Ana SayfaPazarlamaGoogle Trendler ile satışları artırmanın yolları

Google Trendler ile satışları artırmanın yolları

-

Google Trendler, SEO ve Google Anahtar Kelime Araştırması için yaygın şekilde kullanılıyor. Ancak aracın tek faydası bu değil. Satış yapmak, internette var olmak ve keşfedilmek isteyen herkes için Google Trendler’i kullanmak büyük avantajlar sağlıyor. Google tarafından hazırlanan yeni bir rehberde Google Trendler ile satışları arttırmanın yollarına değinildi.

Google Trendler neler sunuyor?

Google Trendler, kullanıcıların eğilimlerini ve ilgilerini gösteriyor. Pandemi yılı olarak geçen 2020 sonrasında yıl genelinde en çok aranılan konular koronavirüs, HES kodu nasıl alınır ve Zoom oldu. Tüketici alışkanlıkları ve davranış modellerinin anlaşılması noktasında Google Trendler’den yararlanan web siteleri, daha fazla kişiye erişme şansı bulabiliyor.

Google Trendler, herhangi bir anahtar kelime ya da konuda Google üzerinden yapılan aramaların incelenmesini sağlıyor. Yıl yıl geriye doğru arama yapabilecek olan kullanıcılar böylece her yılki trendlere, anahtar kelimelerin genel yıllara göre değişimlerini Google Trendler ile görebiliyor.

Satışları arttıracak Google Trendler önerileri

Google Trends özelliği nasıl kullanılır?

2004 yılına kadar geçmişe dönük arama özelliğine sahip olan Google Trendler, satışların artması noktasında önemli pazarlama ipuçları sunar. Son dakika trendlerini kontrol etmek, önceki yıllarda çıkış yapan dönemsel kelimeleri keşfetmek adına Google Trendler’i kullanabilirsiniz.

Google Trends satışlara nasıl destek olabilir?

Satış yapılabilmesi adına tüketicilerin eğilimlerinin, beklenti ve isteklerinin bilinmesi gerekir.  Bir otel işletmesi için kullanıcıların hangi dönemlerde erken rezervasyon yaptırdığını keşfetmek, bu dönemlere özel kampanya yapılmasıyla satışların artmasını destekleyebilir. 2004 yılına kadar geçmişe dönük arama yapma imkanı, işletmelerin benzer pek çok fırsatı yakalamasını sağlar. Erken rezervasyon ile ilgili yapılacak araştırmada kullanıcıların karşısına şöyle bir tablo çıkacaktır;

Google Trendler
Google Trendler

Bu tabloda erken rezervasyon için ilginin hangi dönemlerde yükseldiği net olarak görülebilir.

Google Trendleri pazarlamada hangi alanlarda kullanabiliriz?

Google Trendler, reklam çalışmalarından içerik çalışmalarına kadar pazarlamanın her alanında kendine yer bulabilmektedir. Reklam stratejilerinde olmazsa olmaz araçlardan birisi olarak görülen Google Trendler ile siz de etkinliğini arttırabilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...