Ana SayfaSEOGoogle, Dizin Kapsamı Raporunda Değişiklik Yaptı

Google, Dizin Kapsamı Raporunda Değişiklik Yaptı

-

Google, Arama konsolunda bulunan dizin kapsamı raporlarında önemli 4 değişiklik yaptı. Bu değişiklikler sayesinde daha net ve detaylı bilgiye ulaşmamız sağlanıyor. Dizine eklerken karşımıza çıkan sorunlar hakkında daha detaylı bilgi verebilmek için 4 bölümde önemli değişikliğe gidildi.

Google gibi getir aracı geri geldi

Dizine ekleme sistemi geçtiğimiz günlerde yeni güncelleme almıştı. Bu güncelleme ile “Google gibi getir” özelliği yeniden sunulmuştu. Dizin bölümünde geliştirmeler ve güncellemeler durmadan devam ediyor ve yeni özellikler gelecek gibi duruyor. Sunulan raporlar 2018 yılında yapılan büyük güncelleme ile daha detaylı hale gelmişti, şuan ise detayları daha fazla detaylandırarak bizlere net bilgi sunuyor.

Google’ın açıklaması şöyle; (Google Çeviri Kullanılmıştır)

“Topluluktan aldığımız geri bildirimlere dayanarak, bugün Google’ın sayfalarınızı taramasını ve dizine eklemesini engelleyebilecek sorunlar hakkında daha iyi bilgilendirilmeniz için bu raporda önemli iyileştirmeler yapıyoruz. Değişiklik, mevcut sorunları daha kolay çözmenize yardımcı olacak daha doğru bir durum sağlamaya odaklanıyor. “

Google açıklamasında kullanıcıların istekleri doğrultusunda ilerlediğini ve rapor sonuçlarında bizlerin daha fazla detaya hakim olmamızı istediğini belirtiyor.

Arama Konsolu Dizin Kapsamı Raporunda Yapılan Değişiklikler

Arama konsolu Dizin Kapsamı raporunda yapılan değişiklikler şöyle:

  • Genel “tarama anormalliği” sorun türünün kaldırılması – tüm tarama hataları artık daha hassas bir çözüme sahip bir sorunla eşleştirilmelidir.
  • Robots.txt tarafından gönderilen ancak engellenen ve dizine eklenen sayfalar artık “gönderilen ancak engellendi” (hata) yerine “dizine eklendi ancak engellendi” (uyarı) olarak rapor ediliyor
  • Yeni bir uyarı bilgilendirmesi eklendi: “içerik olmadan dizine eklendi” (uyarı)
  • Soft 404 raporlama artık daha doğru

Dizin kapsamı raporu “Tarama Anormalliği” hatasını alıyorduk ancak sebebini bize bildirmiyordu. Artık tarama anormalliği hatasını kaldırıyor ve hata sebeplerini ayrı olarak bize veriyor.

Google Gibi getir olarak eklediğimiz linkler(robots.txt engellese de) artık direkt dizine eklenecek ancak bu linkin sitemiz tarafından dizine eklenilmesini istemediğini “uyarı” olarak bildirecek.

Dizin kapsamı raporunda gönderilen link dizine eklendiğini ancak içeriğinin olmadığını bize “Uyarı” şeklinde bildirecek.

Soft 404 raporu sitenizde 404 sayfasının olmadığına veya doğru bilgi vermediğinde ortaya çıkar. Soft 404 hatasının artık daha doğru bilgi verdiğini Google bize bildiriyor.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...