Ana SayfaSEOTekil Ziyaretçi Ve Çoğul Ziyaretçi Nedir?

Tekil Ziyaretçi Ve Çoğul Ziyaretçi Nedir?

-

Tekil ziyaretçi ve çoğul ziyaretçi terimi site sahiplerinin sitelerinin ziyaretçi sayılarını ölçerken karşısına çıkan bir sayaç değeridir. Sitelerimizde ziyaretçi giriş sayılarını ölçmek için çeşitli sayaçlar kullanırız. Kullandığımız bu sayaçlarda en önemli değerlerden ikisi tekil ziyaretçi ve çoğul ziyaretçi girişidir.

 

Tekil Ziyaretçi Ve Çoğul Ziyaretçi Sayaçlarda Nasıl Çalışır?

Ticari amaç güden veya gütmeyen sitelerin neredeyse hepsinde ziyaretçi sayacı bulunur. Bu sayaçların ise en çok kullanılan ve verilerinin doğruluğu en yüksek olan Google Analiytcs dir. Analiytcs üzerinde tekil ziyaretçi için “Kullanıcılar” çoğul ziyaretçiler için “Oturum” adında ayrı bölümler vardır. Bu bölümler birbiri ile yarı bağlı olarak çalışır Kullanıcılar yani tekil ziyaretçi kısmı her sitenize giren kullanıcın IP adresini alarak değerini bir arttır. 24 Saat bu IP verisini o gün için hafızasında tutar eğer aynı IP adresi sitenize girer ise Kullanıcı sayısında değişiklik olmaz ancak oturum sayısı bir arttırır.

 

Tekil Ziyaretçi Nedir?

İnternet’e bağlanan her cihazın en az bir adet IP adresi bulunur. Bu IP adresi sitelerimize koyduğumuz sayaç sayesinde analiz servisleri tarafından kayıt altına alınır. Giriş yapan her kullanıcı tekil ziyaretçi sayısını bir arttırır ve aynı IP adresi ile giriş yaptığı diğer girişler “raporun süresine göre değişir” tekil ziyaret sayılmaz.

 

Çoğul Ziyaretçi Nedir?

Çoğul ziyaretçi tekil ziyaretçi ile bağlıdır ancak tekil ziyaretçiyi etkilemez sadece ondan etkilenir. Bir IP adresinin günlük raporda gün içerisinde bir veya birden fazla girişini sayar. Yani sabah siteye giren kullanıcı tekil ziyaretçiyi ve çoğul ziyaretçiyi bir kez arttırır. Çoğul ziyaretçi sayısını arttırmanız siteniz ve SEO için çok önemlidir. Çoğul ziyaretçiniz artması demek kullanıcıların yani tekil ziyaretçinin sitenizde tekrar görmeye değer veya sitenizi beğendiği anlamına gelebilir.

 

Tekil Ziyaretçiyi Mi Yoksa Çoğul Ziyaretçi Mi Önemlidir?

Tekil ziyaretçiyi arttırmak oldukça kolaydır ancak önemli olan ziyaretçiyi Çoğul ziyaretçiye çevirebilmektir. Kullanıcı sitenize bir defa değil birden fazla girmesi çok faydalı bir durumdur. Kullanıcıyı sitenize bağlayacak içerikler üretmek bunun en basit yoludur. Kullanıcının sitenize dönmesini istiyorsanız ikinci bir seçenek ise sosyal medyadır. Sosyal mecrada sitenizi aktif şekilde paylaşmanız ve yazılarınıza dikkat çekici başlık eklemeniz ziyaretçinin sitenize bir daha girmesini sağlayabilirsiniz.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...