Ana SayfaSEOGoogle: Başlıkların %87'sini Kullanıyoruz

Google: Başlıkların %87’sini Kullanıyoruz

-

Google’a başlık değişiminin arama motorunda nasıl etki bırakacağı ve bu etkilere nasıl adapte olacağımız konusunda aylarca sorular soran gazeteciler öğrenmek istediklerini elde etmeyi başarmış gözüküyorlar. Google’ın gazetecilere verdiği yanıtlardan bir tanesi HTML başlık etiketinin %80 oranında kullandıkları ancak Google daha önceki oranları paylaşmadı ve bu yüzden geçmişe dair bir karşılaştırma yapmak mümkün değil. Şu an Google HTML başlık etiketlerini %87 oranında kullanıyor. Değişim öncesindeki ay bu oran ne kadardı bilmemiz maalesef mümkün değil, sadece bazı tahminler yürütebiliriz. Ancak fark ettiğimiz bir şey var o da geçtiğimiz haftalarda %80 kullanım oranı olan başlık etiketi bu günlerde %87 ye ulaşmış bulunmakta. Yakın zamanda gazetecilere cevap veren Google “başlık etiketleri yaklaşık olarak %87 oranında kullanıma sahip, önceki %80 oranına göre %7’lik bir artış söz konusu.”Daha sonra Google bu 7 puanlık artışın neden olduğu hakkında bilgi verdi.

Google arama sonuçlarında hala gerçek başlıkları göstermeyi tercih ediyor

Google genellikle yarı boş başlıklar, eski başlıklar, yanlış başlıklar, mikro standart başlıklar vb. gibi başlıklara dikkat eder.

Google HTML başlıklarını kullanmaya teşvik etmek için yönergeler bile sundu:

“Site sahiplerine başlıklarla ilgili temel tavsiyemiz, genellikle konuyla ilgili yardım sayfamızdaki ile aynı şekildedir. Harika HTML başlık öğeleri oluşturmaya odaklanmanızı tavsiye ederiz. Şimdiye kadar en çok kullandığımız ögeler bunlar.

Bunun ötesinde, sistemlerimizin başlık öğelerinizin ötesine geçmesine neden olabilecek benzer kalıplara sahip olup olmadığınızı anlamak için bu gönderideki örnekleri göz önünde bulundurun. Aynı başlıklara sahip içeriklerin Google tarafından siteniz adına negatif bir etkis olma ihtimali vardır. Yaptığımız değişiklikler, büyük ölçüde içerik oluşturucuların başlıklarının farkında olmayabilecekleri sorunları telafi etmeye yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Değişiklik yapmak, başlık öğenizin tekrar kullanılmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bu aslında bizim de tercihimiz. Sizin sitenizi ve kullanıcı kitlenizi en iyi sizin bileceğinize inanıyoruz. Bu sebeple başlık öğelerinizin sizin tarafınızdan düzenlenmesi ve değiştirilmesi ilk tercihimiz olmakla birlikte yanlış yönlendirme yapan, konuyla alakasız ya da eksik bilgi içeren başlıkları değerlendirerek sizin yerine seçerek doğru şekilde arama sonuçlarına cevap vermeye çalışıyoruz.”

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...