Ana SayfaSEOGoogle Haritalar'a gelen 4 yeni özellik

Google Haritalar’a gelen 4 yeni özellik

-

Google, Google Haritalar’ı işletmeler ve arama yapanlar için dört yeni özellikle güncelliyor. Google Haritalar güncellemesi ile müşterilere ulaşmak için platformu kullanan işletmelerin yanı sıra kullanıcıların deneyimini iyileştirmek için dört yeni özelliğe sahiptir.

Google My Business nedir? Nasıl kullanılır?

Google Haritalar güncellemesi neler getiriyor?

İşte Google Haritalar’daki yeni olan her şeye ve bunların sizin için nasıl yararlı olabileceğini sizler için paylaşıyoruz.

Haritalar ve Arama’dan Mesajlaşma

İşletmeler ve müşteriler arasında daha kolay iletişimi kolaylaştırmak için Google, Haritalar ve Arama’ya mesajlaşma yetenekleri getiriyor.

Doğrulanmış bir profile sahip işletmeler artık müşterilere doğrudan Google Haritalar uygulamasından mesaj gönderebilir. Müşterilerden gelen mesajlar, güncellemeler sekmesindeki iş mesajları bölümünde görünecektir.

Mesajlaşma, Google Haritalar ve Google My Business uygulamalarının ayarlar panelinden açılıp kapatılabilir.

Google, yakında doğrudan Arama’ya mesaj ekleyerek işletmelerin müşterileri masaüstünde görme ve onlara yanıt verme becerisini ekleyecektir.

Müşteriler, Google Post güncellemesiyle birlikte arama sonuçlarındaki iş mesajlarından zaten yararlanabilir. Bir işletmenin profilindeki “Mesaj gönder” düğmesini tıklamanın yanı sıra, müşteriler artık Google My Business’ta oluşturulan herhangi bir gönderiden bir sohbet başlatabilir.

Aşağıdaki örnek, bir işletme gönderisindeki yeni “Mesaj” düğmesinin nasıl göründüğünü görebilrisiniz.

Yeni Google Analytics’e gelen 4 güçlü özellik

Güncellenmiş performans bilgileri

Google, birkaç ay önce GMB’ye sunulan yeni performans bilgileri setine daha fazla metrik ekliyor.

Yeni bilgiler, Haritalar ve Arama’dan başlatılan müşteri etkileşimlerinin sayısını ölçerek bir işletmenin ne kadar iyi performans gösterdiğini izliyor.

Google, işletmelere kullanıcıların Haritalar ve Arama’da girişlerini bulmak için kullandıkları sorguları gösterecek olan performans analizlerine daha fazla veri ekliyor.

Veri kümesi aşağıdaki bilgileri gösterecek:

  • İşletme profilinizi tetikleyen toplam arama miktarı.
  • Performansın geçen yıla göre yukarı veya aşağı olup olmadığı.
  • Kullanıcıların işletme profilinizi bulmak için kullandıkları arama terimlerinin listesi.
  • Her bir arama teriminin işletme profilinizi kaç kez tetiklediği.

Google, müşterilerin işletmenizi Haritalar veya Arama aracılığıyla görüp görmediğini ve mobil veya masaüstü cihazda gördüklerini söyleyip söylemediklerini gösteren daha fazla veri önümüzdeki yılın başlarında ekleyecektir.

Tüm performans verileri geçmiş altı aya kadar mevcuttur.

Topluluk beslemesi

Google Haritalar’ın Keşfet (Explore) sekmesine yeni bir topluluk beslemesi ekleniyor.

Feed’de kullanıcılar, yerel uzmanlar, takip ettiğiniz kişiler ve yiyecek ve içecek servisi yapan işletmeler tarafından Haritalar’a eklenen en son incelemeleri, fotoğrafları ve yayınları bulacaktır.

Yiyecek ve içecek sektöründeyseniz, bu işletme girişini düzenli olarak güncel tutmak için bir başka nedeniniz daha var. Profilinize ne kadar sık ​​gönderi yayınlarsanız veya başka türde içerikler eklerseniz, insanların topluluk akışlarında o kadar sık ​​görünebilirsiniz.

Street View kullanıcı katkıları

Google, insanların yalnızca telefonlarını kullanarak Street View’a görüntü katkısında bulunmalarına olanak tanıyan yeni bir özelliğin pilot çalışmasını gerçekleştiriyor.

Kullanıcılar, Street View uygulamasını kullanarak bir cadde veya yolda ilerlerken bir dizi bağlantılı görüntüyü kaydedebilir.

Çekim kaydedilip Street View uygulamasıyla yayınlandıktan sonra, Google otomatik olarak görüntülerin sırasını belirler, konumlandırır ve bir araya getirir.

Bu özellik, iyi sokak görünümü kapsamına sahip olmayan bölgelerdeki işletmeler için yararlı olabilir. Güncellenen resimleri işletmenizin dış görünümünü göndermek için de kullanılabilir.

Street View bağlantılı fotoğraflar beta özelliği artık uygulamayı ARCore uyumlu bir Android cihazla Toronto, Kanada, New York, NY ve Austin, TX ile Nijerya, Endonezya ve Kosta Rika’da kullanan kişiler tarafından kullanılabilir. Yakında daha fazla bölgede pilot çalışmaların başlaması bekleniyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...