Ana SayfaPazarlamaPinterest 2019'un en popüler arama trendlerini açıkladı

Pinterest 2019’un en popüler arama trendlerini açıkladı

-

Görsel arama motoru Pinterest daha önceden de olduğu gibi belirli periyotlarda yaptığı Pinterest arama trendleri 2019 çalışmasını paylaştı.

Pinterest SEO Nedir? Pinterest SEO Nasıl Yapılır?

Pinterest arama trendleri gerçek hayata dönüşü işaret ediyor

Pinterest, yazın sona ermesiyle birlikte kişisel gelişim ile alakalı konuların daha çok aranmaya başladığını vurgulayarak, sonbaharın “gerçek hayata dönüş” sezonu olduğunu belirtiyor. Bu durum bir takvim yılında genellikle iki kez gerçekleşir; bunlardan ilki yılbaşı (Yeni yılda yeni yaşam çözümleri) döneminde ve ikincisi sonbahar (gerçek hayat dönüş) gelmeden hemen önce.

Pinterest, ABD’deki yetişkinlerin yarısından fazlasının (%57) olumlu yaz zihniyetini sonbaharda da sürdürmenin yollarını aradıklarını söyleyen bir araştırmaya işaret ediyor. İstatistiklerin gösterdiği verileri değerlendirince; finansmanın iyileştirilmesi, daha olumlu hissetmek, evi düzenlemek ve geleceği planlamak gibi fikirlerin hepsi bu dönemde artış gösteriyor.

Pazarlama ve reklam faaliyetlerini Pinterest üzerinde de gerçekleştiren uzmanlar, sonbaharda artış gösteren bu eğilimlerin farkında olmalı ve bu “gerçek hayata dönüş” aramalarından yararlanmanın yollarını planlamaya başlamalı.

Pinterest Pazarlamanızı Geliştirecek 12 İpucu

Pinterest arama trendleri 2019

Bununla birlikte, 2019 sonbaharında Pinterest’teki en popüler trend başlıklarına bir göz atalım.

Düzenli Yaşam

İnsanlar yılın bu zamanlarında hayatlarının tüm yönlerini organize etmeye çalıştıkları için, Pinterest’te aradıkları şeyler daha çok aşağıdakiler gibi oluyor. Düzenli yaşam (Life organization) -Bir önceki yıla göre %78’lik artış gösterdi. Daha düzenli bir hayat için en çok öne çıkan trend aramalar:

 • Sürdürülebilir yaşam tarzı -%108’lik artış gösterdi
 • Organizasyon videoları -%230 artış gösterdi
 • Bütçe yönetimi -%3.298 artış gösterdi

Yeni Alışkanlıklar

Sağlıklı alışkanlıklar, yeni alışkanlıklar ile yaşam kalitelerini arttırmayı amaçlayan kullanıcılar için yaz sonu yaklaştıkça, sık arananlarda daha çok öne çıkıyor. Yeni alışkanlıklar(New routines) ana başlığındaki trend aramalar ise şu şekilde:

 • Üretkenlik sağlayan günlük rutinler -%108’lik artış gösterdi
 • Sabah rutinleri videoları -%161 artış gösterdi
 • Haftasonu rutin aktiviteleri -%144 artış gösterdi

Pozitif Düşünce

Pinterest kullanıcıları, hayata karşı daha pozitif düşünmeye sevk edecek alışkanlık kazanmak için de çok sayıda arama yapıyorlar. Bu aramalarda öne çıkan anahtar kelimeler ise:

 • İlham veren şiir alıntıları -%650 artış gösterdi
 • Pozitif özlü sözler -%279 artış gösterdi
 • Sağlıklı düşünce -%71 artış gösterdi
 • Pozitif enerjiyi yaymak -%103 artış gösterdi

Hedef Belirleme

‘Yeni yılda yeni yaşam çözümleri’ sezonuna benzer şekilde, “gerçek hayata dönüş” sezonu, kişilerin bireysel hedef koymayla ilgili aramalarda büyük bir artış görüyor. En sık arananlar şöyle:

 • Hedeflerin planlanması -%128 artış gösterdi
 • Hayal edilen ev planları -%669 artış gösterdi
 • Geniş aile hedefleri -%86 artış gösterdi
 • Seyahat/Gezi hayalleri -%2178 artış gösterdi

Yüzdelik değerlerdeki tüm artışlar Haziran 2018’den Haziran 2019’a kadar olan 12 aylık süre için hesaplandı. Daha fazla bilgi için, buraya tıklayarak detaylı verilerin tamamını görebilirsiniz.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...