Ana SayfaSEOYeni Search Console'a eski özelliklerin tamamı gelecek mi?

Yeni Search Console’a eski özelliklerin tamamı gelecek mi?

-

2018’in başlarında yeni arayüzü kullanmaya başladığımız Google Search Console parça parça eki arayüzden yeni arayüze geçiş yapmaya devam ediyor. Uzun sayılabilecek bir süredir devam eden bu geçiş ne zaman tamamlanacak bilemiyoruz. Yeni Search Console eski özellikleri bekleyen kullanıcılarıyla gündeme geliyor.

Google Search Console’a 4 Yeni Özellik

Yeni Search Console eski özellikleri barındıracak mı?

Google’dan John Mueller geçtiğimiz günlerde kullanıcıların sıklıkla sorduğu bu soruya cevap vererek akıllardaki soru işaretlerini giderdi.

Bu konu, Twitter’dan #AskGoogleWebmasters (Google yöneticilerine sorun) etiketine gelen soru üzerine özellikle yeni Search Console’da robots.txt dosyası gönderilmesi videosunda tartışıldı. İlgili videonun dikkat çeken noktalarından bir tanesi John Mueller’in tüm eski özellikleri Search console’un yeni sürümüne getirme planlarının olmadığını doğruladı.

Henüz tanıtılmamış olan, en yaygın kullanılan eski özelliklerden biri olan disavow dosyalarını iletmek ise hakkında en çok soru sorulan bir başka özellik. Görünüşe bakılırsa, yeni Search Console’da bu özellikleri kullanmayı bekleyenler, belki de hiç kavuşamayacaklar.

Yeni URL İnceleme Aracı ve Yeni Search Console Hakkında Detaylı Bilgiler

Mueller’in videodaki ifadeleri:

“Genel olarak yeni Search Console’un geleceği ile planlarımız sadece özellikleri kopyalamak değil, yol boyunca kapsamlı olarak değerlendirmek. “Web sitelerine yardımcı olmak için hangi sorunlarla yaşıyoruz?”  ‘Bu hala araçlarımızda ele alınması gereken bir şey mi yoksa bu arada sorun çoğunlukla önemsizleşiyor mu?’,  ‘Hangisinin daha verimli olacağını anlamaya yardımcı olacak başka yollar var mı?’, ‘Ya da belki daha az karmaşık ve daha az kafa karıştırıcı yollar?’ sorularına işlevsel ve hayata geçirilebilir yanıtlar vermek.”

John Mueller, eski özellikleri yeni Search Console’a getirmek için yapılması gereken bir çok detay olduğunu söylüyor. Bu yüzden daha eski özellikler getirme planları olsa bile, bu muhtemelen zaman alacaktır. Hiçbir şeyi önceden bildirmekten kaçınma eğiliminde olmadıklarını vurgulayan Mueller Google’dan başka hiçbir kurum veya kişinin, şirketin Search Console ile ilgili gelecek planlarının ne olduğunu bilmiyor. Google’ın, bunu yapmaktansa özellikleri hazır olduklarında başlattığını ifade ediyor. Bu arada, kullanıcılar eski özelliklere erişmek isterlerse, arama konsolunun yeni ve eski sürümleri arasında serbestçe geçiş yapabilirler.

Robots.txt dosyalarının nasıl iletileceğiyle ilgili bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki Google WebMasters videosunu izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google Güncellenmiş Tatil Reklamcılığı Kılavuzu'nu Yayınladı

Google’da sıralamanızı yükseltmek için 5 ipucu

0
Dijital pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez bir unsuru olan arama motoru optimizasyonu (SEO), işletmelerin online görünürlüklerini artırmalarına katkı sağlamaktadır. Google'da daha üst sıralarda yer almak için...