Ana SayfaSEOGoogle, Bing'in keşfet bölümüne trafik göndermeyi durdurdu

Google, Bing’in keşfet bölümüne trafik göndermeyi durdurdu

-

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, Bing’in keşfet bölümüne trafik göndermeyi durdurdu. Arama motoru dendiğinde ilk akla gelen isim olan Google, rakibi Bing’in “Discover” yani keşfet bölümüne ait tüm indeksleri arama sonuçlarından kaldırdı.

Son zamanlarda popüler olan Bing arama motorunun görsel arama ekranında yer alan keşfet bölümü oldukça fazla Pinterest’e benziyor. Yine tıpkı Pinterest‘te olduğu gibi üst sırada görsel kategoriler yer alıyor ve kategori bazlı görseller keşfedilebiliyor.

Tam da Bing Discover’ın popüler olmaya başladığı zamanlarda Google, Bing’in keşfet bölümüne trafik göndermeyi durdurdu.

Google, Bing’in keşfet bölümüne trafik göndermeyi durdurdu

Google, son zamanlarda arama sonuçlarından Bing’in keşfet bölümüne önemli miktarda trafik gönderiyordu. Ancak yapılan bir tespite göre Google, Bing’in keşfet bölümüne ait tüm indeksleri arama sonuçlarından kaldırdı.

İngiltere’den Edd Wilson’ın Twitter üzerinde paylaştığı SEMRush trafik görseli de bu durumu kanıtlıyor. İşte bahsedilen o tweet;

Edd Wilson’un paylaştığı ekran görüntüsünde yer alan SemRush verisine göre, Google’dan Bing’in keşfet bölümüne yönlendirilen trafik 2018 yılının sonuna doğru artışa geçti ve Google duruma müdahale etmeden önceki ayda bu ziyaret sayısı 4 milyonun üzerine çıkarak zirveye ulaştı.

Ancak Temmuz ayında yaptığı düzeltme ile Google, Bing’in keşfet bölümüne trafik göndermeyi durdurdu. Dilerseniz siz de hemen bir deneme yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Google’a girip “site:www.bing.com/discover” aramasını gerçekleştirmek veya buraya tıklamak. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de göründüğü gibi Google’ın dizininde Bing’in keşfet bölümüne dair herhangi bir indeks yer almıyor. Daha doğrusu bu indekslerin kullanıcıların arama sonuçlarında listelenmesi engelleniyor.

Google, Bing'in keşfet bölümüne trafik göndermeyi durdurdu
Google, Bing’in keşfet bölümüne trafik göndermeyi durdurdu

Google, Bing’i neden dizinden çıkardı?

Bing’in keşif bölümü, teknik olarak, başka bir arama sonucu kümesidir. Google, düşük kaliteli içerik olduğunu düşündüğü için diğer platformlardaki arama sonuçları sayfalarına bağlantı oluşturmaz. Bu nedenle Google, Bing’in keşfet bölümünü dizinden çıkarmış olabilir. Yine de bunlar sadece bir varsayımdan ibaret. Çünkü henüz ne Google tarafından, ne de Bing tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...