Ana SayfaSEOGoogle Discover güncellemesi ile büyük görseller sorunu çözüldü

Google Discover güncellemesi ile büyük görseller sorunu çözüldü

-

Şu anda Google Discover’da her zaman AMP olmayan URL’ler için çalışmayan bir özellik olan normal web sayfaları için büyük resim önizlemeleri (thumbnail) gösteriyor.

Google, Google Discover ile ilgili, AMP olmayan sayfalar için büyük resim önizlemelerinin görüntülenmesini engelleyen bir sorunu düzeltmiş gibi görünüyor. Google’ın sorunun farkında olduğunu ve bir düzeltme üzerinde çalıştığını bildiğimiz Nisan ayında önceki bir düzenlemenin devamı niteliğinde bir düzenleme.

Google Discover ile AMP olmayan sayfalara daha fazla trafik imkanı

Bu gelişme Google Discover’da görünmeye uygun olan AMP sürümünü kullanmayan siteler için iyi bir haberdir çünkü sitelerin yayınlarında daha fazla görünürlük elde edecekleri anlamına gelir.

Aynı zamanda Google Discover’da büyük resim önizlemeleri görüntülemek için yerine getirilmesi gereken belirli kriterler vardır.

Bu sorunu bilmiyorsanız ve neden düzeltilmesinin iyi bir şey olduğundan emin değilseniz, yakalamanız gereken bazı ince bilgiler.

Google Discover (Google Keşfet) nedir?

Google Discover’da büyük resim önizlemeleri

Google’ın arama çubuğunun altındaki içerik akışı olan Google Discover’da web sayfalarında küçük resimler veya büyük resim önizlemeleri görüntülenebilir.

Normal bir web sayfasının küçük bir resimle ve çok daha büyük bir resme sahip bir AMP sayfası olarak gelmesinin örneklerini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Google Discover’da büyük resim ve küçük resim örneği

Söylemeye gerek yok, büyük görüntü çok daha fazla dikkat çekecek. Google Discover onlara tutarlı bir şekilde büyük resim önizlemeleri sağlamadığından normal web sayfaları için bu bir sorundu.

Google’ın büyük resimleri görüntülemek için gereksinimler karşılansa bile, Discover en sık normal web sayfaları için küçük küçük resimler görüntülerdi. Nisan ayında devam eden bir sorun olduğu tespit edildiğinde Google’a bildirildi ve üç ay sonra düzeltildi. Google Discover, AMP olmayan sayfalar için sürekli olarak büyük resim önizlemeleri gösteriyor.

Google artık büyük resim sorununu çözdüğüne göre site sahipleri, AMP sayfalarının aldığı Discover’da aynı görünürlükten yararlanabilir.

Tüm kriterler karşılandığı sürece, yani.

Google Discover

Google Discover’da büyük resimler nasıl görüntülenir?

Google Arama’da dizine eklenen tüm içerik, Google’ın içerik politikalarına uyduğu sürece Discover’da görünmeye uygundur.

Varsayılan olarak, Discover belirli ölçütler karşılanmadığı sürece her web sayfası için küçük küçük resimler görüntüler.

Web sayfasında en az 1200 piksel genişliğinde bir resim varsa Google Discover’da büyük resim önizlemeleri görüntülenir. Ayrıca AMP olmayan sayfaların maksimum görüntü önizlemesi, büyük ayarıyla büyük görüntü önizlemelerini etkinleştirmesi gerekir.

Web sayfasının en az 1200 piksel genişliğinde bir resmi varsa büyük önizlemeler otomatik olarak etkinleştirildiğinden, AMP sitelerinin bu ek adımı atması gerekmez.

Google’ın içerik yayıncılarının Discover’da öne çıkmak istiyorlarsa bir logoyu ana resim olarak kullanmaktan kaçınmasını istediğini belirtmek gerekir. Etkileyici, kaliteli ve benzersiz görüntüleri kullanmayı hedefleyin.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Facebook Analytics Kullanım Rehberi

Facebook Reklamları İşe Yarıyor mu?

0
Dijital pazarlama dünyasında Facebook, en popüler sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşime geçmeleri için güçlü bir araç olarak...