Ana SayfaSEOGoogle mobil öncelikli indeksleme er ya da geç gerçekleşecek

Google mobil öncelikli indeksleme er ya da geç gerçekleşecek

-

Uzun sayılabilecek bir süredir hayatımızın bir parçası olan mobil öncelikli indeksleme ile ilgili sorular gündemdeki yerini koruyor. Sitelerin pek çoğu Google mobil öncelikli indeksleme ile ilgili geçiş mailini alırken henüz almayan siteler de geçişi bekliyorlar. Google mobil öncelikli indeksleme zamanla tamamlanacak bir sürece sahip. Aktif site sahipleri veya site yöneticileri için bu durum heyecanlı bekleyişe neden oluyor.

Google Mobil Öncelikli İndekslemenin Başlangıcını Resmi Olarak Açıkladı

Google mobil öncelikli indeksleme zamanla tamamlanacak

Google’ın indeksleme önceliğini mobil cihazlara verme ile ilgili olarak site sahiplerine mesajı; “Sabırlı olun, mobil öncelikli (mobile-first) indeksleme er ya da geç gerçekleşecek.”

Bu konu geçen hafta boyunca pek çok kez gündeme geldi ve son olarak aşağıdaki sorunun sorulduğu bir Google Webmaster Central Hangout’unda tartışıldı: “Sitem hala bir masaüstü arama motoru botlarıyla (crawler) taranıyor. Mobil Googlebot’a geçiş ne kadar zaman alır? ”

Mobil Öncelikli İndeksleme Başladığında Google Search Console Bildirimi Gelecek

Google’dan, John Mueller ve Martin Splitt, bu geçiş için bir süre daha beklemek gerekebileceğini söyleyerek konuyla ilgili son durumu dile getirdi. Bir sitenin mobil öncelikli indekslemeye tam olarak ne zaman taşınacağını belirlemenin bir yolu olmadığı gibi daha hızlı gerçekleşmesini sağlamanın da bir yolu yok.

Google, Mobil Öncelikli İndeksleme Bildirimleri Göndermeye Başladı

Splitt, Mueller’in birkaç gün önce yayınlanan bir videoda söylediklerini yineledi. “Bu durum site sahiplerinin mobil öncelikli indekslemeye dahil olup olmadığını belirleyemiyor. Bu yüzden, sitenizin mobil öncelikli indekslemeye hazır olduğunu varsayarsak, yapabileceğiniz tek şey sabırlı olmak ve beklemek. Süreci hızlandırmak için yapılabilecek bir şey yok.”

Siteniz henüz mobil öncelikli dizine eklenmemişse, endişelenecek bir durum yok. Splitt’in de söylediği gibi: “Güzel olacak.” 25:08’den başlayarak, aşağıdaki videoda cevabın tamamını görebilirsiniz:


“Biraz zaman alabilir. Başka bir soru da ‘mobil Googlebot’a nasıl geçebilirim?’ şeklinde. Kaydolmanın veya seçilmemenin bir yolu yok, siteleri aşamalı olarak mobil öncelikli indekslemeye eklemeyle değiştiriyoruz veya taşıyoruz ancak size “Ah evet, gelecek hafta siz olacaksınız” demenin bir yolu yok. Olacak. İyi olacak.”

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

0
Google 2010 yılında, site hızının masaüstü arama motoru sıralama algoritmalarına etki eden bir faktör olacağını duyurmuştu. Hızlı yüklenen sitelerin diğer web sitelerine göre SEO...