Ana SayfaSEOGoogle Haberler'de öne çıkabileceğiniz SEO önerileri

Google Haberler’de öne çıkabileceğiniz SEO önerileri

-

Google Haberler, haber sitelerinin içerikleri ile öne çıktığı ve hit aldığı alanlardır. Peki, Google Haberler’de öne çıkmak için neler yapılmalı? İşte editörlerden içerik yazarlarına kadar sektör çalışanlarının işlerini kolaylaştıracak öneriler.

Haber sitelerinde güncel içeriklere göre aksiyon alınması gerekir. Bir haber içerik oluşturucusunun önüne geleneksel yöntemlerle elde edilmiş anahtar kelime araştırma raporunu sunmanız, web sitesi için istenen performansın yakalanmamasına neden olabilir. Haberler için SEO farklıdır ve anahtar kelime araştırması da farklı olmalıdır. Haber sitelerinde “En Çok Okunan Haberler” optimizasyonunu yapmak ve bu çalışmada başarılı olmak günlük arama trafiğinden aslan payının alınmasını sağlar.

En çok okunan, popüler içeriklere yönelin

Haber sitelerinde, anahtar kelime araştırmasına diğer web sitesi türlerinden farklı bir yaklaşım gerektirir. Genellikle, kısa bir süre için geçerli olan güncel, son dakika hikayelerinin yer aldığı haber siteleri için sürekli bir ziyaretçi akışı ancak güncellik sağlandığı takdirde mümkün olacaktır. Bu nedenle hızlı bir şekilde anahtar kelime araştırmasının yapılması ve bunlara göre aksiyon alınması gerekir.

Not: Geleneksel anahtar kelime araştırması genellikle 12 aylık toplu verilere dayanırken, haber anahtar kelimesi araştırması ağırlıklı olarak trend olan konulara (daha önce aranmamış konular) dayanır ve daha kısa sürelerde araştırmayı kapsar.

Bu aşamada veri ve niyet gibi bazı kritik noktalara da dikkat edilmelidir. Haber sitesinde sorgulara bakarken mevsimsel ve trend faktörlere göz atılmalıdır. Bunun yanı sıra niyet de içeriğin hazırlanması sırasında göz önünde bulundurulması gereken detaydır. Bir konu trend olduğunda veya haber değeri taşıdığında, Google bu aramalarda haber sitelerine öncelik verir. Bu nedenle kullanıcıların arama niyetine uygun içeriklere yer verilmelidir.

İlginiz çekebilir: Google Haberler Teknik Gereksinimleri Nelerdir?

Haberin olmazsa olmazları 5N 1K

Kim, ne, nasıl, ne zaman, nerede ve neden gibi soruların yanıtlarının haberlerde mutlaka olması gerekmektedir.

  • Kimler var?
  • Ne oldu?
  • Ne zaman oldu?
  • Nerede oldu?
  • Neden oldu?

Bu soruları bir hikayede cevaplamak içeriklerde iyi bir temel sağlar. Bu aşamada ise aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Hikaye kim hakkında?

İnsanlar kişinin, yerin veya şeyin adını arar. Bu nedenle başlık ve içeriklerde kişi adlarını kullanmak, avantaj sağlar.

Hikaye ne hakkında?

İnsanlar arama yaptığında arama motorlarının sonuçlarında yer almak hem de okuyuculara değerli içerikler sunmak için haberin gerçeklerine yer vermemiz gerekir. Başlık, anahtar kelimeyi veya okuyucunun aradığını içermiyorsa, arama motorlarının hikayeyi arama sonuçlarında gösterme olasılığı daha düşük olacaktır. Bu nedenle haberdeki ana noktaları belirleyerek buna göre bir şablon oluşturmanız gerekir.

Nerede?

Haberin tam olarak nerede olduğunu belirtmek,  haberin daha iyi sıralanmasına yardımcı olacaktır. İnsanlar o anda oradan geçiyor olabilir ya da radyo/TV’de haberleri duyabilir. Bunun ardından durumun detayları öğrenmek için çoğu zaman akıllı telefonlar kullanılarak konum odaklı arama yapılır.

Neden?

Haberler sonrasında insanların aklında pek çok soru işareti oluşur. Pek çok kişi, sorularına yanıt bulmak adına arama motorlarını kullanır. Örneğin 2016’da İngiltere’de AB’den ayrılma yönünde yapılan oylama sonrasında sonuçlardan ziyade kullanıcılar konuyla ilgili farklı soru işaretlerini yok etmek adına arama motorlarında şu sorguları yaptı:

  • İngiltere neden AB’den ayrılmak istiyor?
  • Brexit ne anlama geliyor?
  • Brexit ne demek?
  • Brexit’in işletmeler üzerinde nasıl bir etkisi olacak?

Haberleri doğru anlatmak hem SEO açısından hem de yeni kullanıcı kazanmak için oldukça etkilidir. Bu aşamada daha fazla performans elde etmek adına son dakika anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Son dakika haberi, medyada gerçek zamanlı olayları veya henüz yeni yaşanmış olayları tanımlamak için kullanır. Son dakika haberi, hizmet verilen ülkede ya da dünya genelinde de yaşanabilir.  Ancak son dakika haberleri söz konusu olduğunda kullanıcıların nasıl bir arama yapacağını kestirmek zor olabilir. Bu nedenle, herhangi bir veri olmadığında flaş haberler için anahtar kelime araştırmasına yönelik hazırlıklı olmak ve bu tip ani durumlarda doğru adımlar atmak önemlidir. Bu tür durumlarda Google Trendler’i kullanabilirsiniz.

Google Trendler ile haber içeriklerini hazırlama

Acil durumlar, son dakika haberleri için Google Trendleri kullanmak istiyorsanız aşağıdaki yol haritasını takip edebilirsiniz.

1. Adım: Anahtar kelimeyi Google Trends’e yazın

Anahtar kelimeyi yazarak sonuçlara göz atmak, konuyla ilgili daha fazla bilgi sunar. Google Trendler sonuçlarında yükselişe geçen bir arama terimi, belirlenen zaman diliminde yüzde 5000’den fazla yükseliş görebilir. Aynı zamanda anahtar kelimeye bağlı olarak hazırlanan ilgili sorgular bölümü de konuyla ilgili kullanıcıların hangi anahtar kelimeleri kullandığını gösterir.

Not: Yükselen sorgular trend olan sorgulardır. En Çok Yapılan Sorgular ise en çok aranan sorguları ifade eder. Google Trendler üzerinden yazının yazılma esnasında en çok trend olan içerik depremdi. Deprem ile ilgili son 4 saati kapsayan bir sorgulama sonuçları ise şöyle;

Görüleceği üzere Muğla’da meydana gelen bir depremde kullanıcıların konuyla ilgili yaptığı sorgular görseldeki gibi oluşmaktadır.

2. Adım: Google’ın ilgili aramalarını kullanın

Trendler üzerinden alınan verilerin ardından bir sonraki adım, anahtar kelimeyi Google üzerinden araştırarak ilgili aramaları kullanmaktır. Bu aşamada ise karşınıza şu şekilde tahminler çıkacaktır. Ayrıca sorgulamayı yaptığınızda diğer sitelerin içerik girip girmediğini, onların hangi noktalara dikkat ettiğini inceleme fırsatı da bulabilirsiniz.

Bir haber trend olduğunda ve haber değeri taşıdığında, bu konuyla bağlantılı diğer konuları da ön plana alabilirsiniz. Örneğin depremin yaşandığı yerin nerede olduğu ya da bu bölgenin deprem geçmişinde dikkate değer bir durumun olup olmadığı araştırılabilir. Böylece haber kurgusunda diğer haber sitelerini geçebilecek pek çok fırsat yakalayabilirsiniz.

Bu aşamada anahtar nokta haber gündemindeki tazeliği yakalarken zamanlama ve her zaman geçerli olan anahtar kelimeleri sunabilmektir.

Yukarıda gösterildiği gibi, Google Trendler, editörleri insanların neyi ne zaman aradıkları konusunda bilgilendirmeye yardımcı olan gerçekten yararlı bir araçtır. Son dakika gelişmelerinin yanı sıra önceden planlanmış olan dönemler için de benzer araştırma süreçleri takip edilebilir. Bayramlar, Noeller, özel tatil günleri, yılbaşı gibi özel günlerde kullanıcıların pek çok trendi öne çıkarabileceği unutulmamalıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Binance Smart Chain Nedir?

0
Blokzinciri ekosisteminde, yeni ağlar geliştirilmeye devam ediyor ve kullanıcılara iyi bir deneyim sunuyor. BSC, yani Binance Smart Chain ağı bunlardan biridir. Kullanıcılara, token -...