Ana SayfaSEOGoogle, Google Trends'te Büyük Değişim Yaptı

Google, Google Trends’te Büyük Değişim Yaptı

-

Artık sayısı artmaya başlayan ve her yeni güne yepyeni öğretiler ekleme zorunluluğu haline gelen Google araçlarının güncellemelerine bir yenisi daha eklendi. Hayatımızın her anında daha fazla kolaylık sunmak için uğraşan Google, Google Trends’te büyük değişim yaptı ve Google Blog’da duyurdu.

Google Trends, Google’da arama yapan kullanıcıların anahtar kelimeleri nasıl, nerede ve ne zaman kullandıklarını anlamanıza yardımcı olacak anahtar kelime bilgilerini sağladığı için en kullanışlı SEO araçlarından biridir. Bu yüzden, yayının çekilmesi ve Google’ın sunduğu yeni özelliklerin sunulması çok heyecan verici.

Google Trends Daha Fazla Gerçek Zamanlı Verilerden Yararlanmaya Başlıyor yazısıyla Şubat 2018’de bununla ilgili yazıyı paylaşmıştık. Üzerinden yaklaşık 3 buçuk ay zaman geçti ve Google Trends yepyeni haliyle kullanıma sunuldu.

Google Trends’te Hangi Özellikler Güncellendi?

Google, üç iyileştirme alanını vurguladı:

  • Eklenen yeni özellikler
  • Daha basit gezinme
  • Veri ve haber hikayelerini keşfetmenin daha fazla yolu

Google Trends Arayüzü güncellendi

Google Trends Yeni Arayüzü
Google Trends Yeni Arayüzü

Yeni Google Trends Özellikleri

Google yeni özelliklerini şu şekilde açıklamıştır:

  • Şu anda aramada trend olanı gösteren, hem günlük hem de dakika dakika olarak yenilenen bir Eğilimler arama bölümü.
  • Trump Yönetimi’nden Anneler Günü’ne kadar olan her şey hakkında News Lab ekibi tarafından seçilen Google Trends veri öykülerini görebileceğiniz yeni tasarlanmış bir bölüm. Ayrıca, dünyanın dört bir yanındaki haber tasarımcılarının şaşırtıcı “Google veri görselleştirmelerinin örnekleri”ni bulmak için harika bir yer.
  • Arama verilerinde 2001 yılına kadar olan yıllara kolay erişim, böylece arama ilgisinin zaman içinde nasıl değiştiğini görebilirsiniz.
  • Farklı konuları farklı anlamlarda karşılaştırmak için yoğunluk haritası gibi yeni infografik türleri.

Alt Bölgelere Göre Dağılım

Google Trends, yeni bir renk yoğunluğu kullanılan infografik içeriyor. Belirli bir bölgede hangi anahtar kelimelerin daha popüler olduğunu gösteren bu infografik özellik yararlı anahtar kelime araştırma verileri üretir.

Örneğin, SEO ve Sosyal Medya anahtar kelimelerinin karşılaştırması, sosyal medya terimlerinin Kansas dışında ABD genelinde daha popüler olduğunu gösterir.

Google Trends SEO Aracı

Google’ın yeni özellikleri, anahtar kelimelerin nerede popüler olduğunu belirlemenize ve özel içerikli veya sosyal medyaya sahip bu coğrafi bölgeleri hedeflemenize olanak tanır. Bu bilgi, içerik konusu, PPC, bağlantı oluşturma, içeriği en fazla etki için belirli kitlelere hedefleme, vb. seçmek için kullanılabilir.

Google Trends, Yılın Arama Trendleri bölümünden editöryal veri tabanlı öyküler sunar. Maalesef henüz 2018 için bu veriler güncellenmedi.

Google Trends SEO Tool
Google Trends SEO Aracı

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...