Ana SayfaSEOGoogle Chrome'dan HTTPS'e Geçiş İçin Son Uyarı

Google Chrome’dan HTTPS’e Geçiş İçin Son Uyarı

-

Google Chrome‘dan HTTPS’e geçiş için son uyarı niteliğinde bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre Google Chrome, Ekim 2018’den itibaren HTTPS’e geçmeyen siteler için, adres çubuğunda site adresinin başına “Güvenli Değil” ibaresi ekleyecek.

Google Chrome’dan HTTPS’e Geçiş İçin Son Uyarı

Daha önceden HTTPS’e geçiş yapmış sitelerin adreslerinin başına “Güvenli” yazısı veya sitenin güvenli olduğu anlamına gelen yeşil kalkan simgesi yer alıyor, ancak HTTPS’e geçiş yapmamış siteler için herhangi bir ibare yer almıyordu. Tamda bu durum için bir açıklama yapan Google Chrome, Ekim 2018’den itibaren HTTPS’e geçmeyen siteleri güvensiz olarak tanımlayarak, sitelerin ziyareti sırasında site adresinin başına “Güvenli Değil” uyarısını ekleyecek.

Google Chrome'dan HTTPS'e Geçiş İçin Son Uyarı
Google Chrome’dan HTTPS’e Geçiş İçin Son Uyarı

Yeni güncelleme ile HTTPS‘e geçen site sayısının artmasından dolayı, daha önceden HTTPS’e geçen siteler için site adresinin başına yerleştirilen yeşil kalkan simgesi ve “Güvenli” ibaresi kaldırılacak. Google Chrome’un aldığı bu kararın arkasındaki mantık ise, HTTPS’in artık bir web sitesinin varsayılan durumu olarak kabul edilmesi gerektiğidir.

Google Chrome'dan HTTPS'e Geçiş İçin Son Uyarı
Google Chrome’dan HTTPS’e Geçiş İçin Son Uyarı

Chromium Tabanlı Tarayıcılarda Değişim Gerçekleşebilir

Google Chrome’un yaptığı bu köklü değişiklikten sonra Chromium tabanlı taracılarda da değişiklik gerçekleşebilir. Chromium tabanlı tarayıcıların bazıları ise şöyle;

  • Vivaldi
  • Yandex Browser
  • Cent Browser
  • Opera
  • Slimjet
  • UC Browser
  • Sleipnir

Sitenizi HTTPS’e Geçirmeli misiniz?

Web sitenizi güvenli hale getirmek için, sitenizi HTTPS’e geçirmek önemli. Daha önceleri SSL sertifikasının sadece e-ticaret siteleri için gerekli olduğu düşünülüyordu. Başlarda bu doğru kabul edilebilirdi ancak bu durum şu günlerde geçerliliğini kaybetmiş durumda. Google Chrome’un başlattığı “Güvenli Değil” uyarısı kısa zamanda diğer tarayıcılar tarafından da uygulanacaktır. Tüm bu durumlarda kullanıcılar bir siteyi ziyaret ettikleri sırada koyu kırmızı şekilde yazılan  “Güvenli değil” ibaresini gördüklerinde, büyük olasılıkla siteyi ziyaret etmeyi bırakacaklardır. Bu durumda eğer satış yapan bir siteniz varsa doğrudan satış ve gelirinizi, blog vb. tarzında bir siteniz varsa ziyaretçi sayınızı düşürecektir. Ziyaret sırasında fark edilen “Güvenli Değil” yazısı sitenizin hemen çıkma oranını da önemli ölçüde arttıracaktır.

Yani kısacası evet, sitenizi HTTPS’e geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kaynak : Search Engine Journal

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...