Ana SayfaSEOSEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 4: İçeriğin Görünürlüğünü Arttırmaya Çalışmamak

SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 4: İçeriğin Görünürlüğünü Arttırmaya Çalışmamak

-

SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar serisinin 4. yazısıyla sizlerle birlikteyiz. Önceki yazılarımızda iç linklemenin gerektiği kadar önemsenmediğini, strateji odağından sapıp içerik üretmek için üretilmeye başlanmasının hata olduğunu ve hazırlanılan içeriklerin kullanıcılar tarafından paylaşılmaya uygun olmamasının önemli hatalar arasında yer aldığını paylaşmıştık. Bugün SEO uzmanlarının yaptığı en büyük hatalar serisinin yeni yazısı başlığı ” İçeriğin Görünürlüğünü Arttırmaya Çalışmamak ”

Kaliteli içerik üretmenin öncelikli hedeflerden bir tanesi olmasında doğru hedef kitleye ulaşma, organik trafiğin arttırılması, sitenizin mevcut ziyaretçi sayısının arttırılması hemen herkesin bir çırpıda sayabildiği söylemesi kolay bir kelime grubudur. Uygulanması ise söylenmesi kadar kolay olmaz. Genellikle içerik sitede yayınlandıktan sonra sosyal hesaplarda ve paylaşım yapılabilecek çeşitli sosyal medya gruplarında bunları paylaşıyorsunuz ve elinizden geleni yaptığınızı düşünüyorsunuz.

SEO Visibility Nedir?

Özenle hazırladığınız o muhteşem içeriğin sitede yerini aldıktan sonra sosyal mecralarda paylaşılması belki e-mailing yapılarak belirli bir kitleye ulaşması mümkün fakat daha fazlasına ihtiyacınız var.

İçeriğin Görünürlüğünü Arttırmaya Çalışmamak

Eldeki imkanlarla yapılanların yeterli olup olmadığı önemli tartışma maddelerinden bir tanesidir. İçerik pazarlaması stratejisi aslen kullanıcıların içeriğinizi görüntülemesini sağlamak için sahip olmanız gereken önemli bir silahtır.

İçerik ve içerik pazarlaması bu denli dikkat çekici bir yükselişte olmasına rağmen pek çok işletmenin kendi sektörlerinde içerik hazırlıkları sonrasında gerekli içerik tanıtımına çok fazla kaynak yatırımı yapmadığını söylemek bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.

Elbette özenle hazırladığınız içeriğinizi sosyal medya üzerinden paylaşıyorsunuz, belki e-mail listelerinize mail olarak gönderiyorsunuz ancak ücretli reklamlar (paid advertising) olmadan gerçekte ne kadar erişim elde edebiliyorsunuz? En son makalenizi blogunuzda, sosyal medya kanalınızda ve hatta  e-bülteninizde yayınlamak mevcut kitlenizin dışında küçük bir kitleyle erişimi sınırlandırır.

İşletmeniz için yeni potansiyel müşteriler kazanmayı hedefliyorsanız, içeriğinizi tanıtımı için daha fazla kaynak ayırmanız gerekir. Bazı stratejiler:

  • Ücretli sosyal kampanyalar.
  • Anahtar kelime odağında optimize edilmiş hashtag’leri kullanarak hedeflenmiş paylaşım.
  • Fenomen iletişimi ile influencerlar üzerinden içerik tanıtımı.
  • Link ağı oluşturma

Daha çok şirketi büyütmek için eleman almak mı? Eleman almak için yeni işler almak mı? ikilemindeki gibi önceliğin kişilere göre değişiyor olması ile birlikte, içeriğinize başkalarının link vermesini sağlamak için belirli bir şekilde içeriği tanıtmanız gerekir. Ancak daha sonra organik sıralamalarda yer almaya başladığınızda başkalarının sitenize daha fazla doğal bağlantı vermeye başlayacağını düşünebilirsiniz.

#1 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 1: Zayıf İç Linkleme

#2 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 2: İçerik Üretmiş Olmak İçin İçerik Üretmek

#3 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 3: Link Verilmeye Uygun İçerik Üretmemek

#4 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 4: İçeriğin Görünürlüğünü Arttırmaya Çalışmamak

#5 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 5: Yanlış Kelimeler İçin Optimizasyon Yapmak

#6 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 6: Ücretli Reklam Kanallarından Destek Almamak

#7 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 7: Yereli Unutmak

#8 SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 8: Site Optimizasyonunu Düzenli Olarak Yapmamak

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/worst-seo-mistakes/245363/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...