Ana SayfaSEOChrome Yeni Özelliğiyle Yayıncılar İçin Büyük Trafik Kaynağı Oluyor

Chrome Yeni Özelliğiyle Yayıncılar İçin Büyük Trafik Kaynağı Oluyor

-

Telefonunuzda veya tabletinizde Google Chrome kullanıyorsanız, tarayıcınızda yeni bir sekme açtığınızda karşınıza gelen boş alanda gördüğünüz makale önerilerini (Article Suggestion) muhtemelen biliyorsunuz demektir, henüz bununla karşılaşmadıysanız hemen telefonunuzu veya tabletinizde hemen deneyebilirisiniz. Bununla birlikte, bir yayıncıysanız burada gördüğünüz makale önerilerini anlamlı bir trafik kaynağı olarak düşünmeyebilirsiniz. Size güzel gelişmelerden bahsedeceğiz! Chartbeat’ın yaptığı araştırmalar sonucunda Google Chrome’un yeni bir sekme açtığınızda size sunduğu sizin için yazılar (“Chrome İçerik Önerileri” veya “Chrome Önerileri” olarak da bilinir)(Chrome Content Suggestions” veya “Chrome Suggestions), internetteki en hızlı büyüyen yayıncı trafiği kaynaklarından biridir. Bu da demek oluyor ki Chrome Yeni Özelliğiyle Yayıncılar İçin Büyük Trafik Kaynağı Oluyor. Peki bu, yayıncılar için ne anlama geliyor?

Google Chrome Makale Önerileri (Google Chrome Article Suggestion) nedir?

Google Chrome’un makale önerileri (Google Chrome’s Article for You) mobil cihazlarınızda kullandığınız Google Chrome’da açtığınız yeni sekmede karşınıza gelen haber önerileridir. İlgi alanlarınıza göre okuyacağınız veya ilginizi çekecek haberler burada yer alır.

Google Chrome’un Makale önerileri (Google Chrome’s Article for You), Chartbeat ağında hem Android’de hem de iOS’ta Google Arama, Facebook ve Twitter’ın arkasından dördüncü en önemli yönlendirme trafiğine sahip Google Chrome’un henüz resmi kanallardan açıklamasını paylaşmadığı bir özelliğidir. Chartbeat verileri şu anda sadece Android’den gelen verileri izliyor, iOS verileri dahil değil. Google Chrome Android yönlendirmelerinden gönderilen trafik hacmi bakımından Twitter’ın (masaüstü, Android, iOS) trafiğinin üçte ikisi kadardır.

Organik trafik için hazırladığınız makaleler 2017 yılında 22 kattan fazla şok bir artış gösterdi. Chartbeat kullanan yayıncılar 2016’da ayda ortalama 15 milyon üzeri ziyaret alırken 2017’de 341 milyon ziyaret görüldü.

Artan Mobil Trafik Etkisi

Burada oynamak için bir dizi faktör var. Kullanıcılar masaüstünden mobil cihazlara geçiş yaparken mobil trafik de her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ocak 2017’den beri, Chartbeat yayıncılarının mobil trafiği mobilin gelişimine paralel olarak yüzde 20’nin üzerinde büyüdü.

Makale Önerileri de dünyanın en popüler tarayıcısında yeni bir özellik. Chrome kullanıcıları, genel trafiğin yüzde 44’üne Chartbeat yayıncıları arasındaki mobil trafiğin yüzde 42’sine katkıda bulunuyor.

Chrome bir kullanıcının dikkatini çekmek için harika bir alternatiftir. Makale Önerileri, mobil Chrome tarayıcısında “yeni sekme” sayfasında yer alır ve Chartbeat’ın Mart verilerinde Android Chrome’daki site ziyaretlerinin yaklaşık % 12’sini oluşturur. Dahası, Google Chrome Makale Önerileri ağırlıklı olarak AMP sayfalarını (%72’si AMP), ziyaretçilerin standart mobil web’den %35 daha fazla meşgul olduğu alanlarda yer almaktadır.

Bu durum Google’ın bir kullanıcının göz atma davranışı ve dolayısıyla yayıncı trafiği üzerindeki inanılmaz gücü ve etkisi ile ilgilidir. Bir kullanıcı Chrome’u tarayıcı olarak seçtiğinde, Google Chrome Makale Önerileri görmesi kaçınılmazdır. Google’ın bir kullanıcının göz atma davranışı ve ilgi alanları hakkında sahip olduğu ve AMP’nin hızıyla sıkça karşılaştığı muazzam bilgilerle kişiselleştirilen bir kullanıcının mobil deneyiminde önemli bir yere yerleştirilmiştir.

Kimler Google Chrome Makale Önerileri kullanıyor?

Google Chrome Makale Önerileri programlı olarak çalıştırılsa da, kullanıcının önerileri üzerinde bazı kontrolleri vardır. Makaleler, bir kullanıcının göz atma davranışını buradan alır ve kişiselleştirilmiş içerik önerilerine dönüştürür. Kullanıcılar belirli Chrome ziyaretlerini geçmişlerinden silebilir ve bu durumda önerileri dikkate almayacaklardır. iOS kullanıcıları bu önerileri tamamen kapatabilir; Android kullanıcıları tamamen kapatamaz.

Belirsiz olan ise yayıncıların bu yeni Google trafik kaynağından yararlanma detaylarıdır. Google’ın misyonu “dünyanın bilgilerini düzenlemek ve erişilebilir ve faydalı hale getirmek” olduğundan, yayıncılara Google Arama veya Google Haberler gibi daha “geleneksel” Google trafik kaynakları hakkında net ve nispeten belgelenmiş politikalar vermede çok etkilidir. Bu politikalar, sonuçların elde edilmesine yardımcı olan yayıncıların içinde ve dışında ortaya çıkan ajanslar, danışmanlar ve diğer uzmanlara sahiptir.

Google Chrome Makale Önerileri Trafik sinyalleri

Google Chrome Makale Önerileri yönlendiren sinyaller çok net değil. Merak edilen konu, AMP formatını benimsemiş makaleler için bir tercih olarak görünmesinden başka seçimlerin tam olarak nasıl yapıldığı?

Google Chrome tarama geçmişi, gösterilen makaleleri nasıl etkiler? Bir Amerikan haber sitesinde Marine Le Pen’i okursanız, öneriler arasında Amerika’da yayınlanmış Avrupalı ​​sağ partiler hakkında veya Marine Le Pen hakkında daha fazla makale görmeye başlayacak mısınız? Yoksa Türkçe sitelerden mi?

Google tarafından taranan tüm sayfalar dikkate alınır mı? Sadece bir alt küme mi (belki beyaz listeye alınan sitelerin Google Haberler ‘de olanları)? Hangi faktörler (özgünlük, güvenilirlik, sayfa yükleme hızı) sıralamaya etki ediyor? Kısacası, Google Chrome Makale Önerileri nasıl çalışır?

Google Chrome Makale Önerileri Nasıl Çalışır?

Google’ın bu soruların, en azında bazılarının yayıncı ekosistemine açıklaması bekleniyor. Google Chrome Makale Önerileri önemsiz bir kaynak veya sadece bir merak olduğunda açıklamak belki gereklilik değildi. Ancak gelinen noktada birçok yayıncı için önemli bir yönlendirme kaynağı olduğu için, bu trafiğin nasıl çalıştığını anlamak hem Google’ın hem de yayıncıların çıkarlarına olacaktır. Bu kullanıcılar bir marka için sadık bir trafik kaynağı mı? Yoksa kısa süreli trafiği artıran ancak uçmayan veya abone olmayan kullanıcılar mı? Google Chrome Makale Önerileri daha derinlemesine anlamak yönlendirilen trafiği gelecekte şekillendirecek konulardan biridir.

KAYNAK: http://blog.chartbeat.com/2018/04/02/chrome-feature-21x-emerging-next-major-traffic-source-publishers/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...