Ana SayfaSEOGoogle: JavaScript SEO ölmedi, evrim geçiriyor

Google: JavaScript SEO ölmedi, evrim geçiriyor

-

Google sürekli yaptığı yenilikler farklı tartışmaları da beraberinde getiriyor. John Mueller ve Martin Splitt yakın zamanda gerçekleştirilen bir Google Webmaster Center Hangout’unda JavaScript SEO öldü mü? konusunu tartıştılar.

JavaScript SEO öldü mü?

Google’dan John Mueller ve Martin Splitt geçtiğimiz günlerde JavaScript SEO’nun ölmekte olduğu fikrinden vazgeçtiler. İkilinin konuşmasının kısa özeti “Kesinlikle ölmüyor, ancak kolaylaşmıyor da” şeklinde düşünebiliriz. Eğer JavaScript ile ilgili kullanıcılar açısından olumsuz kabul edilebilecek herhangi bir gelişme olursa, bu sadece JavaScript SEO uygulaması sırasında sorunları tespit etmenin zorlaşması yüzünden daha fazla teknik bilgi gerektirmesine neden olacaktır.

Bu konu, bir Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout’unda, ölümsüz (evergreen) Googlebot’la ilgili bir tartışma sırasında gündeme getirildi. Bir site sahibi, Googlebot’un render operasyonunda daha iyi olması nedeniyle JavaScript SEO’nun ölmekte olduğu düşüncesindeydi.

Google: Dinamik render cloaking olarak algılanmıyor

Aşağıda John Mueller ve Martin Splitt’in konu hakkında söylediklerinin daha kapsamlı bir özetini bulabilirsiniz.

John Mueller’in JavaScript SEO yorumu

John Mueller, Googlebot’un her zaman kendini geliştirdiği doğru olsa da SEO açısından düşününce JavaScript’te yanlış gitme ihtimali olan birçok şey olduğunu söylüyor. Hata ayıklamak(debugging) ve araçları nasıl geliştireceğimizi bulabilecek yetkinlikte olmak çok fazla tecrübe gerektirir. Alışıldık hale gelen yöntemlerle uygulanan SEO gibi iyi çalışan şeyler yapmanın yolları olduğu gibi, sürekli hata veren ve verimsiz çalışan birçok diğer yol vardır.

SEO, halihazırda teknik tarafına hakim olması ve uygulaması zor bir iş. Bu yüzden, bu karmaşanın içine bir de JavaScript eklendiğinde, sıralamaları etkileyen hataları ayıklamak hiç de önemsiz bir iş olmaz.

Martin Splitt’in JavaScript SEO yorumu

Martin Splitt, Googlebot’un en son Chrome sürümünde güncellenmesi sebebiyle JavaScript SEO’nun her zamankinden daha az önemli olduğunu düşünmenin çok iyi niyetli bir saflık olduğunu belirtiyor. Şu anda JavaScript SEO, bugünün teknolojisindeki tuzakları ve girdapları(‘gotchas’) bularak onların etrafında çalışmakla ilgilidir. Gelecekte, nelerin yanlış gidebileceğini anlama konusunda daha gelişmiş hale gelecektir.

Evet, kutunun dışına çıkıldığında JavaScript daha iyi çalışır ancak yanlış gidebilecek her şeyin farkında olmak çok önemlidir. JavaScript SEO’nun geleceği, hata ayıklama ve sorun giderme işlemleri etrafında şekillenecektir. Geliştiriciler, JavaScript’te bir web sitesi oluştururken, Google’da indekslenmesinden endişe duymazlar. Bu tip geliştirme yapan geliştiricelerin öncelikleri, işlevsel bir web sitesi oluşturmaktır.

Bununla birlikte Splitt, geliştiricilere ve SEO uzmanlarına aynı masada oturup ortak bir şeyler inşa etmenin uygun yollarını bulmak için çalışmaları ricasında bulunuyor. Martin Splitt ve John Mueller’in JavaScript SEO ile ilgili konuşmalarının tamamını dinlemek için, aşağıdaki videonun 36. dakikasından itibaren izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?