Ana SayfaSEOGoogle Backlink Analizinde Kullandığı Penguin Algoritmasını Gerçek Zamanlı Hale Getirdi

Google Backlink Analizinde Kullandığı Penguin Algoritmasını Gerçek Zamanlı Hale Getirdi

-

Google webmaster blogda paylaştığı haber ile Penguin 4.0 Algoritması güncellemesi yaptığını resmen duyurdu. En son Ekim 2014’te 3.0 güncelleme yapılan backlink analiz algoritması Penguin 2 yıl sonra belki de son kez yapılan güncellemesini Penguin 4.0 adıyla duyurdu. Dün başlangıç sinyalleri verilen Penguin 4.0 güncellemesi bugün itibarı ile gerçek zamanlı olarak etki etmeye başlayacak.

Güncellemeyle İlgili Doğrulamalar

Google’ın yaptığı açıklamadagerçek zamanlı Penguin 4.0 algoritmasının yapılan yenilikleri ile alakalı bundan sonra herhangi bir ekstra açıklama yapmayacağını, Penguin 4.0 algoritma güncellemesi ile birlikte Google arama motoru botlarının gerçek zamanlı olarak yeniden tarayacağını ve sitenize verilmiş linklerin değerlendirmesini gerçek zamanlı yapacağını ve sitelerinize verilen backlinklerin çok kısa bir sürede gerçek zamanlı olarak indeksleneceğini belirtti.

Penguin 4.0 Algoritması Gerçek Zamanlı ve Daha Ayrıntılı

Google webmaster blogu yaptığı açıklamada geçen bir başka detay ise güncellenen Penguin algortimasının kullanıcılara etki etmeye başladığını, henüz bu güncellemenin etkilerini görmeye başlamasanız bile kısa bir süre içerisinde güncellemenin etkilerini takip edebileceğiniz.

Google açıklamalarında kesitler paylaşmaya devam ediyoruz.

  • Penguin Algoritması Artık Gerçek Zamanlı: Bu algoritma güncellemesinden önce Penguin algoritması kapsamında backlinkleri güncellenecek siteler belirli periyotlarda ve aynı anda güncelleniyordu. Dijital dünyadaki varlığınız geliştirmek için web siteleriniz için yaptığınız çalışmalar ve aldığınız backlinklerin çalışmalarınıza etki edebilmesi için periyodik sürenin geçmesi ve tüm alınan linklerin Google tarafından güncellenmesi gerekiyordu. Güncelleme sonrasında ise yapılan çalışmalar Google arama robotu botları tarafında çok daha hızlı algılanacak ve gerçek zamanlı olarak yansıyacak.
  • Penguin Algoritması Artık Daha Ayrıntılı: Penguin algoritmasına bu güncelleme sonrası gelen yeniliklerden bir tanesi de alınan kalitesiz spam mahiyetindeki backlinkleri tarama sırasında tespit ederek değerini düşürecek ve değerlendirmeye almayacak olması.

Penguin 4.0 algoritmasının daha ayrıntılı kısmında yaptığı açıklamada yer alan detaylar biraz kafa karıştırıcı gibi görünüyor. Şimdilik bir varsayım olsa da alınan backlinklerin gerçek zamanlı olarak etki edecek olması sayfa bazında siteleri olumsuz etkileyebilir. Yani yapılan çalışmaların içerisinde kalitesiz spam niteliğinde alınmış olan backlinklerin sayfaları olumsuz etkilenecek, sitenin tüm değerlendirmesine etki etmeyecek gibi düşünebilirsiniz.

Penguin Algoritması Güncelleme Tarihleri

  • Penguin 1.0 – 24 Nisan 2012
  • Penguin 1.1 – 22 Mayıs 2012
  • Penguin 1.5 – 5 Ekim 2012
  • Penguin 2.0 – 23 Mayıs 2013
  • Penguin 2.1 – 4 Ekim 2013
  • Penguin 3.0 – 18 Ekim 2014
  • Penguin 4.0 – 23 Eylül 2016
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...