancak xml görsel site haritası kullanmak oldukça önemlidir ve atlanmamalıdır. 

Url Yapısını Doğru Yapılandırma 

Arama motorları görselleri anlamak için dosya adlarına ve url yapılarını bakarlar. Bu yüzden url yapıları ve dosya adları oldukça önemlidir. Örneğin “IMG-2023” adlı görseli arama motorları optimizasyonu açısından oldukça önemlidir. “gorsel-optimizasyon” adlı dosya adı ve url yapısı ise oldukça doğru bir kullanımdır. 

Alternatif Metin Kullanma 

Görsel alt ve üstlerinde kullanılan alternatif metinler görme engelliler için ve sayfadaki içerikleri okuyucu kullanarak okuyanlar için oldukça önemlidir. 

Görsellerin Boyutunu Küçültmek 

Görsellerin boyutunu küçültmek web sayfanızı hızlandırır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta görsellerin boyutunu küçültürken kalitesini bozmamaktır. Bunun için bir çok açık kaynaklı yazılım ve web siteler bulunur. 

Görsel optimizasyon yaparken bunları dikkat etmek web sayfanızı ve içeriklerinizi arama motorlarında öne çıkaracaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?