Ana SayfaSEOGoogle, Mobil Öncelikli İndeksleme Bildirimleri Göndermeye Başladı

Google, Mobil Öncelikli İndeksleme Bildirimleri Göndermeye Başladı

-

Google, web yöneticilerine, sitelerinin mobil öncelikli indeksleme özelliğine geçildiğini bildirmek için e-posta göndermeye başladı .

Şirket geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada , mobil öncelikli indeksleme ile ilgili bildirimlerin gönderileceğini duyurdu, ancak kullanıcıların yaptığı açıklamalarda ilk defa bugün bildirimlerin geldiği söyleniyor.

Fakat, bu durum mobil öncelikli indekslemenin şimdi başlatıldığı anlamına gelmiyor. Google, mobil öncelikli indekslemeye geçişin aylar önce başlatıldığını doğrulamıştı.
Google’ın Mobil öncelikli indekslemenin başlatıldığını doğruladığı açıklama;

Google Mobil Öncelikli İndekslemenin Başlangıcını Resmi Olarak Açıkladı

Google’ın, Google Search Console ile sitelerinin sahipliğini doğrulayan web yöneticilerine gönderdiği bildirimlere göz atmakta fayda var.

mobil first index bildirim

Google, attığı bildirimde şunu diyor;

Mobil öncelikli indeksleme için <Site Adresi> etkinleştirildi.

Mobil öncelikli indekslemeye sahip olmak için;

Bu yeni özellik, Googlebot Akıllı telefon günlüklerinde daha fazla trafik görebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, bu snippet’lerin Google Arama sonuçlarında da içeriğinizin mobil sürümünden oluşturulduğunu görebileceğiniz anlamına gelir.

Arka Plan : Mobil cihazlar için ilk endeksleme, Googlebot’un artık (öncelikle mobil) kullanıcılara aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için dizin oluşturma ve sıralama için sitenizin mobil sürümünü kullanacağı anlamına geliyor. Google’ın tarama, endeksleme ve sıralama sistemleri, sitenizin içeriğinin masaüstü sürümünü sadece tarih olarak değerlendirdi. Bu, masaüstü sürümü mobil sürümden farklı olduğunda, mobil arama yapanların sorunlarına neden olabiliyor. Analizlerimiz, sitenizin mobil ve masaüstü sürümlerinin karşılaştırılabilir olduğunu gösteriyor. ”

Google, daha önce mobil cihazlar için ilk dizine ekleme işlemine geçirilen sitelerin Googlebot Akıllı telefon tarayıcısından gelen etkinliklerde bir artış görüleceğini belirtmişti.

Kaynak; https://www.searchenginejournal.com/google-begins-sending-mobile-first-indexing-notifications/251095/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...