Ana SayfaSEOPinterest SEO Nedir? Pinterest SEO Nasıl Yapılır?

Pinterest SEO Nedir? Pinterest SEO Nasıl Yapılır?

-

Ülkemizde hala yeterli derecede ilgi göremese de Pinterest önemli bir trafik kaynağı olarak önümüze çıkıyor. Görsel arama motoru olma iddiasıyla uzun yıllardır sürekli çalışmalar içerisinde olan Pinterest için özel çalışmalar yapmak ve daha fazla trafik sağlamak mümkün. Daha fazla trafik çekmeyi başarabilmek için “Pinterest SEO nasıl yapılır?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Pinterest’te paylaşım yapmaya başlamadan başlamadan önce profilinizi doğru şekilde optimize etmeniz gerekiyor. Şimdi nasıl optimize edeceğimize ve pinlerinizin nasıl trafik akışını sağlayacağına birlikte bakalım.

Amacımızın bir siteye trafik çekmek olduğu için öncelikle hesabınızın bireysel değil Pinterest Business hesabı olarak oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

pinterest seo
Pinterest Businnes

Pinterest Pazarlamanızı Geliştirecek 12 İpucu

Pinterest için Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

• Pinterest SEO 1: Pinterest Profilinizi Optimize Edin

Yapmanız gereken ilk adım, etki alanı otoritesini arttırmanıza yardımcı olacak Pinterest Business profilini optimize etmektir.

Doğru kullanıcı adını seçimi: Herhangi bir sosyal platforma katıldığınızda kullanıcı adı çok önemlidir ve Pinterest için de bu geçerlidir. İşletme adını doğru seçerek başkalarının sizi bulmasını kolaylaştırın. En iyi fikir, site adınızı kullanıcı adı olarak seçmek; “arama_motoru” dır bizi burada bulabilirsiniz.

pinterest seo
Pinterest Profilinizi Optimize Edin

Profil görselinin güncellenmesi: Bir sonraki önemli adım, profil görseli yükleyerek hem işletmenizin spam profil olmadığı hem de kullanıcıların size güven duymasını sağlayabilirsiniz.

• Pinterest SEO 2: Sitenizi Doğrulayın

Pinterest, sitenizde hak talebinde bulunma ve site doğrulama, söz konusu profilde hangi işletmeden bahsettiğinizi anlayabilmeniz için önemli bir tanımlama yoludur.

pinterest seo

Sitenizi Doğrulayın

Pinterest, sitenize bağlamanız ve talep etmeniz gereken bir kaç yol vardır. Bunlardan bir tanesi WordPress ve Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız, sitenizi Pinterest’te talep etmenin çok basit bir yolu vardır. Sorgu dizesini sadece Pinterest profilinizden kopyalayın ve Yoast SEO admin >> Sosyal >> Pinterest’e gidin ve etiketi buraya yapıştırın. Meta etiket ve HTML dosyası ile de doğrulama yapabilirsiniz.

• Pinterest SEO 3: Profil Açıklamanızı Optimize Edin

Profil başlığınız ve açıklamanız çok önemlidir. Diğer kullanıcıların ve Pinterest sisteminin işletmeniz hakkında neler olduğunu doğru tanımlamasını sağlamak için anahtar kelimelerinizi ekleyerek en iyi sonucu elde etmeniz gerekir.

pinterest seo

Profil Açıklamanızı Optimize Edin

• Pinterest SEO 4: Arama Gizliliği Kullanmayın

Arama gizliliği, sitenizi Pinterest için optimize ederken ayarı en basit olan ama muhtemelen en önemli faktördür. Arama motorlarının profilinize gelmesini engellerseniz, ne kadar çalışma yaparsanız yapın panolarınız arama sonuçlarında görünmez.

Pinterest profilinizin ayarlar sayfasına giderek profilinizi arama motorlarından gizlemek için bir seçenek bulacaksınız, bu seçimin seçili olmadığından emin olmalısınız.

pinterest seo

Arama Gizliliği Kullanmayın

• Pinterest SEO 5: Pano Oluşturma, Organize Etme ve İyileştirme

Bundan önceki adımlarda Pinterest profilinizi hazırladınız ve optimize ettiniz. Şimdi panolarınızı oluşturmanız gerekir. Panoları, makalelerinizi pinlediğiniz (paylaştığınız) kategori sayfaları olarak düşünebilirsiniz. Panoları iyi bir şekilde optimize etmelisiniz, böylece arama motoru dostu olur ve diğer kullanıcılar sizi bulabilir ve takip edebilir.

Uygun Kategoriyi Seçin: Panolarınızı doğru bir şekilde sınıflandırmanız gerekir. Bir kullanıcı kategoriye göre arama yaparken, panolarınızın daha fazla arama dostu olmasına yardımcı olacaktır.
Uygun Başlıklar Seçin: Kartlarınız için anahtar kelimelerle uygun olarak seçtiğinizden emin olun. Biraz yaratıcı ve açıklayıcı olabilir, ancak anahtar kelimelere bağlı kaldığınızdan emin olun.
Pano Açıklaması: Pano açıklaması, ilgili anahtar kelimelerinizi eklemeniz gereken bir diğer önemli yer. Kullanıcılarınızın panolarınızın içeriğini anlamasına yardımcı olur ve oraya koyduğunuz anahtar kelimelerle daha kolay arama yapar. Ancak buraya anahtar kelime eklerken gereksiz anahtar kelimeleri doldurmadığınızdan emin olun.
Pano Kapak Görseli: Pinterest, panolarınız için bir kapak görüntüsüne sahip olma imkanı sağlar, bu karttaki pinlerden herhangi birini kapak görüntüsünden yapabilirsiniz. Ancak her bir yönetim kurulu için özel bir kapak görüntüsü oluşturmanızı ve böylelikle daha profesyonel görünmenizi tavsiye ederim.

pinterest seo

Pano Oluşturma, Organize Etme ve İyileştirme

Panolarınızı Yeniden Düzenleyin: Panolarınızı oluşturduktan sonra, mükemmel bir şekilde akış oluşturacak şekilde yeniden düzenleyin. En önemli panolarınızı en üste yerleştirebilir ve alt panolar oluşturabilirsiniz.

Bunları dilediğiniz zaman yeniden düzenleyebilir, en iyi düzeni tespit etmek için testler yapabilirsiniz.

• Pinterest SEO 6: Görsel Boyutu ve Optimizasyonu

Pinterest hesabınızı optimize etmekten bahsederken, pinlerinizdeki görseller Pinterest pazarlaması açısından en önemli araçlardan bir tanesidir. Görüntülerinizin kalitesi iyi değilse, ne yaparsanız yapın; istediğiniz verimi alamayacaksınız. Bu yüzden, Pinterest pazarlaması için mükemmel görüntüyü nasıl oluşturabileceğinizi ve maksimum erişim için bunları nasıl optimize edeceğinizi anlayalım.

Kötü kalitede bir görsel paylaşacağınıza herhangi bir şey yapmasanız daha uygun diyebiliriz. Görsel oluşturmak için biraz zaman harcamanız ve mükemmel olduğunu düşündüğünüz anda pinlemeniz gerekir.

Pinterest görsel Boyutu: Genel olarak, dikey görüntüler Pinterest’te daha fazla etkileşim alır. Şu an için ideal boyutun 735 x 1102 piksel olması önerilir.

pinterest seo

Görsel Boyutu ve Optimizasyonu

• Pinterest SEO 7: Pininizi Optimize Edin

Her şey Pin optimizasyonuna kadar sakince ilerliyor.

Mükemmel Pinterest Görsel Boyutu: Az önce ideal Pinterest görsel boyutunu zaten paylaşmıştık, 735 x 1102 piksel boyutunda görüntüler oluşturmalısınız. Bazen, diğer boyuttaki görselleri de pinlemeniz gerekebilir ancak dikey görselleri ve belirtilen boyutu kullanmanın daha faydalı olacağını unutmayın.

Renk Kombinasyonu: Görselin renk kombinasyonu, Pinterest SEO’da çok önemli bir rol oynayabilir çünkü repinning (tekrar pinlenme) sayısı büyük ölçüde görüntünüzün renk kombinasyonuna bağlıdır ve bu da genel olarak Pinterest optimizasyonunu etkileyecektir. Güzel yazı tipi olan açık renkli görüntülerin çok daha iyi etkileşim aldığı görülüyor.
Görseliniz hazır olduğuna göre artık optimize edelim.

Resim Dosya Adını Optimize Etme: Google arama motoru için bir gönderiyi optimize etmeyle ilgili olarak, anahtar kelimenizi resim alt metnine eklemekten bahsederiz. Bunun nedeni, arama motorlarının metinleri taradığında aldığı verilerdeki görselleri okuyamamasıdır. Görsellerinizi Pinterest’e yüklemeden önce kaydettiğinizde, dosyanın adını ilgili bir anahtar kelimeyle eşleştirdiğinizden emin olun.

Örneğin, Pinterest SEO hakkında paylaşım yapmak için aşağıdaki görüntüyü oluşturduk ve “Pinterest SEO” olarak kaydettik.

Pinterest SEO

Pinterest SEO

• Pinterest SEO 8: Pin Açıklamanızı Optimize Edin

Pinterest SEO’nun çok önemli bir aracı, görsel açıklamalarıdır. Pinlediğiniz görsel hakkında açıklayıcı kelimeler kullanmalısınız. Anahtar kelimelerinizi ve alakalı anahtar kelimeleri görsel açıklamasında kullanın. Böylece bir kullanıcı, Pinterest’teki anahtar kelime öbeklerini aradığında, sonuçta sizin pinlerinizin görünme olasılığı artar.

pinterest SEO

Pin Açıklamanızı Optimize Edin

• Pinterest SEO 9: Zengin Pinler (Rich Pins) Kullanın

Paylaştığınız pin hakkında daha fazla bilgi getirecek Zengin Pimler’e başvurabileceksiniz.

Şu anda kullanabileceğiniz dört çeşit Zengin Pin var

-Ürün Pinleri
-Tarif Pinleri
-Makale Pinleri
-Uygulama Pinleri

Zengin Pinler, Pinlerinizin etkileşiminde artış sağlamak için son derece etkili olabilir. Zengin Pinler, Pinlerinizin meta verisini paylaşımlarınıza ekler ve kullanıcıların Pinlerinizi bulmasını kolaylaştırır.

Burada Zengin Pinler hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz ve burada doğrulayabilirsiniz.

Sitenize gerekli verileri ekleyerek Zengin Pinler’e başvurduktan sonra, Pinterest siteniz için Zengin Pinleri doğrulayacak ve birleştirecektir. Sitenide Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız, sitenizde gerekli verileri zaten eklendiği için bir şey yapmanız gerekmez.

• Pinterest SEO 10: Tutarlı Olun

Diğer tüm platformlarda olduğu gibi, paylaşımlarınızda tutarlı olduğunuz zaman Pinterest’te en iyi sonucu elde ederbilirsiniz. Platformu düzenli olarak kullandığınızdan ve uygun açıklamalarla yalnızca en iyi görselleri pinlediğinizden emin olun.

Bir gün bazı görselleri pinliyorsanız ve bir süre ara verdikten sonra tekrar paylaşım yapıyorsanız, beklenen sonuçları almayacaksınız. İşinizle ilgili içeriği düzenli olarak paylaşmak için planlayın ve uygulayın.

• Pinterest SEO 11: Grup Kartlarına Katılın

Pinterest profiliniz optimize olduğunda ve profiliniz tamamlandığında, grup kartlarını kullanmaya başlamalısınız çünkü grup kartları, trafiğin çoğunu aldığınız yerdir. Bir grup panosuna katıldığınızda, Pinleriniz çok daha büyük bir kitleye ulaşır, çünkü grup panolarının takipçisi çok daha geniştir.

• Pinterest SEO 12: Pinterest Analytics’e Göz Atın

Pinterest, paylaşımlarınızın erişimleri ile ilgili ayrıntılı istatistikler sunar. Analitiğe göz atmanız ve daha fazla iyileştirebilmeniz için önemli bir fırsat bulunuyor.

Pinterest Analitics bölümünde, hesabınızın genel erişimini, trafiği getiren en iyi pinleri, en çok paylaşılan pinleri tespit edebilirsiniz. Böylece benzer çizgide daha verimli içerik oluşturabileceksiniz.

• Pinterest SEO 13: Sitenizi Pinterest için Optimize Edin

Pinterest’te güçlü bir profil oluşturmaya ve harika Pinler oluşturmaya çalışırken sitenizi de Pinterest için optimize etmeyi ihmal etmemelisiniz. Bir paylaşımda, kaliteli resimler kullandığınızdan emin olun. Aslına bakarsanız, kullanıcılarınızın bu görüntüyü Pinleyebilmeleri için özellikle Pinterest için dikey bir resim oluşturmak harika bir fikir olarak öne çıkar.

Ayrıca, temel unsurlardan bir yayınlarınıza bir Pinterest paylaş düğmesi eklemektir. Aksi takdirde okuyucularınız içeriğinizi Pinterest’te hızlı bir şekilde paylaşamaz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?