Ana SayfaSEOGoogle Chrome Makale Önerileri En Büyük 4. Yönlendirme Trafiği Oldu

Google Chrome Makale Önerileri En Büyük 4. Yönlendirme Trafiği Oldu

-

Chartbeat’dan tarafından hazırlanan bir rapor mobil versiyonlarında Google Chrome makale önerileri özelliğinin artık Google Arama, Facebook ve Twitter’dan sonra en büyük dördüncü yönlendirme trafiği kaynağı olduğunu gösteriyor. Google Chrome makale önerileri trafik artışı site sahipleri için de ciddi bir trafik kaynağı olarak ön plana çıkıyor.

Mobil makale önerileri, bir kullanıcı Chrome uygulamasında yeni bir sekme açtığında boş sekmede karşınıza çıkar. Burada karşınıza çıkan Google Chrome makale önerileri özelliği Google Chrome’un yeni sürümünde “Sizin İçin Makaleler”, “Chrome İçerik Önerileri” ve “Chrome Önerileri” olarak da bilinir.

Chrome Yeni Özelliğiyle Yayıncılar İçin Büyük Trafik Kaynağı Oluyor

Chartbeat’ın raporunda yer verdiği verilere göre, Google Chrome makale önerileri (Google Chrome’s Article for You) trafiği 2017’de % 2.100’den fazla arttı. Yönlendirme trafiği ayda 15 milyondan fazla ziyaretten ayda 341 milyon ziyarete çok büyük bir artış gösterdi. Raporda yer alan veriler yalnızca Google Chrome Android’den gelen yönlendirme trafiğini içeriyor.

Google Chrome makale önerileri trafik artışı

Raporda en dikkat çeken nokta Google Chrome makale önerileri trafik artışı, kullanıcıların masaüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara geçiş yapmasına bağlı olduğunu vurgusunun yapılması.

”Ocak 2017’den bu yana, Chartbeat yayıncılarına yönelik mobil web trafiği, kullanıcıların mobil cihazlarında ne kadar zaman harcadıklarını göz önüne sererek yüzde 20’nin üzerinde büyüme gösterdi.”

Google Chrome makale önerileri trafik artışı sadece Chrome’un dünyanın en çok tercih edilen tarayıcısı olmasından kaynaklı değil, katkıda bulunan birkaç faktör daha bulunuyor. Google Chrome’da yeni bir sekme her açıldığında, varsayılan olarak Google Chrome makale önerileri gösterilir. Kullanıcılar bu önerileri görmeden işlemine devam edemez. Chrome’un makale önerilerinin trafik çekmede bu kadar etkili olmasının bir diğer nedeni, tarama geçmişine dayalı olarak kişiselleştirilmiş olmasından kaynaklanır.

Site sahiplerinin Google Chrome makale önerileri için nasıl optimize edebileceklerini belirlemek için henüz erken ancak AMP uyumlu içerik yayınlamak yardımcı olabilir. Chartbeat, makalelerin öncelikli olarak AMP uyumlu sayfaların makale önerilerinin % 72’sini oluşturduğunu söylüyor.

Google Chrome makale önerileri anlamlı bir yönlendirme trafiği kaynağı haline geldiğine göre, bu alanda yer alabilmek için gelişmeleri yakından takip etmeliyiz. Belirli periyotlarda Chartbeat raporları güncel verilerle paylaşması muhtemel ve biz de sizi bu konuda bilgilendirmeye

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...