Ana SayfaSEOPinterest Pazarlamanızı Geliştirecek 12 İpucu

Pinterest Pazarlamanızı Geliştirecek 12 İpucu

-

Her ne kadar ülkemizde yeterli ilgiyi görmese de Pinterest ve doğal olarak Pinterest Marketing, dijital dünyada yer almanız için çalışma yapacağınız dijital pazarlama çalışmaları arasında önemli bir yere sahip. Yani Pinterest sosyal medya pazarlama stratejisinin temel parçası haline geldi. Pinterest, özgün yaklaşıma sahip popüler ve en güçlü sosyal ağlardan biridir.

Pinterest, blogunuza veya web sitenize trafik çekmek için büyük bir potansiyel barındırıyor. Bir şirket veya marka olabilirsiniz, küçük işletme sahibi veya blog yazarı da olabilirsiniz. Hedefiniz sitenize trafik oluşturmak, hedef kitlenizle etkileşim sağlamak ve daha fazla satış yapmanız için önemli bir fırsattır. Heyecan verici bir sosyal ağ olan Pinterest niş için kitlelerle bağlantı kurmanızı sağlar. Üstelik, bu sosyal ağdan gelen trafik, içeriğinizle ilgilenen kişilerin diğer sosyal ağlardan daha fazla alakadar olma eğilimindedir.

Bu sebeple, büyüyen sosyal ağ üzerinde stratejinize katkıda bulunup, kitlenizi tetiklemek için doğru stratejiyi uygulayarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Pinterest Pazarlamanızı Geliştirecek 12 İpucu

Görünürlüğünüzü artırmak için oldukça etkili olabilecek bazı Pinterest pazarlama ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

 1. Pinlerinizi Planlayın

  Zamanlanan pinler blogunuza veya web sitenize olan trafiği önemli ölçüde artırır. Zamanlama ayrıca, günde birkaç kez yayın göndermek yerine bir kerede hazırlıkları yapmanızı sağlayarak zaman kazandırır ve her şeyin aynı anda hazır olmasını sağlar. Buyöntemle Pinteresti açmanıza gerek kalmadan kitlenizle etkin bir şekilde etkileşim kurabilirsiniz.

  Pinleri önceden programlamak için Tailwind uygulamasını kullanabilirsiniz. Son derece kullanışlı ve akıllı özelliklere sahip en iyi Pinterest pazarlama aracıdır. Bu aracı kullanarak Pinterest deneyimini yönetebilir, izleyebilir ve geliştirebilirsiniz.

  Ayrıca, kitlenizin davranışına takip ederek paylaşım için en uygun zamanları önerir ve bunları görüntüleme olasılığı yüksek olduğunda otomatik olarak pinler yayınlar.

  Tailwind Tribes isimli harika bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, bağlantınızı ve kitlenizle birlikte büyümenizi sağlar. Tailwind Tribes, pinlerinizi planlayacağınız ve paylaşabileceğiniz bir takvim hazırlamanıza izin veren Pinterest paylaşım platformudur. Bu nedenle, pinlerinize daha fazla etkileşim sağlayabilir ve büyük bir kitle oluşturabilirsiniz. Ayrıca Tailwind Tribes özelliği ile yeni bir kitle yaratabilir ve bağlantı kurmak için benzer düşünen kişileri davet edebilirsiniz.

 2. Alakalı Anahtar Kelimeleri Kullanın

  Pinterest birçok kişi için görsel arama motoru haline geldi. Kullanıcılar anahtar kelime, ihtiyaç duydukları ürün veya hizmetleri aramak için kullanıyor. Arama sonuçlarında kolayca bulunabilmeniz için, hazırladığınız pano başlığında ve açıklamasında alakalı anahtar kelimeler ekleyin. Pinler için ilgi çekici bir açıklama yazın ve anahtar kelimelerinizi de ekleyin.

 3. İlgi Çekici Görseller Hazırlayın

  Bu sosyal medya platformu güzel görsellerle doludur. Parlak ve canlı görüntüler çoğunlukla kullanıcılar tarafından cezbedicidir. Dikey görüntüler kullanmanız ve bunları görsel olarak çekici kılmak için metin eklemeniz de önemli bir detaydır. Sonuç olarak, özgün ve cezbedici içerikler hazırladığınızda daha fazla repin alırsınız.

  Canva güzel ve etkileyici pinler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Harika bir araçtır ve Pinterest pazarlama stratejinizi optimize etmek için pinleri çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

 4. Rich Pins Kullanın

  Zengin pin (rich pins) özelliğini etkinleştirerek, görünürlük ve tıklama oranını artırabilirsiniz. Zengin pinler, paylaşımlarınızdaki ek bilgilei de gösterir ve pinleri daha çekici hale getirir. Zengin pinleri etkinleştirmek için Pinterest’te bir ticari hesabınız olması gerekir. Makale, ürün, tarifi, yeri vb. birçok zengin pin türü vardır.

 5. Düzenli Olarak Pinleyin

  Diğer sosyal medya pazarlama stratejilerinizde olduğu gibi Pinterest’in de süreklilik önemlidir. Bu nedenle, takipçilerinizle etkileşim sağlamak için sıklıkla paylaşım yapmanız gerekiyor.

 6. Panolar Oluşturun

  Pano oluşturmak, görünürlüğünüzü artırmanın en iyi yoludur. Panolarınıza içeriğinizle ilgili başlık ve açıklama yazarak diğer kullanıcıları panolarınıza katkıda bulunmaya davet edin. Birçok kişi paylaşımınızı kendi panosundaki alakalı panoya eklediğinde, geniş kitleler tarafından fark edeceksiniz.

 7. Grup Panolarını Aktif Kullanın

  Pinleriniz, içeriğinizle alakalı grup panolarına katıldığınızda geniş kitleler tarafından görülebilir. Takipçi sayınız yüksek olmadığında, grup panoları size yardımcı olabilir. Örneğin, 5 bin takipçisi bulunan bir grup panosuna katılıyorsunuz. Pini orada paylaştığınızda oradaki 5 bin kişiye ulaşma ihtimaliniz olur.

 8. Paylaşılabilir Pinler Hazırlayın

  Bir blog yazısı yazarken, Pinterest’te paylaşılabilmesi için her zaman yazılarınıza resim ekleyin. Resminizin uzun ve dikey olduğundan emin olun çünkü herkes bu ağdaki yüksek çözünürlüklü görselleri sever. Pinterest görseli için ideal bir boyut 735 × 1102.

 9. Sektörünüzdeki Panoları Takip Edin

  İçeriğinizle ilgili diğer insanları ve hesapları takip edin. Pinleri beğenip yorum yapın. Bu, diğer kullanıcılarla etkileşim kurmanın başka harika bir yoludur.

 10. Popüler Paylaşımları Repinleyin

  Nişinizle alakalı popüler ve bilgilendirici iğnelere bakın. Daha fazla dikkat çekmek için onları toplayın. Bu, görünürlüğünüzü artıracak en önemli Pinterest pazarlama ipuçlarından biridir.

 11. Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızla Entegre Edin

  Diğer sosyal medya hesaplarınızı Pinterest işletme hesabınıza bağlayın. Sonuç olarak, diğer sosyal medya platformlarında daha fazla takipçi bulacaksınız.

 12. Pinterest Analytics’i Kullanın

  Bir Pinterest Business hesabınız varsa, analitik verilerine erişebilirsiniz. Bu özellik çok kullanışlıdır ve profilinizle ilgili tüm verileri görebilirsiniz. Kaç kişinin profilinize eriştiğini ve profilinizi görüntüleyebildiğini de kontrol edebilirsiniz. Popüler pinlerinizin ve panolarınızın hangileri olduğunu tespit edebilirsiniz. Böylece bu özelliği kullanarak pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Sonuç

Umarım bu Pinterest pazarlama ipuçları, daha iyi sonuçlar almanıza ve pazarlama stratejinizi geliştirmek için daha fazla fikir üretmenize yardımcı olur. Bu yazıyı yararlı bulursanız, arkadaşlarınızla paylaşın.

KAYNAK: https://netwaydigitalservices.com/pinterest-marketing-tips/

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?