Ana SayfaSEOYeni URL İnceleme Aracı ve Yeni Search Console Hakkında Detaylı Bilgiler

Yeni URL İnceleme Aracı ve Yeni Search Console Hakkında Detaylı Bilgiler

-

Google, birkaç ay önce kullanıma sunduğu yeni Search Console hakkında daha detaylı bilgiler ve yeni Search Console’un gelişme süreci ile ilgili bazı güncellemeler yayınladı. Search Console yeni URL İnceleme aracı kullanıma sundu ve daha detaylı bilgiler paylaştı.

Search Console yeni URL İnceleme aracı

Search Console’daki en çok görülen kullanıcı talepleri arasında Google Arama sonuçlarında belirli bir URL’yi nasıl gördüğü ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olma talebidir. Google kullanıcıların sesini dinledi ve bu ayrıntıları kullanıcılara sağlamak için yeni bir araç olan “URL incelemesi aracı (URL inspection)” kullanıma sundu. Bu araç sayesinde Google Arama (Google Search) daha şeffaf hale gelecek. Search Console yeni URL İnceleme aracı, sayfalarınız hakkında doğrudan Google dizininden ayrıntılı tarama, dizin ve sunum bilgileri sunuyor.

Son tarama tarihi ve durumunu, tarama veya dizine ekleme hatalarını ve söz konusu sayfanın kanonik URL(canonical URL)’sini öğrenmek için sahip olduğunuz herhangi bir URL’yi girerek kullanabiliyorsunuz. Seçmiş olduğunuz sayfa başarılı bir şekilde Google dizinine eklendiyse, sayfada bağlı olan AMP sürümü veya Yemek Tarifleri gibi rich snippets kullanan sonuçlar gibi, ulaşılabilen tüm geliştirmelerle ilgili bilgileri ve durumu görebilirsiniz.

Search Console yeni URL İnceleme aracı
URL geçerli AMP geliştirmesiyle indekslenmesine örnek

Seçtiğiniz sayfa dizine eklenmemişse, Search Console yeni URL İnceleme aracı ile nedenini öğrenebilirsiniz. Yeni rapor, noindex robotları meta etiketleri ve Google’ın sayfa için kanonik URL’si hakkındaki bilgileri içerir.

URL, HTML'deki "noindex" meta etiketi nedeniyle dizine eklenmedi
URL, HTML’deki “noindex” meta etiketi nedeniyle dizine eklenmemesine örnek

Tek bir tıklama ile ortak hataların takibi ve düzeltmesine yardımcı olmak için aynı sorundan etkilenen diğer tüm sayfaları gösteren sorun raporunda görüntülenebilir.

Search Console yeni URL İnceleme aracı, Google Dizini’ndeki yeni veya mevcut sayfalarla ilgili sorunları ayıklamanıza yardımcı olmanızı sağlayacak. Google’ın dün itibarı ile kullanıma sunduğu bu özellik önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılara sunulacak.

Heyecan Verici Search Console Güncellemeleri

Search Console yeni URL İnceleme aracı haricinde, yeni Search Console’a yeni eklenen birkaç yeni özellik ve rapor bulunuyor:

  • On altı aylık trafik verisi: Arama Analizi API(Search Analytics API)’si, şimdi Performans raporu gibi 16 aylık veriyi görmenizi sağlıyor. 
  • Tarif raporu(Recipe Report): Tarif raporu, yemek tarifleri zengin sonuçlarını etkileyen yapısal veri sorunlarını düzeltmenize yardımcı oluyor. Düzeltmelerinizi test etmek ve doğrulamak için sonuç odaklı Search Console arayüzü kullanabilirsiniz. Geliştirmeler Search Console mesajları ile bilgiler verilecek. 
  • Yeni Arama Arama Analizlerinde Görünüm filtreleri: Performans raporu artık Web Light ve Google Play Instant anlık arama sonuçları gibi yeni arama görünümünde daha fazla görünürlük sağlıyor.

Yeni Search Console hala beta aşamasında ancak her ay özellikler ve raporlar eklenmeye devam ediyor.

KAYNAK: Google Blog

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...