Ana SayfaSEOGoogle: Dinamik render cloaking olarak algılanmıyor

Google: Dinamik render cloaking olarak algılanmıyor

-

İşlenmesi zor olan JavaScript’i arama motoru botları başarılı bir şekilde veya kısa sürede taramakta zorlanabilir. Google bu duruma şu an geçici çözüm olarak dinamik render öneriyor. Google önerdiği dinamik render cloaking olarak algılanıp algılanmadığı ile ilgili yaptığı açıklama ile akıllardaki soru işaretlerini giderdi. “Dinamik render cloaking mi?” sorusunun detaylarını paylaşacağız.

Dinamik render nedir? Dinamik render cloaking mi?

Dinamik render, belirli kullanıcılar için sunucu tarafında oluşturulan ve önceden oluşturuluş içerik arasındaki geçiş anlamına gelmektedir. Google, kısa bir süre önce dinamik render metodunun gizleme(cloaking) sağlamadığını açıklamak için geliştirici dokümanlarından birini güncelledi.

Cloaking Nedir?

Google’dan Martin Splitt’in yaptığı açıklamaya göre; bu bir sürpriz olarak ortaya çıkmayabilir, ancak resmi açıklamayı garantilemek adına oldukça sık şekilde talep edilir.

Güncellenmiş dokümanda öne çıkan detay:

“Googlebot genellikle dinamik render almayı, gizleme olarak değerlendirmiyor. Dinamik render uygulayarak benzer içerik ürettiği sürece, Googlebot, dinamik görüntülemeyi gizleme(cloaking) olarak kabul etmez. ”

Google, dinamik render işleminin bir sonucu olarak oluşturulan hata sayfalarının da gizleme(cloaking) sayılmadığını açıkça ifade ediyor. Dinamik render işleminin gizleme olarak kabul edilebileceği tek örnek, kullanıcılara ve tarayıcılara farklı içerik sunmak için kullanılmış olması durumudur.

“Kullanıcılara ve tarayıcılara tamamen farklı içerik sunmak için dinamik render yönteminin kullanılması gizleme(cloaking) olarak kabul edilebilir. Örneğin, kullanıcılara kediler hakkında bir sayfa sunan ve arama motoru botları(crawlers) için köpekler hakkında bir sayfa sunan web siteleri tarafından kullanılması durumunda gizleme(cloaking) olarak kabul edilebilir. ”

Yapılan bu açıklamalar, cloaking Google web yöneticisi kurallarını (Google’s Webmaster Guidelines) ihlal ettiği için oldukça önemli. Bu, sıralamaları etkileyebileceği gibi, aynı zamanda cezai yaptırımlarla sonuçlanabileceği anlamına da geliyor. Eğer dinamik render işlemini amacına uygun şekilde kullanıyorsanız, Google’ın kurallarını ihlal etme konusunda endişelenmenize gerek kalmıyor.

Bununla birlikte dinamik render yöntemi tüm siteler için bir zorunluluk/gereklilik olmayabiliyor. Dİnamik render öncelikli olarak; JavaScript tarafından üretilen, hızla değişen içerikler ve arama motoru botları(crawlers) tarafından desteklenmeyen JavaScript özelliklerini kullanan içerikler için tasarlanmıştır.

Dinamik render kullanmanın faydası olarak, Googlebot’un JavaScript içeriğini daha hızlı taramasına ve oluşturmasına yardımcı olur ve bu da arama sonuçlarında daha hızlı endekslemeyi sağlayabilir.

 

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...